Identyfikator artykułu : 00147174 / Ostatnia modyfikacja : 17.10.2023Drukowanie

Co to jest S-Gamut?

  S-Gamut to przestrzeń barw lub inaczej gama kolorów zdefiniowana przez firmę Sony. Przykładami przestrzeni barw lub gamy kolorów są ITU-R BT.709 w przypadku HDTV oraz DCI-P3 w przypadku kamer cyfrowych. Ta druga opcja zapewnia szerszy zakres kolorów. S-Gamut definiuje jeszcze szerszą przestrzeń barw niż dwie poprzednie. Podczas korzystania z przestrzeni S-Gamut wymagane jest przeprowadzenie gradacji kolorów po zarejestrowaniu nagrania w celu dostosowania filmu do wyświetlania na urządzeniach takich, jak telewizory HDTV czy cyfrowe projektory kinowe.

  Istnieją trzy typy przestrzeni S-Gamut:

  • S-Gamut
  • S-Gamut3 – zarówno S-Gamut, jak i S-Gamut3 charakteryzują się szerszymi przestrzeniami barw niż S-Gamut3.Cine, a ponadto umożliwiają zaawansowaną regulację. Ich przestrzeń barw obejmuje taki sam zakres, z tym że S-Gamut3 charakteryzuje się lepszym odwzorowaniem kolorów.
  • S-Gamut.Cine – charakteryzuje się nieco szerszą przestrzenią barw niż DCI-P3. Połączenie przestrzeni S-Gamut3.Cine z krzywą S-Log3, której charakterystyka gradacji jest zbliżona do skanowanych filmów negatywowych, ułatwia gradację materiałów filmowych przeznaczonych do odtwarzania w urządzeniach takich, jak cyfrowe projektory kinowe.

  Poszczególne przestrzenie barw zostały przedstawione na poniższej ilustracji.

  przestrzeń barw