Wskazówki dotyczące fotografowania > Fotografowanie nocnego nieba

  Poziom: początkujący

  LEKCJA 14Fotografowanie nocnego nieba

  Zdjęcie

  Ogniskowa: 16 mm (w przeliczeniu na format 35 mm), wartość F: 2.8, czas otwarcia migawki: 30 sekund.

  Marzysz o robieniu zdjęć rozgwieżdżonego nieba? Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki aparat może uchwycić mnóstwo źródeł światła na niebie. W tej lekcji przedstawimy techniki dla początkujących, które pozwolą zrobić spektakularne zdjęcia gwiazd.

  Przygotowywanie się do fotografowania gwiazd

  Kluczem do robienia pięknych zdjęć gwiazd jest wybór odpowiedniego otoczenia.
  W dużych obszarach miejskich nocne niebo jest zasłonięte przez sztuczne oświetlenie (zanieczyszczenie światłem), które utrudnia zobaczenie gwiazd. Aby zrobić zapierające dech w piersiach zdjęcia gwiazd najlepiej udać w wysokie miejsce, gdzie zanieczyszczenie światłem jest niewielkie, a niebo jest czyste. Możesz też spróbować w pobliskim parku, gdzie nie widać latarni miejskich.
  Podczas fotografowania gwiazd nawet światło odbijane przez Księżyc stanowi źródło zanieczyszczenia światłem. Zalecamy fotografowanie w czasie nowiu lub po zachodzie księżyca.

  Podczas fotografowania gwiazd migawka musi być otwarta przez długi czas, dlatego ustaw aparat na statywie, jak do scen fotografowanych nocą. Dobrze jest też użyć pilota, ale jeśli go nie masz, możesz ustawić samowyzwalacz na dwie sekundy. Zapobiega to powstawaniu rozmyć wskutek drgań aparatu powodowanych przez naciskanie przycisku spustu migawki. Pamiętaj też, by podczas fotografowania ze statywu wyłączyć stabilizację obrazu w celu uniknięcia awarii aparatu.

  Konfigurowanie ustawień aparatu

  Po umieszczeniu aparatu na statywie skonfiguruj ustawienia aparatu.
  Istnieje wiele sposobów robienia zdjęć nocnego nieba: fotografowanie gwiazd tak, jak widać je gołym okiem, tworzenie obrazów poklatkowych pokazujących ruch gwiazd na niebie oraz robienie zdjęć mgławic za pomocą teleobiektywu.
  Najpierw wyjaśnimy najprostszą metodę, czyli robienie standardowych zdjęć gwiazd.
  Jeśli korzystasz z obiektywu zmiennoogniskowego, nastaw najszerszy kąt (najmniejszą ogniskową). Umożliwia to jednoczesne sfotografowanie większej liczby gwiazd ze scenerią.

  Zdjęcie

  Szerokokątne ujęcie nocnego nieba i scenerii.

  Zdjęcie

  Zdjęcie gwiezdnych smug.

  Następnie wybierz tryb M oraz dostosuj ustawienia przysłony, czasu otwarcia migawki i czułości.

  1. Przysłona

  Podczas fotografowania otwórz przysłonę tak szeroko, jak to tylko możliwe, by uchwycić więcej światła i ułatwić sobie fotografowanie gwiazd.

  2. Czas otwarcia migawki

  Czas otwarcia migawki będzie zależał od użytego obiektywu, ale domyślnie ustaw go na około osiem sekund. W przeciwieństwie do scen nieruchomych gwiazdy ciągle przesuwają się po niebie. Jeśli czas otwarcia migawki będzie zbyt długi, na zdjęciu gwiazdy będą wyglądały jak linie i trudno będzie je wyraźnie uchwycić.

  3. Czułość

  Ustawienie odpowiedniej czułości jest trudne, ponieważ zależy ona od stopnia zanieczyszczenia światłem, światła odbijanego przez Księżyc, używanego obiektywu, lokalizacji oraz dnia. Zacznij fotografować z czułością ISO 400, a potem dostosowuj wartość do rezultatów.

  Po skonfigurowaniu trzech powyższych ustawień pozostaje jeszcze ustawienie ostrości na gwiazdach. Autofokus (AF) nie działa przy słabym oświetleniu, dlatego musisz wybrać ręczną regulację ostrości (MF). Regulowanie ostrości na małej gwieździe z podglądem na ekranie LCD może być bardzo trudne, dlatego zalecamy użycie funkcji Ostrzenie w powiększeniu i Pomoc MF, które ułatwią ustawienie ostrości na gwiazdach po powiększeniu ich na ekranie. Przesuwaj powiększony obszar za pomocą przycisków, by znaleźć jasne gwiazdy, na których będzie można ustawić ostrość.

  Zdjęcie

  Widok na ekranie aparatu bez funkcji Ostrzenie w powiększeniu (przykład).

  Zdjęcie

  Widok na ekranie aparatu z funkcją Ostrzenie w powiększeniu (przykład).

  Gdy odnajdziesz jasną gwiazdę, kręć pierścieniem regulacji ostrości do momentu uzyskania jej wyraźnego obrysu. Gwiazda może nie być wyraźna, nawet jeśli pierścień regulacji ostrości będzie przekręcony do końca (nieskończoność), dlatego zalecamy powiększenie widoku i sprawdzenie ostrości na ekranie aparatu. Jeśli obraz jest czarny i ciężko jest dostrzec gwiazdy oraz scenerię, popraw jego widoczność, zwiększając czułość do ISO 3200 lub 6400, i spróbuj ponownie.
  Jeśli gwiazdy są ostre, nie zmieniaj ustawień ostrości do momentu zakończenia fotografowania. Pozycja ostrości może się zmienić, jeśli zmienisz pozycję zoomu obiektywu lub wybierzesz ustawienie AF.

  Zdjęcie

  Jeśli ostrość nie jest prawidłowa, gwiazdy będą rozmyte.

  Sprawdzaj rezultaty każdego zdjęcia

  Po ustawieniu ostrości na gwieździe naciśnij przycisk spustu migawki, aby zrobić zdjęcie. Naciśnięcie przycisku spowoduje włączenie redukcji zakłóceń, dlatego może upłynąć trochę czasu zanim zdjęcie pojawi się na ekranie.

  Powiększ obraz i sprawdź rezultaty. Czy na zdjęciu są gwiazdy?
  Fotografowanie z tymi ustawieniami pozwoli uchwycić gwiazdy podobnie jak na poniższych zdjęciach.

  Zdjęcie

  Ogniskowa: 19 mm, wartość F: 3.5, czas otwarcia migawki: 5 sekund.

  Zdjęcie

  Część gwiazdozbioru Oriona powiększona na ekranie podglądu. Gwiazdy zostały uchwycone jako punktowe źródła światła.

  Jeśli całe zdjęcie jest zbyt jasne lub ciemne, zrób kilka zdjęć z różnymi ustawieniami czułości i czasu otwarcia migawki. Im wyższa jest czułość, tym jaśniejsze będzie zdjęcie i możesz robić zdjęcia z krótkim czasem otwarcia migawki, ale jeśli czułość będzie zbyt wysoka, na zdjęciach będą widoczne zakłócenia, a ich rozdzielczość ulegnie pogorszeniu. Jeśli poziom jasności ekranu będzie zbyt wysoki, możesz nie być w stanie określić właściwej jasności obrazu. Podczas fotografowania w miejscu ze słabym oświetleniem zalecamy zmniejszenie jasności ekranu.

  Jeśli nie udało Ci się uchwycić gwiazd tak, jak widać je gołym okiem, przejrzyj obrazy na ekranie podglądu i sprawdź, czy są nieostre, zbyt jasne lub zbyt ciemne, a następnie spróbuj ponownie.
  Możliwe, że niebo zdążyło się zachmurzyć od chwili spojrzenia na gwiazdy do momentu zrobienia zdjęcia.

  Dostosowywanie kompozycji i kolorów

  Po upewnieniu się, że gwiazdy będą widoczne na zdjęciach, dostosuj kompozycję i kolory. Fotografowanie gwiazd w otoczeniu krajobrazu może dać wspaniałe rezultaty. Rozejrzyj się i spróbuj dodać do kompozycji drzewa lub odległy widok. Podczas zmiany kompozycji uważaj, by nie zmienić ustawienia pierścienia regulacji ostrości.
  Kolor można dostosować za pomocą funkcji balansu bieli zgodnie z własnymi preferencjami. Ustawienie Żarowe lub Świetlówka: ciepła biel nada rozgwieżdżonemu niebu wyraźnie błękitne zabarwienie. Ustawienie AWB (automatyczny balans bieli) pozwoli uzyskać naturalne kolory podobne do tych, które widzisz gołym okiem.

  Zdjęcie

  Balans bieli AWB Balans bieli Żarowe

  Dostępne na rynku miękkie filtry skutecznie uwydatniają gwiazdy na zdjęciach poprzez lekkie rozmywanie ich światła. Dzięki nim możliwe jest fotografowanie większych obrazów nieba, nawet z wykorzystaniem obiektywu szerokokątnego.

  Zdjęcie

  Zdjęcie zrobione z miękkim filtrem na obiektywie.

  Zdjęcie

  Ogniskowa obiektywu: 24 mm / Wartość F: 1.4 / Czas otwarcia migawki: 8 s.

  Ten obiektyw G Master, oparty na najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, cechuje się wysoką rozdzielczością i miękkim, naturalnie wyglądającym efektem bokeh nawet przy maksymalnym otworze przysłony F1.4. Wyróżniają go ponadto małe wymiary i najmniejsza w tej klasie produktów waga. Na uwagę zasługuje ponadto szybki i dokładny napęd AF, rozbudowane funkcje sterowania i duża niezawodność.