Wiedza podstawowa → Czas otwarcia migawki i tryb S
Czas otwarcia migawki i tryb S
Czas otwarcia migawki to czas, w którym światło może docierać do przetwornika. Po otwarciu migawki przetwornik obrazu jest wystawiony na działanie światła, dzięki czemu powstaje na nim obraz.
[1] Migawka otwarta. [2] Migawka zamknięta.
Na powyższych zdjęciach widać migawkę aparatu z mocowaniem typu E. Na zdjęciu [1] migawka jest otwarta, a przetwornik obrazu jest wystawiony na działanie światła. Im dłuższy jest czas otwarcia migawki, tym więcej światła dociera do przetwornika. Jeśli na przykład wydłużymy czas otwarcia migawki z 1/60 do 1/30 sekundy, to ilość światła podwoi się.
Czas otwarcia migawki — podobnie jak przysłona, która reguluje ilość światła przechodzącego przez obiektyw — jest jednym z czynników określających ekspozycję.
W automatycznych trybach fotografowania P i A aparat automatycznie dobiera czas otwarcia migawki. W trybie S możemy go ustawiać samodzielnie.
Wpływ czasu otwarcia migawki na zdjęcie
Zmieniając czas otwarcia migawki, możemy wpływać na ekspresję zdjęć. Poniższe zdjęcia różnią się właśnie czasem otwarcia migawki.
[1] 1/1250 s [2] 1/20 s [3] 1/4 s
Te zdjęcia wodospadu wykonano przy różnych czasach otwarcia migawki.
W przypadku zdjęcia [1] czas ten był najkrótszy i wynosił 1/1250 s. Krótki czas sprawił, że płynąca woda wygląda, jakby zatrzymała się w miejscu.
Zdjęcie [2] zrobiono przy czasie otwarcia migawki 1/20 s. Ponieważ przez ten czas woda cały czas płynęła, efekt jest bardziej dynamiczny.
Zdjęcie [3] zrobiono przy najdłuższym czasie — 1/4 s. Tak długi czas umożliwił ukazanie płynnego ruchu spadającej ze skał wody.
Zmieniając czas otwarcia migawki, można więc uzyskać różne odwzorowania tego samego obiektu. W trybach S i M można ustawić dowolny czas otwarcia migawki, choć zakres dostępnych czasów zależy od modelu aparatu.
Jeśli chcemy wykonać zdjęcie „zamrażające” ruch, na przykład podczas fotografowania sportu, warto ustawić najkrótszy dostępny czas otwarcia migawki, aby zapobiec rozmyciu obrazu spowodowanemu szybkim ruchem obiektu.
Czas otwarcia migawki: 1/4000 s
Dzięki czasowi otwarcia migawki 1/4000 s na powyższym zdjęciu precyzyjnie ukazano moment, w którym tenisista próbuje przyjąć piłkę. I odwrotnie: jeśli chcemy sfotografować ruch płynącej wody czy smugi światła, powinniśmy użyć długiego czasu otwarcia migawki.
Czas otwarcia migawki: 5 s
Czas otwarcia migawki 5 s pozwolił uchwycić świetlne smugi fajerwerków. Warto jednak pamiętać, że im dłuższy czas otwarcia migawki, tym większe ryzyko, że zdjęcie będzie nieostre. Kiedy fotografujemy w warunkach słabego oświetlenia — robiąc na przykład zdjęcia fajerwerków czy nocnych krajobrazów — czas otwarcia migawki automatycznie się wydłuża, konieczne jest zatem użycie statywu, aby utrzymać aparat w stabilnej pozycji.
Jeśli skorzystanie ze statywu jest niemożliwe, czas otwarcia migawki można skrócić, zwiększając czułość ISO. Musimy oczywiście pamiętać, że wyższa wartość ISO wzmacnia szumy na zdjęciu. Podczas fotografowania nocnych scen z ręki pomocny bywa także tryb tematyczny Z ręki o zmierzchu.
Czas otwarcia migawki: 0,5 s
Powyższe zdjęcie zostało zrobione przy długim czasie otwarcia migawki. Drgania aparatu sprawiły, że obraz jest nieostry. Fotografując poruszający się obiekt, postarajmy się uniknąć zamazania, który może być spowodowane zarówno ruchem obiektu, jak drganiami aparatu. Jeśli fotografowany obiekt lub aparat poruszają się, obraz jest rozmazany, a zdjęcie nieostre.
Tryb S (tryb preselekcji czasu migawki)
W trybie S (preselekcji czasu migawki) możemy dowolnie ustawiać czas otwarcia migawki. Aparat dobiera wówczas zarówno przysłonę (wartość F), jak i czułość ISO, aby zdjęcie było poprawnie naświetlone.
Ten tryb przydaje się, gdy zależy nam na „zamrożeniu” ruchu fotografowanego obiektu, albo przeciwnie — na ukazaniu smug płynącej wody czy światła.