Identyfikator artykułu : 00109302 / Ostatnia modyfikacja : 13.11.2017Drukowanie

W jaki sposób czas otwarcia migawki wpływa na efekt rozmycia w ruchu?

Jak czas otwarcia migawki wpływa na efekt rozmycia w ruchu.

  Krótki czas otwarcia migawki, np. 1/250 sekundy lub krócej, świetnie nadaje się do fotografowania szybko poruszających się obiektów, a rozmycie w ruchu jest minimalne lub nie występuje wcale. W tej sposób można tworzyć obrazy, które zdają się zatrzymane w czasie bez żadnych niewyraźnych konturów wynikających z ruchu obiektu.

  Dłuższe czasy otwarcia migawki, np. 1/60 sekundy i więcej, powodują powstawanie efektu rozmycia. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie przy długim czasie otwarcia migawki, najlepiej jest zamontować aparat na statywie i używać funkcji stabilizacji obrazu (np. technologii SteadyShot), by ograniczyć niepożądane ruchy aparatu. Niekiedy efekt rozmycia jest pożądany i pozwala robić bardzo artystyczne fotografie.

    /support/attachments/386740/png61200.png

  • Zdjęcie z lewej strony zostało zrobione z krótkim czasem otwarcia migawki.
  • Zdjęcie z prawej strony zostało zrobione z długim czasem otwarcia migawki.

  WAŻNE: Krótki czas otwarcia migawki wymaga bardzo dobrego oświetlenia obiektu. Migawka otwiera się na krócej, do wnętrza aparatu wpada więc mniej światła. Dłuższe czasy otwarcia migawki nie wymagają tak intensywnego oświetlenia, bo migawka otwiera się na dużej i do aparatu wpada więcej światła.

  UWAGA:  czas otwarcia migawki, przysłona i ISO działają wspólnie, kontrolując ilość światła, która wpada do aparatu i wpływa na ekspozycję.