Wiedza podstawowa → Twórczy wygląd

  Twórczy wygląd

  Funkcja „Twórczy wygląd” pozwala przetwarzać wykonywane zdjęcia i nagrywane filmy tak, by nadać im określony klimat. Funkcja ta może znacznie rozszerzyć Twój wachlarz środków ekspresji twórczej.

  Co to jest „Twórczy wygląd”?

  „Wygląd” (zdjęcia lub filmu) oznacza cechy obrazu, które wpływają na jego postrzeganie lub klimat. Należą do nich ogólna kolorystyka, ostrość i jasność.

  Zmiany kombinacji kolorystyki, nasycenia, kontrastu, ostrości, jasności i innych właściwości obrazu pozwolą nadawać temu samemu obiektowi różne wyglądy. Aby uzyskać wygląd zgodny z własnym wyobrażeniem, można zdefiniować przetwarzanie obrazu z użyciem optymalnie zbilansowanego zestawu tych cech.

  Funkcja „Twórczy wygląd” pozwala na wybór 10 wstępnie zaprogramowanych, oryginalnych wyglądów. Jeśli chcesz uzyskać większą swobodę ekspresji, możesz dostosować wygląd obrazu do charakteru sceny lub własnej wizji, wybierając na przykład tryb FL lub VV. Możesz także modyfikować wstępnie zaprogramowane ustawienia w celu nadania obrazowi własnego, oryginalnego wyglądu.
  Funkcja „Twórczy wygląd” pozwala przetwarzać zarówno zdjęcia, jak i filmy. Będzie to zaletą dla osób, którym zależy na spójnym wyglądzie obrazów publikowanych w mediach społecznościowych od razu po zarejestrowaniu.

  Style „Twórczy wygląd”

  Style „Twórczy wygląd” i ich cechy prezentujemy poniżej na przykładach czterech trybów. Aby łatwiej dobrać odpowiedni tryb do tematu, sceny lub nastroju, korzystaj podczas zdjęć z podglądu na żywo na wyświetlaczu aparatu lub w wizjerze.

  • Zdjęcie

   FL

   Ten wygląd tonuje pewne kolory, a zarazem akcentuje niebo, zieleń i kontrasty. Dobrze sprawdza się w ujęciach krajobrazowych przedstawiających morze, niebo lub góry, a także w przypadku obiektów na tle błękitnego nieba.

  • Zdjęcie

   IN

   Zmniejsza kontrast i nasycenie, przez co nadaje obrazowi „matowy” wygląd. Zalecany do tworzenia klimatu elegancji lub dostojeństwa.

  • Zdjęcie

   SH

   Nadaje obrazowi przejrzystość, miękkość i energię, tworząc pogodną atmosferę. Polecany do budowania delikatnego, łagodnego nastroju.

  • Zdjęcie

   VV2

   Tworzy bardzo wyraziste obrazy o jaskrawej, żywej kolorystyce. Sprawia, że kolorowe obiekty i sceny robią jeszcze większe wrażenie. Może także wzmocnić pastelowe lub przygaszone kolory w obrazach „high-key”, na zdjęciach robionych w pochmurne dni itp.

  Aby wejść w świat fotografii monochromatycznej, wybierz tryb SE do rejestracji obrazu w odcieniach sepii lub BW do zdjęć czarno-białych.

  Dostosowywanie „twórczych wyglądów”

  Wybrany tryb możesz wykorzystać jako punkt wyjścia do dalszej korekty kontrastu, świateł, cieni, wygaszania, nasycenia, ostrości, zakresu ostrości i przejrzystości. Po uzyskaniu żądanego wyglądu możesz go zapisać jako wygląd niestandardowy, a w przyszłości szybko go zastosować. Wygląd niestandardowy pozwala również zapisywać nieznacznie różniące się wersje tego samego trybu i używać ich do różnych scen.

  Na czym polega różnica w stosunku do „Profilu zdjęcia”?

  Menu „Profil zdjęcia” pozwala regulować lub zmieniać parametry, od których zależą przejścia tonalne (jasne i ciemne odcienie), kolory i inne właściwości obrazu. Zawiera ono zaawansowane ustawienia do regulacji krzywej gamma, kolorystyki, szczegółowości i szeregu innych parametrów. Używa się go przede wszystkim przy nagrywaniu filmu.
  To menu polecane jest użytkownikom zajmującym się produkcją filmów i materiałów wideo, którzy będą opracowywać końcowy obraz po nagraniu, wprowadzając w nim nieznaczne korekty na komputerze w procesie korekcji koloru.
  Co to jest korekcja koloru?

  W aparatach i kamerach z funkcją „Profil zdjęcia” do wyboru jest kilka wstępnie zaprogramowanych ustawień, w tym S-Log. Aby uzyskać szczegółowe informacje o funkcji Profil zdjęcia i trybie S-Log, odwiedź poniższą stronę internetową.
  Przewodnik pomocniczy dla twórców
  Użycie krzywych S-Log i korekcja koloru

  Zarówno funkcja „Twórczy wygląd”, jak i „Profil zdjęcia” służy do regulacji kolorów i faktur w obrazie. Różnice ujęto pokrótce poniżej.

  Twórczy wygląd

  • Łatwość wyboru ustawień podczas filmowania i fotografowania.
  • Intuicyjne przetwarzanie obrazu bez specjalistycznej wiedzy. Dobry wybór dla początkujących.

  Profil zdjęcia

  • Używany zwłaszcza do filmowania, ale dostępny także podczas fotografowania.
  • Wymaga wiedzy o krzywych gamma, trybach koloru i innych parametrach. Po zdjęciach z użyciem tej funkcji wymagana jest końcowa edycja, na przykład korekcja koloru.
  • Umożliwia wierne naśladowanie obrazu z profesjonalnych kamer wideo z krzywą S-Log i stworzenie wrażenia, że materiał został nakręcony na taśmie filmowej.