Omówienie zdjęcia

Andrea Frazzetta | Arktyczne surferki

To zdjęcie pochodzi ze zrealizowanego przeze mnie projektu skupiającego się na dwóch sportsmenkach, Alinie Bock i Lenie Stoffel, które wybrały się na Archipelag Lofotów, aby surfować po jego lodowatych wodach. Te dwie arktyczne surferki mają bzika na punkcie sportu i uwielbiają dziewiczą przyrodę, piękno, surowość i nieprzewidywalność Arktyki.

Projekt stał się czymś więcej niż tylko reportażem o surfowaniu po Arktyce. To zlecenie pozwoliło mi wizualnie odkryć relację między ludźmi a ekstremalnymi warunkami.

Arktyczne surferki Aline Bock i Lena Stoffel pod zorzą polarną we wsi Kabelvag na Lofotach.

© Andrea Frazzetta | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 2s @ f/3.5, ISO 12,800

Zrobiłem to zdjęcie tuż przed północą. Temperatura była bliska zeru, a Aline i Lena podziwiały zorzę polarną nad fiordem Hopsfjorden na wyspie Austvågøy. Ten piękny fiord ma spokojną, ale lodowatą wodę, po której można bez problemu i podziwiać ośnieżone góry.

Tego wieczoru podążałem za Aliną i Leną, które spacerowały w okolicy fiordu. Nagle zauważyłem, że stanęły w wyjątkowym miejscu. Zdałem sobie sprawę, że z tłem w postaci fiordu, gór i oczywiście zorzy polarnej byłaby to wspaniała fotografia. Dostosowałem więc ustawienia aparatu Sony Alpha 7R III z obiektywem FE 16-35mm f/2.8 G Master. Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby maksymalnie zwiększyć ilość światła, jakie mógł uchwycić sprzęt — ustawiłem wartość przysłony obiektywu na f/3.5 i wybrałem czułość ISO 12 800. Dzięki temu mogłem zarejestrować odpowiednio dużo światła przy zachowaniu dobrej głębi i ostrości obrazu. Oczywiście użyłem też statywu, aby aparat był idealnie nieruchomy. Następnie poprosiłem surferki, aby pozostały w bezruchu na czas robienia zdjęcia.

Było to interesujące doświadczenie, ponieważ mimo tego, że zapadła noc, śnieg działał jak gigantyczny reflektor odbijający słabe światło dochodzące z nieba oraz wiejskich domów w oddali.

Jeszcze kilka lat temu, przed wprowadzeniem aparatów takich jak Sony Alpha 7R III, zrobienie takiego zdjęcia byłoby praktycznie niemożliwe. Przetwornik o rozdzielczości 42,4 miliona pikseli robi ogromną różnicę, ponieważ oferuje zarówno niesamowitą szczegółowość, jak i możliwość uzyskania bardzo wyraźnego i pozbawionego szumów obrazu nawet podczas fotografowania z tak wysokim ustawieniem czułości. Pozwoliło mi to zrobić w ramach projektu kilka naprawdę świetnych zdjęć, które pokazują nie tylko surferki, ale także zapierające dech w piersiach krajobrazy i zachwycające fiordy.

Wyróżnione produkty

Andrea Frazzetta

Andrea Frazzetta | Italy

„Fotografia jest dla mnie idealnym narzędziem i sposobem odkrywania świata, innych ludzi i samego siebie”.

Powiązane historie

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję