Omówienie zdjęcia

Luigi Baldelli | Pierwszy dzień lockdownu

Był 9 marca 2020 roku — pierwszy dzień lockdownu we Włoszech ze względu na pandemię COVID-19. Przemierzałem tętniące niegdyś życiem ulice Mediolanu z aparatem Sony Alpha 7R III z przymocowanym obiektywem Sony FE 28mm f/2, robiąc zdjęcia reportażowe w celu uwiecznienia tego historycznego wydarzenia wraz z reakcjami ludzi. Pamiętam, że ten dzień był pochmurny i zimny. Pogoda doskonale odzwierciedlała emocje ludzi i niepewność względem tego, co nastąpi.

Nagle zobaczyłem zbliżającą się kobietę noszącą maseczkę i rękawiczki, co w tamtym czasie było niezwykłym widokiem. Miała uniesione ręce i zakrywała oczy dłońmi, jakby próbowała się ochronić. Był to surrealistyczny moment, ale podsumowywał ówczesne nastroje narodu — nikt nie wiedział, czego można się było spodziewać.

kobieta ukrywająca twarz przed fotografem za pomocą maseczki

© Luigi Baldelli | Sony α7R III + FE 28mm f/2 | 1/50s @ f/8.0, ISO 125

Gdy robię zdjęcia reportażowe takie jak to, muszę mieć możliwość szybkiego i dyskretnego fotografowania. Połączenie aparatu Alpha 7R III z modelem Sony FE 28mm f/2 jest więc dla mnie idealne. Obiektyw ten jest na tyle szeroki, że mogę uchwycić na zdjęciu również część sceny, a to pomaga mi w opowiadaniu historii. Natomiast niewielkie rozmiary aparatu w połączeniu ze stałą ogniskową obiektywu sprawiają, że mogę zareagować natychmiast, gdy zobaczę coś ciekawego. Dodatkowymi zaletami tego połączenia są ostrość obiektywu oraz wysoka rozdzielczość i szeroki zakres dynamiczny przetwornika obrazu aparatu. Dzięki nim mogę robić zdjęcia pełne szczegółów nawet w zacienionych obszarach.

To zdjęcie zrobiłem w pochmurny dzień z ręcznym nastawianiem ekspozycji. Miałem więc pełną kontrolę nad światłem. Używając czasu otwarcia migawki wynoszącego zaledwie 1/50 sekundy i podążając za fotografowaną kobietą, udało mi się utrzymać na niej ostrość i jednocześnie uzyskać niewielkie rozmycie w tle. Dzięki temu fotografia jest pełna napięcia.

Według mnie zdjęcie to stanowi przypomnienie o strachu i niepewności, jakie odczuwał świat podczas pierwszego lockdownu ze względu na pandemię COVID-19. Wirus był jeszcze nieznany i obawialiśmy się, że nie będziemy wiedzieli, jak się przed nim uchronić. Zmienił nasze społeczeństwo i odczuwamy jego skutki do dziś, ponad półtora roku później.

Wyróżnione produkty

Luigi Baldelli

Luigi Baldelli | Italy

„Według mnie fotografia nie daje odpowiedzi, ale pobudza emocje i prowokuje pytania”.

Powiązane historie

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję