Obiektywy zmienno- i stałoogniskowe
Obiektywy dzielą się na zmiennoogniskowe i stałoogniskowe. Pierwsze z nich umożliwiają regulację ogniskowej; w przypadku drugich ogniskowa jest stała.
Poznaj cechy każdej z tych grup.
Obiektywy zmiennoogniskowe
Obiektyw zmiennoogniskowy umożliwia wybór ogniskowej.
Przykładowo, w modelu 18–135 mm możemy ustawić ogniskową na dowolną wartość z zakresu od 18 do 135 milimetrów. Pozwala to na uzyskanie różnych kątów widzenia bez zmiany odległości od obiektu.
18 mm
135 mm
Wartości F
W pewnych obiektywach wartość F (wartość przysłony) zmienia się wraz z ustawieniami ogniskowej, a w innych jest stała. Informację tę znajdziemy w nazwie obiektywu, na przykład F4.5–5.6 lub F2.8.
W przypadku obiektywu SEL70300G (FE 70–300 mm F4.5–5.6 G OSS) zakres wartości przysłony zaczyna się od 4.5 przy ogniskowej 70 mm, a od 5.6 przy 300 mm.
Z kolei w obiektywie SEL1655G (E 16–55 mm F2.8 G) minimalna wartość F jest stała i wynosi 2.8 w całym zakresie ogniskowych.
Obiektywy o dużej krotności zoomu
Zmiennoogniskowe obiektywy szerokokątne pozwalają ustawiać ogniskowe typowe dla obiektywów szerokokątnych, zmiennoogniskowe obiektywy standardowe — dla obiektywów standardowych, a teleobiektywy zmiennoogniskowe — dla teleobiektywów.
Obiektywy zmiennoogniskowe pokrywające zakres od szerokiego kąta do teleobiektywu, jak SEL18135 (E 18–135 mm F3.5–5.6 OSS), nazywa się obiektywami o dużej krotności zoomu. Są one wygodne, ponieważ za pomocą jednego obiektywu można uzyskiwać różne kąty widzenia.
Obiektywy z elektryczną regulacją zoomu
Obiektywy z elektryczną regulacją zoomu poznamy po nazwie rozpoczynającej się od SELP, np. SELP18105G (E PZ 18–105 mm F4 G OSS). W celu zapewnienia płynnych zmian ogniskowej obiektywy te są wyposażone w dźwignię zoomu.
Sceny i motywy, które warto fotografować tymi obiektywami
Możliwość uzyskania szerokiego zakresu kątów widzenia za pomocą jednego obiektywu jest cenna, gdy chcemy podróżować z lekkim bagażem. Obiektywy tego rodzaju przydadzą się również, gdy fotografowi trudno jest się przemieszczać, na przykład podczas zdjęć ogni sztucznych lub imprez sportowych.
Obiektywy stałoogniskowe
Obiektywy stałoogniskowe mają niezmienną ogniskową. Do tej grupy należą na przykład obiektywy do makrofotografii.
Do wyboru jest wiele jasnych obiektywów (obiektywów z małą wartością F), które pozwalają na uzyskanie pięknego efektu bokeh. Ponieważ jasne obiektywy przepuszczają więcej światła, łatwiej jest uniknąć poruszenia zdjęcia lub szumów w obrazie podczas fotografowania w pomieszczeniach lub słabym oświetleniu.
W przeciwieństwie do modeli zmiennoogniskowych, aby zmienić kompozycję, trzeba przybliżyć się do obiektu lub od niego oddalić. Taki obiektyw będzie więc dobrym wyborem dla początkującego fotografa, który chce doskonalić swój warsztat. Dzięki niemu nabierzesz tak podstawowych umiejętności, jak określanie odpowiedniej odległości od obiektów czy rutyna w kadrowaniu i komponowaniu ujęć.
Ogniskowa: 50 mm / Przysłona: 2.0 / Czas otwarcia migawki: 1/1250 s
Zdjęcie wykonane obiektywem stałoogniskowym. Ustawienie małej wartości F pozwala pięknie rozmyć tło i skontrastować z nim główny motyw.
Sceny i motywy, które warto fotografować tymi obiektywami
Polecany w sytuacjach, w których fotograf chce uzyskać ładny efekt bokeh: podczas fotografowania kwiatów, instalacji świetlnych, a także potraw i innych motywów w pomieszczeniach.