wielka mgławica w orionie

Jak fotografuję | Przestrzeń kosmiczna

Stefan Liebermann

Mniej więcej przez ostatni rok pandemia COVID-19 uniemożliwiała mi podróżowanie do spektakularnych miejsc w celu realizowania mojej pasji do astrofotografii. Jednak czas spędzony w domu pozwolił mi kontynuować fotografowanie kosmosu. Wspaniałą rzeczą w robieniu zdjęć przestrzeni kosmicznej jest to, że obrazy można rejestrować w dowolnym miejscu na świecie. Z odpowiednim zestawem, takim jak Sony Alpha 7R III, zanieczyszczenie światłem nie stanowi problemu.

mgławica koński łeb

© Stefan Liebermann | Sony α7R III + FE 600mm f/4 GM OSS | 120s @ f/4.0, ISO 800 (48 images stacked | 96 minutes)

 

Astrofotografia a fotografia przestrzeni kosmicznej

Myślę, że do astrofotografii zaliczają się zdjęcia, które łączą krajobraz ze znanymi nam wszystkim elementami nieba — Księżycem, gwiazdami i oczywiście Drogą Mleczną. Robiąc zdjęcia przestrzeni kosmicznej, fotografujesz obiekt na nocnym niebie za pomocą teleobiektywu, np. Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS i zwykle telekonwertera 2x. Ta kombinacja daje nam superteleobiektyw o ogniskowej do 1200 mm. Natomiast aplikacje, z których korzystam, np. Stellarium, mogą pomóc w zlokalizowaniu wybranego obiektu na nocnym niebie.

Te odległe ciała niebieskie w kosmosie emitują światło, więc można je fotografować nawet ze swojego ogrodu. Aby robić spektakularne zdjęcia, nie trzeba podróżować do ciemnych ani odległych miejsc. Księżyc jest idealny na początek, ponieważ można go fotografować za pomocą aparatów i obiektywów w bardzo przystępnych cenach.

międzynarodowa stacja kosmiczna przelatująca przed tarczą księżyca w pełni

© Stefan Liebermann | Sony α7S III + FE 600mm f/4 GM OSS + 2x teleconverter | 1/4000s @ f/8, ISO 12,800 (Images taken from 4K 120fps capture)

Nauka

W aparatach cyfrowych przed przetwornikiem znajduje się filtr, który blokuje określone częstotliwości światła, jakich nie widzą nasze oczy, na przykład światło podczerwone i ultrafioletowe. Mam zmodyfikowany aparat Sony Alpha 7R III, z którego profesjonaliści usunęli ten filtr, aby mógł rejestrować emitowane z kosmosu częstotliwości światła, których ludzkie oko nie dostrzega*.

galaktyka andromedy

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + FE 600mm f/4 GM OSS | 30s @ f/4.0, ISO 800 (180 images stacked | 90 minutes)

Natomiast aby widzieć wyłącznie światło pochodzące z przestrzeni kosmicznej, muszę zablokować prawie całe spektrum widzialne i przepuszczać do przetwornika tylko określone długości fal. Używam więc innego specjalistycznego filtra do astrofotografii, który na czas robienia zdjęć umieszczam przed przetwornikiem.

Wraz z ruchem obrotowym Ziemi gwiazdy wydają się poruszać na niebie. Aby temu przeciwdziałać, przymocowuję aparat z obiektywem do szukacza. To urządzenie powoli przesuwa aparat zgodnie z obrotem Ziemi i pozwala uniknąć rozmazanych obrazów lub smug gwiazd nawet wtedy, gdy czas naświetlania wynosi kilka minut.

Ekspozycja

Przy bardzo małej ilości światła wpadającego do aparatu Sony Alpha 7R III ustawiam w obiektywie najszerszą możliwą przysłonę. Wybieram też najwyższą wartość czułości ISO z niskim poziomem szumów. W przypadku modelu Sony Alpha 7R III wynosi ona ISO 800. Następnie naświetlam obraz jak najdłużej. W zależności od sytuacji ten czas może wynosić od 1 do 10 minut.

konstelacja plejad

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + FE 600mm f/4 GM OSS | 30s @ f/4.0, ISO 800 (375 images stacked | 188 minutes)

Sekret fotografii przestrzeni kosmicznej polega na tym, że nie robi się jednego zdjęcia. Trzeba fotografować tyle, ile się da. Oznacza to setki, a nawet tysiące zdjęć. Mogę spędzać w ogrodzie całą noc i fotografować cały czas ten sam obiekt. Następnie tworzę ostateczną ekspozycję obrazu, łącząc ze sobą zdjęcia w oprogramowaniu, np. Astro Pixel Processor lub Deep Sky Stacker.

Program przeszukuje obraz pod kątem szczegółów, które są ze sobą spójne na tysiącach zrobionych zdjęć, i odfiltrowuje te niespójne, np. szumy czy warunki atmosferyczne. Dzięki temu pozwala stworzyć niezwykle ostre oraz szczegółowe zdjęcia, a wszystko to podczas fotografowania w ogrodzie.

Pierwsze kroki

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym gatunkiem fotografii, możesz skoncentrować się na czymś prostym, np. fotografowaniu Księżyca. Nie potrzeba do tego zmodyfikowanego sprzętu. Zdjęcia można robić aparatem Sony Alpha 7C lub Alpha 7 III z teleobiektywem, na przykład niedrogim Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS, a także telekonwerterem FE 2x.

Ekspozycja zależy od tego, co widzisz na ekranie. Twoim celem jest uzyskanie jak najjaśniejszego obrazu, korzystając z histogramu aparatu, aby nie prześwietlić rozjaśnionych obszarów. Następnie zrób serię zdjęć, a potem połącz je w gotową fotografię.

księżyc z widocznymi kraterami

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + FE 600mm f/4 GM OSS + 2x teleconverter

Najlepiej jest wykonać serię zdjęć Księżyca, ponieważ w naszej atmosferze jest dużo turbulencji atmosferycznych. Jeśli zrobisz wyłącznie jedno zdjęcie, możesz uzyskać tylko jeden ostry obszar. Robiąc wiele zdjęć i łącząc je ze sobą, możesz stworzyć gotową fotografię, na której cała powierzchnia Księżyca będzie ostra i pełna szczegółów.

Dodatkowo podczas fotografowania Księżyca nie potrzebujesz szukacza. Po prostu upewnij się, że Księżyc znajduje się za każdym razem w centrum kadru, a oprogramowanie do łączenia zdjęć zadba o wyrównanie każdego obrazu.

 

* Należy pamiętać, że firma Sony ani jej autoryzowane centra serwisowe nie zapewniają modyfikacji aparatu. Firma Sony nie zaleca wprowadzania zmian w sprzęcie. Właściciel aparatu dokonuje takich modyfikacji na własne ryzyko.

Wyróżnione produkty

Stefan Liebermann

Stefan Liebermann | Germany

„To bardzo szczególny rodzaj fotografii: niewidoczny dla ludzkiego oka, ale autentyczny”.

Powiązane historie

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję