Identyfikator artykułu : S700024545 / Ostatnia modyfikacja : 12.07.2018Drukowanie

Tworzenie kopii zapasowej danych

  Artykuł ten zawiera ogólne wskazówki dotyczące metod zabezpieczania się przed utratą danych.

  poziom trudności Poziom trudności:
  Średni
  wymagany czas Wymagany czas:
  Nie dotyczy

  Kopia zapasowa to kopia bezpieczeństwa istotnych danych zapisanych na dysku twardym. Zaleca się, aby umieszczać taką kopię na nośniku zewnętrznym. Brak kopii zapasowych prowadzi do frustracji i utraty pieniędzy/danych/czasu, w związku z czym stanowczo zaleca się regularne tworzenie kopii zapasowych danych.

  Przykładowe nośniki zewnętrzne: zewnętrzny dysk twardy USB, dyski optyczne, pamięć USB, pamięć typu flash.
  Niektóre serwisy internetowe oferują usługi tworzenia kopii zapasowych online.


  Opcje tworzenia kopii zapasowych danych

  Narzędzia do tworzenia kopii zapasowych w systemie Windows

  System Windows zawiera instalowane fabrycznie narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i przywracania zawartych w nich danych.

  W systemie Windows Vista narzędzie Backup and Restore Center [Centrum kopii zapasowych i przywracania] można znaleźć w aplikacji Control Panel [Panel sterowania]. Narzędzie Backup and Restore Center [Centrum kopii zapasowych i przywracania] systemu Vista zawiera rozbudowaną pomoc, którą można wyświetlić, klikając ikonę znaku zapytania w prawym górnym rogu okna.

  W systemie Windows XP i starszych narzędzie Backup [Kopia zapasowa] można uruchomić, wybierając kolejno opcje Start - (All) Programs [(Wszystkie) programy] - Accessories [Akcesoria] - System Tools [Narzędzia systemowe].
  Należy pamiętać, że w systemie Windows XP Home program narzędziowy do tworzenia kopii zapasowej nie jest instalowany fabrycznie.
  W przypadku większości systemów można go znaleźć na pierwszym dysku ratunkowym, w folderze \VALUEADD\MSFT\Ntbackup. W przypadku niektórych dysków folder ten może nie być obecny; w takim razie użytkownik może:

  • Skontaktować się z pomocą techniczną VAIO Link. Użytkownik otrzyma wówczas odpowiedni instalator.
  • Wyszukać instalator online. Instalator jest dostępny na wielu stronach internetowych.
  • Skorzystanie z następnej opcji. Jest to zalecane, ponieważ możliwości programu narzędziowego Ntbackup są bardzo ograniczone.

  Narzędzia do tworzenia kopii zapasowych innych firm

  Jeśli użytkownik zamierza skorzystać z innych opcji zarządzania kopiami zapasowymi, zaleca się zapoznanie z treścią artykułu opublikowanego w Wikipedii pod adresem http://en.wikipedia.org/wiki/Backup. Artykuł ten zawiera także łącze do listy aplikacji do tworzenia kopii zapasowych: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_backup_software.

  Ręczne tworzenie kopii zapasowych

  Skopiować istotne pliki na nośnik zewnętrzny.
  Korzystanie z tej opcji nie jest zalecane, ponieważ za każdym razem wymaga ręcznej pracy i wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem popełnienia błędu.

  Co zrobić w przypadku problemu?

  a. Wystąpił poważny błąd systemu operacyjnego, a aktualna kopia zapasowa nie jest dostępna.

  Jeśli komputer VAIO został wyprodukowany stosunkowo niedawno, wówczas aplikacja VAIO Recovery Center zawierać będzie opcję Rescue Data [Odzyskaj dane]. Opcja ta umożliwia podłączenie zewnętrznego dysku twardego USB i utworzenie kopii zapasowej wymaganych plików.

  Instrukcje dotyczące odzyskiwania danych:
  Jeśli partycja odzyskiwania systemu nadal istnieje, nacisnąć klawisz F10 w czasie uruchamiania systemu. Opcja Rescue Data [Odzyskaj dane] będzie dostępna na wyświetlonej liście. Jeśli utworzono dyski ratunkowe, system można uruchomić z użyciem takich dysków, a opcja ta będzie dostępna na liście opcji odzyskiwania systemu.
  Uwaga: Jeśli opcja Rescue Data [Odzyskaj dane] się nie wyświetla, oznacza to, że komputer VAIO nie jest wyposażony w to narzędzie. Narzędzie to nie jest dostępne osobno.

  b. Wystąpił poważny błąd systemu operacyjnego, a opcja Rescue Data [Odzyskaj dane] nie jest dostępna.

  Jest to skomplikowana sytuacja, która nie ma prostego rozwiązania. Poniżej przedstawiono kilka opcji, których użycie może okazać się skuteczne (w zależności od powagi problemu):
  • Użycie oprogramowania do odzyskiwania danych innej firmy, które umożliwia uruchamianie aplikacji z dysku CD oraz tworzenie kopii danych na zewnętrznym dysku twardym. Firma Sony nie może zalecić użycia konkretnego oprogramowania.
  • Zainstalowanie drugiego systemu operacyjnego w komputerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu przed przeprowadzeniem kompletnego odzyskiwania systemu możliwe może być odnalezienie i utworzenie kopii zapasowej danych.
   Ostrzeżenie:  Należy pamiętać, że firma Sony nie może udzielić wsparcia w takim przypadku, w związku z czym operacja ta może okazać się dość skomplikowana.
  • Jeśli użytkownik posiada komputer z łatwo demontowalnym dyskiem twardym, dysk taki można umieścić w obudowie zewnętrznego dysku USB, aby uzyskać dostęp do danych za pomocą innego komputera.
   Ostrzeżenie:  Należy pamiętać, że wszelkie modyfikacje sprzętu mogą prowadzić do unieważnienia gwarancji.
  • Wiele firm komputerowych specjalizuje się w odzyskiwaniu danych i może być w stanie odzyskać dane nawet z uszkodzonych dysków twardych.