mike will sony alpha 7RIII nocna panorama londynu

Boisz się ciemności?

Mike Will

„Najlepszym aspektem fotografowania przy słabym świetle” — mówi Mike Will — „jest to, że to naprawdę spore wyzwanie. Ciężko opanować tę technikę do perfekcji, więc jest to dla mnie szansa, aby wykazać się kreatywnością”.

Mike Will od wielu lat robi w Londynie zdjęcia miejskie ze słabym oświetleniem oraz nocne portrety, a wyzwania z tym związane nigdy mu się nie nudzą. „Zawsze wolę fotografować nocą. Wiąże się to w dużej mierze z reakcjami ludzi ma moje zdjęcia. Mogę wybrać scenę, którą widzą wiele razy dziennie, traktują ją jak codzienność, i sprawić, aby dostrzegli w niej coś zupełnie innego i zachwycającego”.

mike will sony alpha 7RIII 20 budynek przy ulicy fenchurch nocą

© Mike Will | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1.0s @ f/4.0, ISO 100

Nie ma wątpliwości, że zdjęcia Mike’a w słabym świetle prezentują się imponująco. Są idealnym połączeniem doskonałej kompozycji, świetnego wyczucia czasu i zachwycających kolorów. Umiejętności tworzenia takich zdjęć wypracował przez lata pracy jako fotograf. Dzięki nim, funkcjom aparatów bezlusterkowych Alpha oraz pasji do pokonywania trudności związanych z fotografowaniem nocnych portretów udaje mu się tworzyć intrygujące i magiczne zdjęcia w słabym świetle.

Mike twierdzi, że ciągle stawia sobie nowe wyzwania, aby zwiększać wartość każdego zdjęcia, wykorzystując elementy, które sprawią, że wyróżni się na tle innych fotografii i przykuje uwagę oglądających.

mike will sony alpha 7RIII mężczyzna stojący za obracającymi się światłami przed katedrą św. pawła

© Mike Will | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 2.5s @ f/8.0, ISO 160

Jak więc sprawić, aby zdjęcia robione w słabym świetle były wyjątkowe? Co robić, aby były emocjonujące i przyciągały uwagę? Mike wykorzystuje różne elementy. Jednym z nich jest fotografowanie z wysoko położonych miejsc.

„Wyższe punkty widokowe są świetne do podziwiania miast, takich jak Londyn” — mówi — „i zapewniają uczucie swobody, którego nie daje poziom ulicy. Pozwalają też uchwycić więcej szczegółów. Należy jednak zachować równowagę — nie chcemy stracić więzi z fotografowanym miejscem ani sprawić, aby stało się anonimowe”.

Weźmy na przykład to zdjęcie z widokiem na brzeg rzeki. Widok z góry nadaje całości tradycyjną kompozycję krajobrazową, a wyraźne linie prowadzą wzrok oglądających.

mike will sony alpha 7RIII nocne zdjęcie z długą ekspozycją przedstawiające rozmyte światła samochodów na ulicach londynu

© Mike Will | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 5.0s @ f/11.0, ISO 125

Kolejnym istotnym składnikiem jest ruch, ale jego typ również ma znaczenie. Fotografowanie w słabym świetle z długą ekspozycją naturalnie prowadzi do rozmyć i smug świateł, ale Mike twierdzi, że trzeba dać z siebie trochę więcej. Jedną z metod, jakie stosuje, jest łączenie nieruchomych elementów z rozmyciem. Dobrym przykładem tej techniki jest zdjęcie przedstawiające brzeg rzeki ze statycznym autobusem pośrodku lub zdjęcie z nieruchomą sylwetką człowieka kontrastującą z otaczającym ją ruchem.

„I ponownie chodzi tutaj o rozwiązywanie problemów” — wyjaśnia Mike. „Trzeba wykazać się pasją — poświęcić parę godzin, często w zimnie, czekając na odpowiedni moment. Walczysz z przejeżdżającymi autobusami i samochodami o uchwycenie idealnej chwili, ale świadomość, że Ci się to udało, choćby po 20 czy 30 próbach, jest świetnym uczuciem”.
mike will sony alpha 7RIII mężczyzna opierający się o budkę telefoniczną w nocy ze smugami świateł samochodów na ulicy

© Mike Will | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 2.0s @ f/10.0, ISO 320

Do swojego najnowszego projektu ze zdjęciami punktów orientacyjnych Londynu w słabym świetle Mike użył zaufanych aparatów α7r III i α7 III. Zna zalety aparatów bezlusterkowych, ale ponieważ jego pierwszym profesjonalnym sprzętem był model α7 II, funkcje ułatwiające fotografowanie w słabym świetle są dla niego czymś naturalnym. „Gdy ktoś pyta mnie o rozwiązywanie problemów z lustrzankami cyfrowymi” — wyjaśnia — „na przykład ustawianie ostrości nocą czy uzyskiwanie idealnej ekspozycji, dla mnie są to dość obce wyzwania. Pytam się wtedy »dlaczego po prostu nie użyjesz podświetlania ostrych obszarów lub nie sprawdzisz ostrości w wizjerze?« Słysząc takie pytania, rozmówcy patrzą na mnie pustym wzrokiem. Po tylu latach używania aparatów Alpha chyba po prostu zacząłem traktować wszystkie te wspaniałe funkcje jak coś normalnego”.

mike will sony alpha 7RIII widok w dół schodów na podświetlony szkielet dinozaura w muzeum brytyjskim

© Mike Will | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/80s @ f/2.8, ISO 2000

W przypadku fotografowania w słabym świetle rozmiar sprzętu ma dla Mike'a spore znaczenie. „Mniejsze oraz lżejsze aparaty i obiektywy ułatwiają pracę w mieście nocą” — wyjaśnia. „Gdybym miał wybrać lustrzankę cyfrową o jakości zdjęć pełnoklatkowych porównywalnej do mojego zestawu Alpha, musiałaby być od niego prawie dwa razy większa”.

Co w takim razie z obiektywami? Mike mówi, że również w ich przypadku nie wybiera ciężkich modeli. „W 90 procentach przypadków do zdjęć w słabym świetle z długą ekspozycją używam obiektywu FE 16-35mm F2.8 GM. Do portretów, na przykład fotografii z dziewczyną na huśtawce, używam modelu Distagon T* FE 35mm F1.4 ZA. Wiem, że dzięki funkcji Eye AF w aparatach Alpha zdjęcia będą ostre, nawet przy szeroko otwartej przysłonie”.

mike will sony alpha 7RIII dziewczyna na obracającej się karuzeli w wesołym miasteczku

© Mike Will | Sony α7R III + FE 35mm f/1.4 ZA | 1/320s @ f/1.8, ISO 1000

Największym wyzwaniem, z jakim wiąże się fotografowanie w słabym świetle, jest uzyskiwanie dobrej jakości obrazu, kolorów i szczegółów, aby sprawić, że zdjęcie będzie interesujące. Również w tym aspekcie pomagają mu korpusy Alpha. Mike ustawia automatyczny balans bieli, a następnie wprowadza drobne poprawki kolorów w programie Lightroom.

Czułość ISO i zakres dynamiczny tych aparatów również radzą sobie z fotografowaniem w słabym świetle. „Portrety w słabym świetle robię z czułością ISO około 1000 lub większą” — wyjaśnia Mike — „a matryca pozwala uchwycić naprawdę dużo szczegółów i uzyskać doskonałą jakość obrazu. Gotowe zdjęcia są bardzo wyraźne. Sceny uliczne w słabym świetle fotografuję z czułością od 50 do 500. Zakres dynamiczny w szczegółach rozjaśnień i cieni jest po prostu zachwycający. Wszystkie te cechy pomagają mi pokonywać trudności, jakich przysparza robienie zdjęć w słabym świetle”.

Czy Mike ma jeszcze jakieś cenne porady dla fotografów pragnących fotografować nocą? „Nie wystarczy po prostu wyjść z domu i robić zdjęcia w nocy” — odpowiada. „Potrzeba do tego zupełnie innego podejścia”.

Wyróżnione produkty

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję