Wskazówki dotyczące fotografowania > Robienie pięknych zdjęć z imprez

  Poziom: początkujący

  LEKCJA 13Robienie pięknych zdjęć z imprez

  Niedostateczna ilość światła utrudnia robienie pięknych zdjęć na imprezach odbywających się wewnątrz budynków lub przy słabym oświetleniu. W tej lekcji przedstawiamy techniki, które pomogą uchwycić to, co widzisz.

  Fotografowanie tego, co widzisz

  Podczas fotografowania we wnętrzach przy słabym oświetleniu lampa błyskowa aparatu pozwala uniknąć efektu rozmycia. Jednak gdy światło z lampy błyskowej pada bezpośrednio na fotografowany obiekt, może się ono odbić w taki sposób, że obszar dookoła obiektu będzie niedostatecznie naświetlony, co nada zdjęciu nienaturalny wygląd, jak pokazano poniżej.

  Zdjęcie

  Zdjęcie z lampą błyskową

  Zdjęcie

  Zdjęcie bez lampy błyskowej

  Najpierw spróbujmy zrobić zdjęcie bez używania lampy błyskowej. Zacznij od wybrania trybu Korekcja drgań* w menu Wybór sceny. W trybie korekcji drgań przy każdym zwolnieniu migawki robionych jest sześć zdjęć, które są na siebie nakładane w celu zredukowania zakłóceń. W tym trybie ustawiona jest wysoka czułość i krótszy czas otwarcia migawki, dzięki czemu uchwycisz obszary z mniejszą liczbą zakłóceń (w porównaniu z fotografowaniem w trybie Intelligent Auto). Co więcej, ruchome obiekty i tło są identyfikowane i nakładane na siebie tak, by można było robić zdjęcia, kontrolując drgania aparatu i rozmycie obiektów.

  • * Może się on znajdować w innym miejscu niż menu Wybór scen, w zależności od używanego aparatu.
  Zdjęcie

  Jedno zdjęcie (rozmycie obiektu)

  Zdjęcie

  Zdjęcie w trybie redukcji drgań

  Ponieważ tryb redukcji drgań jest trybem automatycznym, nie daje on możliwości regulowania omawianych poniżej ustawień odcieni kolorów i jasności. Aby zmieniać te parametry za pomocą balansu bieli i kompensacji ekspozycji, rób zdjęcia w trybie A. Podczas fotografowania w trybie Aotwórz przysłonę tak szeroko, jak to tylko możliwe. Jeśli obrazy nadal są rozmyte, rób zdjęcia, zwiększając czułość ręcznie.

  Powyższa sekcja zawiera informacje o fotografowaniu bez używania lampy błyskowej. Jeśli pomimo użycia tej techniki obrazy są nieostre, skorzystaj z lampy błyskowej. Zmień wtedy tryb fotografowania naP, by móc regulować jasność oraz odcień kolorów, co opisano w następnej części.

  Regulacja odcieni kolorów

  Odcienie kolorów są niezwykle ważne w robieniu zdjęć. Można je regulować za pomocą funkcji balansu bieli. Na początek spróbujmy zrobić zdjęcie z automatycznym balansem bieli AWB. W ustawieniu AWB aparat automatycznie dostosowuje odcienie kolorów do sceny, ale zdarza się, że nie odpowiadają one temu, co widzi gołe oko. W takim przypadku możesz skorygować balans bieli. Podczas fotografowania przy oświetleniu o ciepłej barwie ustaw balans bieli w kierunku bursztynowego (A).

  Zdjęcie

  Zdjęcie jest bardziej niebieskie niż w rzeczywistości

  Zdjęcie

  Balans bieli ustawiony w kierunku bursztynowego

  Gdy obiekt jest nieostry

  Aparat ma funkcję automatycznego ustawiania ostrości (AF), która automatycznie ustawia ostrość, ale nie sprawdza się ona w przyciemnionych lub niedostatecznie oświetlonych miejscach. W takim przypadku możesz spróbować jednego z poniższych rozwiązań.

  Blokada AF

  AF ułatwia skupienie ostrości na obiektach, które są jasne lub mają duży kontrast. Jeśli ostrość nie jest skupiona na obiekcie, który chcesz uchwycić, poszukaj jaśniejszego obiektu, na przykład żywności lub przedmiotu, na który skierowane jest światło. Kluczową sprawą jest znalezienie obiektu znajdującego się w tej samej odległości od aparatu, co ten, który chcesz uchwycić.
  Gdy znajdziesz jasne miejsce, skieruj na nie aparat, wyreguluj AF, skieruj aparat na wybrany obiekt, utrzymując ten sam AF, skomponuj ujęcie, a następnie naciśnij przycisk spustu migawki, aby zrobić zdjęcie.
  W ustawieniu domyślnym naciśnięcie przycisku spustu migawki do połowy aktywuje AF, więc skieruj aparat na oświetlone miejsce, naciśnij przycisk do połowy i po ustawieniu ostrości skomponuj ujęcie, ciągle trzymając przycisk wciśnięty do połowy.

  Ręczna regulacja ostrości (MF)

  Inną techniką ustawiania ostrość na wybranym obiekcie jest użycie ręcznej regulacji ostrości (MF). Po wybraniu trybu MF możesz ręcznie dostosować ostrość, obracając pierścień regulacji ostrości na obiektywie.
  Jednak dojście do wprawy w regulowaniu ustawień aparatu i ostrości w trybie MF wymaga trochę czasu. Jeśli interesuje Cię robienie zdjęć w trybie MF, wypróbuj go odpowiednio wcześniej.
  Przełączanie pomiędzy AF a MF różni się w zależności od modelu aparatu. Szczegóły znajdziesz w podręczniku lub instrukcji obsługi.

  Korzystanie z zewnętrznej lampy błyskowej

  Pokazaliśmy kilka technik, które nie wymagają lampy błyskowej, ale możesz też robić piękne zdjęcia zachowujące oryginalną atmosferę sceny, stosując technikę odbicia błysku za pomocą opcjonalnej zewnętrznej lampy błyskowej.
  Technika odbicia błysku polega na podświetleniu obiektu niebezpośrednim światłem, które jest odbite od ściany lub sufitu. Światło jest delikatnie rozproszone, dzięki czemu tworzy bardziej naturalny obraz poprzez redukcję nienaturalnych cieni i błysków na twarzach, które często pojawiają się podczas korzystania z wbudowanej lampy błyskowej oświetlającej obiekt bezpośrednio.

  Zdjęcie

  Bezpośrednie oświetlenie twarzy lampą błyskową

  HVL-F60RM do doczepiana lampa błyskowa o liczbie przewodniej 60. Urządzenie obsługuje szybkie zdjęcia seryjne i wyróżnia się szybkim działaniem. Idealnie nadaje się dla zaawansowanych fotoamatorów i użytkowników profesjonalnych. Lampa może też pełnić funkcję bezprzewodowego sterownika/odbiornika radiowego.

  Zdjęcie

  Technika odbicia błysku z zewnętrzną lampą błyskową

  Niewielka doczepiana lampa błyskowa HVL-F45RM jest mocnym źródłem światła. Może służyć jako bezprzewodowy sterownik radiowy w konfiguracjach z wieloma lampami. Obsługuje też standardową optyczną łączność bezprzewodową. Lampa jest łatwa w użyciu i bardzo niezawodna. Zapewnia znakomite rezultaty — zwłaszcza miłośnikom niewielkich korpusów α z mocowaniem typu E.

  • * Możliwość użycia zewnętrznych lamp błyskowych zależy od używanego aparatu. Przed dokonaniem zakupu zewnętrznej lampy błyskowej sprawdź, czy jest ona zgodna z Twoim aparatem.