Identyfikator artykułu : 00111708 / Ostatnia modyfikacja : 12.07.2018Drukowanie

Jaka jest różnica pomiędzy trybem sRGB a Adobe RGB?

  RGB (skrót oznaczający kolor czerwony, zielony i niebieski — z ang.: red, green i blue) to standard wyświetlania kolorów w urządzeniach cyfrowych, takich jak aparaty cyfrowe, drukarki i monitory ekranowe.

  Istnieją dwa standardy: sRGB i Adobe RGB. Różnica pomiędzy nimi dotyczy zakresu obsługiwanych kolorów.

  Adobe RGB i sRGB


  sRGB

  sRGB to obecnie międzynarodowy standard powszechnie stosowany w oprogramowaniu i sprzęcie, takich jak Microsoft Windows, wyświetlacze, drukarki i aparaty cyfrowe.

  Największą zaletą standardu sRGB jest to, że ponieważ jest stosowany obecnie w większości urządzeń, to różnice kolorów pomiędzy poszczególnymi urządzeniami są minimalne. Oznacza to, że podczas przenoszenia obrazu pomiędzy urządzeniami, takimi jak (na przykład) aparat → monitor ekranowy → drukarka, różnice kolorów będą niewielkie.

  Z drugiej strony, tryb sRGB w pewien sposób ogranicza zakres wyświetlanych kolorów. Z tego powodu może wydawać się, że paleta barw jest nieco ograniczona. 

  Adobe RGB
  To alternatywny standard przestrzeni kolorów oferowany przez Adobe Systems.

  Zakres odtwarzanych tonów jest szerszy niż w przypadku standardu sRGB, co zapewnia więcej szczegółów i bardziej żywe kolory. Z tego powodu standard Adobe RGB jest powszechnie stosowany np. w przemyśle drukarskim.

  UWAGI:

  • Prawidłowe wyświetlanie obrazów w standardzie kolorów Adobe RGB może wymagać instalacji odpowiedniego oprogramowania na używanych urządzeniach, takich jak wyświetlacze i drukarki. 
  • Jeżeli obrazy wyświetlane w telewizorze lub na monitorze ekranowym są zbyt jasne, a kolory sprawiają wrażenie "rozmytych," powodem może być niekompatybilność urządzenia ze standardem Adobe RGB (DCF2.0/Exif2.21).