Omówienie zdjęcia

Danas Macijauskas | Uchwycić idealny moment

Ten facet ma kłopoty — fala zaraz go pochłonie.

Surfer musi zareagować, ponieważ fala za chwilę się zamknie, a kiedy to nastąpi, znajdzie się on w wielkiej pralce. Przez około 40 sekund będzie się mocno obracał pod wodą. Musi wziąć głęboki oddech i go wstrzymać, czekając, aż przypłynie po niego skuter wodny. 

Dzień przed zrobieniem tego zdjęcia znajomy opowiedział mi o miejscu do surfowania zwanym Dungeons w Kapsztadzie. Wiadomo było, że fala nadchodzi, a ponieważ tak duże fale są rzadkością latem w RPA, uznałem, że będzie to świetny moment na zrobienie kilku imponujących fotografii. Nigdy nie przegapiam okazji do zrobienia zdjęć surfingowych!

Nie spodziewałem się jednak, że fale będą aż tak wielkie. Takie jak ta na zdjęciu są niebezpieczne, a nawet śmiertelnie niebezpieczne. Trzeba wiedzieć, co się robi, a jeśli się spadnie, trzeba być przygotowanym na to, co będzie dalej. Za to właśnie uwielbiam ten moment — kiedy ludzie pokonują naturę, choć tylko na chwilę.

surfer, w którego za chwilę uderzy ogromna fala

© Danas Macijauskas | Sony α7 III + FE 70-300mm f/4.5-5.6 G OSS | 1/2000s @ f/6.3, ISO 125

Zdjęcie zostało wykonane z łodzi aparatem Sony Alpha 7 III przy użyciu teleobiektywu zmiennoogniskowego Sony 70-300mm f/4.5-5.6 G OSS. Jest to bardzo dobrze skonstruowany obiektyw, który zapewnia świetną ostrość i wszechstronność. Sfotografowałem wszystkie etapy surfowania — od rozpoczęcia do momentu, gdy fala się zamyka i surfera już nie widać — i wszystkie zdjęcia są doskonale ostre. Aparaty Sony Alpha świetnie radzą sobie ze śledzeniem obiektów, a zwłaszcza ludzi, gdy mogą namierzyć ich twarze. To bardzo pomaga, szczególnie przy moim stylu fotografowania. 

Uwielbiam piękno tej sceny. Widać tu potęgę natury połączoną z ekscytacją i odwagą surferów pływających na wielkich falach. Miesiącami czekają oni na takie chwile. Nie śpią w nocy, czekając, aż w pewnym momencie trafiają na potężną i piękną falę. Potem następuje najstraszniejsza część, czyli zbliżenie się do niej, kiedy to przez ułamek sekundy surfera ogarnia zarówno podniecenie, jak i strach.

Uwielbiam wszystko w tym zdjęciu, a jeszcze bardziej historię, która się za nim kryje. Wiele dla mnie znaczy i nigdy nie zapomnę ludzi, którzy pomogli mi wrócić do robienia zdjęć i nie zapomnieli o mojej pasji do fotografii. Dlatego jest to jedyne ze zrobionych przeze mnie zdjęć, które zdobi moją ścianę. 

Wyróżnione produkty

Danas Macijauskas

Danas Macijauskas | Lithuania

„Liczy się tylko teraźniejszość. Z przeszłości powinniśmy wyciągać wnioski, a przyszłość traktować jak wachlarz możliwości. Niech teraźniejszość będzie najlepszą chwilą naszego życia”.

Powiązane historie

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję