półksiężyc w cieniu

Jak fotografuję | Fotografowanie Księżyca

Peter Neill

Podczas lockdownu byłem uwięziony w domu, nie mogłem nigdzie wyjść. Mimo to dzięki aparatowi Sony Alpha 7R IV udało mi się sfotografować coś, co znajdowało się niezwykle daleko i fascynowało mnie jako fotografa. Zawsze interesowałem się fotografowaniem Księżyca, ale wówczas stało się to jeszcze bardziej pociągającym projektem, który pozwolił mi uciec od realiów lockdownu.

wyraźne zdjęcie pełni księżyca

© Peter Neill | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/3.2, ISO 160

Aparaty i obiektywy
Moim ulubionym aparatem do robienia zdjęć Księżyca jest Sony Alpha 7R IV. Miałem również szczęście pożyczyć obiektyw FE 400mm f/2.8 G Master. Przekonałem się jednak, że ogniskowa 200 mm w superostrym obiektywie FE 70-200mm f/2.8 G Master zdecydowanie wystarcza. Jest to wysokiej jakości obiektyw, który pozwala robić wspaniałe zdjęcia.

Wykonałem tym obiektywem kilka swoich ulubionych zdjęć i regularnie wykorzystuję go do fotografowania muzyków podczas koncertów. Fotografowanie Księżyca pokazuje, jak wszechstronny jest to narzędzie. Używając ogniskowej 200 mm, można z łatwością dodać kontekst do zdjęcia.

księżyc w pełni otoczony chmurami

© Peter Neill | Sony α7R IV + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/6400s @ f/3.5, ISO 320

Utrzymanie ostrości i stabilności
Najniezbędniejszym elementem wyposażenia jest statyw. Nie musi to być najdroższy dostępny sprzęt, ale musi być wytrzymały, najlepiej ciężki, i mieć solidną głowicę, która nie będzie się ruszać po dokręceniu. Większość statywów ma haczyk, który pozwala je obciążyć torbą na aparat, co jest idealnym rozwiązaniem. Torba powinna jednak lekko dotykać ziemi, aby podczas robienia zdjęcia nie huśtała się na haku.

Uzyskanie idealnej ostrości jest prawie niemożliwe ze względu na atmosferę znajdującą się między Ziemią a Księżycem. Jest jednak kilka podstawowych rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć szansę na zrobienie szczegółowego zdjęcia.

Na przykład jeśli Twój obiektyw ma osłonę, użyj jej. Pomoże ona zablokować światło wpadające do obiektywu z niepożądanych kątów. Sam używałem osłony, gdy robiłem to zdjęcie z obszaru miejskiego w południowo-zachodnim Londynie, więc nie zawsze trzeba fotografować w miejscu, w którym jest ciemne niebo, choć naturalnie jest to bardzo pomocne.

wyraźne zdjęcie pełni księżyca z ciemnym niebem wokół

© Peter Neill | Sony α7R IV + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/1000s @ f/4.0, ISO 125

Kiedy dotykasz aparatu, aby zrobić zdjęcie, lekko nim poruszasz, dlatego dobrze jest zapoznać się z obsługą samowyzwalacza. Dzięki tej funkcji możesz nacisnąć spust migawki i dać aparatowi kilka sekund, zanim rozpocznie się ekspozycja. Możesz również użyć wyzwalacza Bluetooth lub aplikacji Sony Imaging Edge do zdalnego wyzwalania migawki aparatu za pomocą urządzenia mobilnego. Dobrym pomysłem jest również wypróbowanie trybu elektronicznej migawki, jeśli Twój aparat go posiada. Zredukuje to nawet najmniejszy ruch mechanicznej migawki, dzięki czemu aparat będzie idealnie nieruchomy podczas ekspozycji.

Jeśli chodzi o ostrość, zawsze ustawiam ją ręcznie. Często korzystam z aplikacji Imaging Edge, aby wykorzystać duży ekran w telefonie do dokładniejszego sprawdzenia ostrości. Możesz nawet użyć wizjera lub monitora aparatu, by skorzystać z opcji powiększenia w celu precyzyjnego ustawienia ostrości na części zdjęcia, która cię interesuje.

Ekspozycja
Gdy Księżyc znajduje się w centrum kadru, używam centralnie ważonego pomiaru punktowego. Zawsze robię zdjęcia w formacie RAW i oceniam ekspozycję na podstawie tego, czy pozwoli mi ona wzmocnić cienie, by poprawić widoczność chmur. Eksperymentując, można odkryć, czy ustawiać ekspozycję tylko na Księżyc, czy też lekko go prześwietlić, aby zwiększyć szanse na lepsze uchwycenie chmur.

Bardzo kuszące jest fotografowanie z najszerszą przysłoną obiektywu i przepuszczanie przez nią jak największej ilości światła. Jednak ta przysłona prawie na pewno nie zapewni najostrzejszego obrazu. Musisz znaleźć najostrzejszy punkt swojego obiektywu. Może to oznaczać, że będziesz fotografować z przysłoną f/4 lub f/5,6. Eksperymentuj z obiektywem podczas sesji, aby dowiedzieć się, przy jakim ustawieniu Twój obiektyw jest najostrzejszy.

półksiężyc w cieniu

© Peter Neill | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x teleconverter | 1/1600s @ f/4.5, ISO 320

Czas otwarcia migawki
Odkryłem, że najniższy możliwy czas otwarcia migawki to około 1/5 sekundy. Jeśli otworzyć migawkę na dłużej, Księżyc zacznie się rozmywać. Możesz zastosować krótszy czas otwarcia migawki, lepiej jednak, by była ona otwarta jak najdłużej, aby wpuścić jak największą ilość światła i aby utrzymać czułość ISO na jak najniższym poziomie.

Fotografowanie przy niskiej czułości pozwala ograniczyć szumy do minimum. Jednak nawet przy wysokiej rozdzielczości aparatu Alpha 7R IV mogę spokojnie zwiększyć czułość ISO do 800 lub 1000, a szumy nadal nie stanowią problemu. Pozwala mi to z łatwością uchwycić najbliższego sąsiada Ziemi.

Wyróżnione produkty

Peter Neill

Peter Neill | UK

„Peter Neill jest najlepszym fotografem, jakiego dotąd znaleźliśmy. Po prostu już nie współpracujemy z nikim innym” — Mark Sheehan, The Script

Powiązane historie

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję