Wskazówki dotyczące fotografowania > Fotografowanie pokazu fajerwerków

  Poziom: początkujący

  LEKCJA 15Fotografowanie pokazu fajerwerków

  Zdjęcie

  Ogniskowa: 28 mm (w przeliczeniu na format 35 mm), wartość F: 14, czas otwarcia migawki: 23 sekundy.

  Lato to czas fajerwerków. Swoim aparatem możesz uchwycić niesamowite ulotne zdjęcia fajerwerków rozświetlających nocne niebo. Czy chcesz spróbować uchwycić co najmniej kilka z nich tego lata?

  Przygotowywanie się do fotografowania fajerwerków

  Aby zrobić piękne zdjęcia rozbłyskujących fajerwerków, postaw aparat na statywie, ponieważ migawka musi być otwarta przez długi czas. Dobrze jest także zaopatrzyć się w pilota*, który pozwoli otworzyć migawkę w odpowiednim momencie. Oprócz odpowiedniego sprzętu, do fotografowania fajerwerków konieczna jest też odpowiednia lokalizacja. Spróbuj stanąć w centrum pokazu. Dzięki temu będziesz bliżej akcji, usłyszysz powiadomienia, a także poczujesz atmosferę tego wydarzenia. Podczas robienia zdjęć w takim miejscu staraj się nie zasłaniać widoku innym uczestnikom pokazu. Jeśli masz wysoki statyw, nie rozkładaj jego nóżek, by nie zasłaniać widoku osobom stojącym za tobą, oraz by zapobiec rozmyciu wskutek wibracji i wiatru. Jeszcze przed rozpoczęciem pokazu upewnij się, że w tym miejscu można używać statywów.

  • * Rodzaj używanego pilota zależy od modelu aparatu. Patrz tutaj.

  W dniu pokazu udaj się do miejsca, gdzie ma się on odbyć, i rozstaw sprzęt, gdy jest jeszcze jasno. Upewnij się też, że w pobliżu nie ma lamp ani linii energetycznych, które mogłyby zasłaniać widok w trakcie pokazu.
  Aby dobrać odpowiedni obiektyw, weź pod uwagę odległości od miejsca wystrzeliwania fajerwerków oraz rodzaj zdjęcia, które chcesz uzyskać. Zalecamy stosowanie standardowego obiektywu zmiennoogniskowego. Umożliwia on robienie przestrzennych zdjęć szerokokątnych z krótką ogniskową (1) i bardziej szczegółowych zdjęć z długą ogniskową (2).

  Zdjęcie

  (1) Ogniskowa: 20 mm. [2] Ogniskowa: 70 mm.

  Zdjęcie

  Zdjęcie zrobione z ustawieniem teleobiektywowym ze znacznej odległości.

  Konfigurowanie ustawień aparatu

  Po rozstawieniu sprzętu skonfiguruj ustawienia aparatu.

  Włącz trybM oraz ustaw czułość, przysłonę i czas otwarcia migawki.

  1. Czułość

  Fajerwerki są bardzo jasne, dlatego rób im zdjęcia z czułością ISO 100. Jasność fajerwerków możesz korygować przysłoną.

  2. Przysłona (wartość przysłony)

  Odpowiednia wartość przysłony zależy od rodzaju fajerwerków, ale właściwą ekspozycję w wielu przypadkach można uzyskać przy F13. Jeśli uważasz, że fajerwerki są zbyt ciemne lub zbyt jasne, dostosuj wartość przysłony, wybierając ustawienie z przedziału od F10 do F18.
  Pomimo że najlepszą metodą jest dostosowywanie wartości przysłony do rodzaju fajerwerków, zalecamy wybranie stałej wartości i skupienie się na właściwym czasie otwarcia migawki do momentu opanowania robienia zdjęć w tych warunkach.

  3. Czas otwarcia migawki

  Kluczem do robienia imponujących zdjęć fajerwerków jest czas otwarcia migawki. Aby ręcznie skorygować czas otwarcia migawki, wybierz ustawienie [BULB].
  Otwórz migawkę w momencie wystrzału fajerwerków i pozostaw ją otwartą do chwili ich zniknięcia. Tym sposobem uwiecznisz piękne zdjęcie szlaku fajerwerków, jak na zdjęciu (1). Jeśli czas otwarcia migawki jest zbyt krótki, fajerwerki pojawią się jako kropki, jak na zdjęciu (2).
  Ponieważ aparat należy skonfigurować tak, by sterowanie migawką odbywało się za pomocą pilota, a metoda ustawiania tego trybu zależy od modelu aparatu, zajmij się tym przed rozpoczęciem pokazu. Szczegóły znajdziesz w podręczniku lub instrukcji obsługi.
  Możesz użyć ustawienia [BULB] do otwierania migawki bez pilota, ale pamiętaj, że naciśnięcie przycisku migawki wywołuje wibracje, które mogą spowodować drgania aparatu i rozmazać zdjęcia.
  Pamiętaj, aby wyłączyć stabilizator obrazu SteadyShot oraz redukcję zakłóceń przy długiej ekspozycji.

  Zdjęcie

  (1) Czas otwarcia migawki: 4 sekundy. (2) Czas otwarcia migawki: 1/100 s.

  Utrzymanie otwartej migawki w czasie pokazu serii fajerwerków może stworzyć wspaniałe zdjęcie, ale rozbłyski różnych fajerwerków mogą na siebie nachodzić, tworząc białe, prześwietlone obszary.

  Zdjęcie

  Wiele nachodzących na siebie wybuchów fajerwerków.

  Teraz możesz robić zdjęcia

  Po ustawieniu sprzętu i skonfigurowaniu aparatu możesz zacząć robić zdjęcia.
  Najpierw dostosuj ostrość, ustawiając ją na fajerwerkach. Użyj ręcznej regulacji ostrości (MF), aby ustawić ostrość na fajerwerkach. Ponieważ trudno jest ustawić ostrość podczas pierwszego wystrzału fajerwerków, użyj w tym celu kilku pierwszych wybuchów i przygotuj się do robienia zdjęć w połowie oraz pod koniec pokazu. Aby uzyskać lepszą ostrość, warto skorzystać z funkcji Wspomaganie MF i Powiększenie.
  Jeśli nie używasz ręcznej regulacji ostrości zbyt często, możesz pozwolić funkcji AF ustawić ostrość na fajerwerkach, ale potem szybko przełącz się na ręczną regulację ostrości. W obu przypadkach możesz powiększyć zrobione zdjęcia na ekranie podglądu i sprawdzić, czy są odpowiednio ostre.
  Po ustawieniu ostrości na fajerwerkach rób kolejne zdjęcia z tym samym punktem ostrości, zmieniając go w zależności od kompozycji oraz w przypadku przybliżania/oddalania obrazu. W takich przypadkach zalecamy sprawdzenie ostrości zrobionych zdjęć.

  Zdjęcie

  Powiększ fajerwerki na ekranie podglądu.

  Balans bieli jest ważny przy robieniu zdjęć fajerwerków o tych samych jasnych kolorach. Ustawienie [AWB] (automatyczny balans bieli) pozwala uchwycić piękne barwy, ale jeśli chcesz uzyskać bardziej realistyczne kolory, wybierz ustawienie [Żarowe]. Dzięki niemu uchwycisz fajerwerki w kolorze turkusowym, różowym i cytrynowym. Natomiast ustawienie [Światło dzienne] sprawdza się w przypadku fajerwerków z dużą ilością koloru pomarańczowego.
  Aby uzyskać bardziej jaskrawe zdjęcia, użyj funkcji Strefa twórcza/Twórczy wygląd i zwiększ nasycenie.

  Zdjęcie

  Balans bieli: [AWB].

  Zdjęcie

  Balans bieli: [Żarowe].

  Zdjęcie

  Większe nasycenie.

  Jeśli obrazy są zbyt białe lub mają przygaszone kolory pomimo regulacji balansu bieli i nasycenia, może to oznaczać, że są prześwietlone. Jeśli tak się stanie, lekko zmniejsz wartość przysłony i spróbuj ponownie.

  Jeśli masz wprawę w robieniu zdjęć, zmień kompozycję, by dostosować ją do fajerwerków.
  Pomimo że idealna kompozycja zależy od używanego obiektywu, lokalizacji i docelowego rezultatu, używaj kompozycji pionowej do robienia zdjęć pojedynczych fajerwerków. Kompozycja pozioma pozwala natomiast uchwycić wiele jednoczesnych wybuchów fajerwerków, które zwykle pojawiają się pod koniec pokazu. Kompozycja pozioma nadaje się również do fotografowania pojedynczych fajerwerków wraz z tłem.

  Zdjęcie

  Ujęcie pionowe.

  Zdjęcie

  Ujęcie poziome wielu fajerwerków.

  Używanie pilota zdalnego sterowania

  Robienie zdjęć fajerwerków za pomocą trybu [BULB] wymaga użycia pilota. Używając pilota zdalnego sterowania w trybie [BULB], możesz dostosować wygląd smug pozostawionych po fajerwerkach i liczbę wybuchów na jednym zdjęciu. Ponieważ pilot pozwala otwierać migawkę w dowolnej chwili bez konieczności patrzenia w wizjer aparatu, możesz podziwiać pokaz.
  Dodatkowo używając pilota, eliminujesz rozmycie obrazu spowodowane drganiami aparatu powstającymi w chwili naciśnięcia przycisku migawki. Dzięki niemu możesz też uzyskać czasy ekspozycji powyżej 30 sekund, co jest pomocne podczas robienia zdjęć nocą ze statywu.

  • * Dostępne piloty zależą od modelu aparatu. Przed zakupem pilota (RMT-P1BT, RM-VPR1) sprawdź jego zgodność.
  Zdjęcie

  Czas otwarcia migawki: 37 sekund.

  Pilot z wieloma złączami. Umożliwia zdalne sterowanie zoomem i blokadą migawki (żarówką) oraz jest wyposażony w przewód do robienia zdjęć i nagrywania filmów.