2 mężczyzn trzymających skrzypce nad oczami

Jak fotografuję | Fotografowanie ludzi

Kaupo Kikkas

Jest takie powiedzenie, które uwielbiam: „Dobre zdjęcia robi się za pomocą dobrego aparatu. Wspaniałe zdjęcia za pomocą serca i duszy”.

Według mnie fotografowanie ludzi jest prawdopodobnie najbardziej dynamiczną i wymagającą dziedziną fotografii. Artyści nigdy nie powinni zapominać, że pozowanie do zdjęcia jest aktem zaufania. Jest to delikatna i subtelna sztuka, którą należy szanować.

mężczyzna w żółtej koszuli trzymający klarnet

© Kaupo Kikkas | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/500s @ f/2.8, ISO 3200

Czasami fotografowane przeze mnie osoby mówią, że podoba im się moja pewność siebie, ponieważ dzięki niej czują się swobodniej. Ta pewność siebie wynika z dobrego przygotowania, przynajmniej pod względem technicznym. Jeśli zbytnio koncentrujesz się na przykład na parametrach przesłony i ustawieniach aparatu, nie masz wystarczająco dużo czasu dla osoby, której robisz zdjęcie.

Poznaj swój sprzęt i wykorzystaj jego możliwości.

Wspaniałą rzeczą jest to, że mój aparat robi to za mnie, pozwalając mi skupić uwagę na najważniejszym elemencie zdjęcia — fotografowanej osobie. Używałem już wszystkich aparatów Sony Alpha 7, ale obecnie korzystam z flagowego modelu Sony Alpha 1. Jego matryca o wysokiej rozdzielczości zapewnia mi wszystkie szczegóły, których potrzebuję w pracy komercyjnej i redakcyjnej, a także szybkość pozwalającą uchwycić najdrobniejsze zmiany w wyrazie twarzy.

4 muzyków trzymających smyczki skrzypcowe

© Kaupo Kikkas | Sony α1 + FE 85mm f/1.4 GM | 1/800s @ f/5.0, ISO 1600

Jednym z najważniejszych usprawnień w technologii aparatów Sony jest dla mnie jest funkcja Eye AF. Często fotografuję muzyków w fatalnych warunkach oświetleniowych. Dzięki funkcji Eye AF w aparacie Alpha 1 mogę ustawić ostrość na oczy fotografowanej osoby, nawet jeśli warunki oświetleniowe nie są na tyle dobre, abym sam mógł je dostrzec. Wcześniej w tego typu zdjęciach istniało ryzyko, że nie będą one ostre. Teraz nie muszę się już o to martwić.

Historia w kadrze

O kadrze zdjęcia należy myśleć w taki sam sposób, w jaki malarz myśli o płótnie. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących fotografów jest koncentrowanie się na osobie, którą fotografują, i zapominanie o reszcie obrazu. Oznacza to, że wypełniają dwie trzecie „płótna” czymś nieistotnym, a tak nie powinno być. Gdy ja podchodzę do robienia zdjęcia, nie myślę o tle czy pierwszym planie. Dla mnie liczy się tylko jedna rzecz lub osoba, która opowiada historię zawartą w kadrze.

2 wyglądających poważnie mężczyzn ubranych na czarno

© Kaupo Kikkas | Sony α7R IV + FE 85mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/3.5, ISO 3200

Jeśli pracuję z jakąś osobą, zawsze staram się poznać jej historię i zastanawiam się, jak ją podkreślić za pomocą obiektywu. Nawet jeśli jest to zwykły czarno-biały portret z bliska, to i tak muszę najpierw przekonać się, dlaczego tu jestem i co robię.

To, co odbiorca zobaczy w kadrze, zależy od ogniskowej obiektywu, którego używam. Obecnie fotografuję przy ogniskowej 135 mm za pomocą niezwykle ostrego obiektywu 135 mm f/1.8 G Master. Zakochałem się w nim, gdy tylko go wypróbowałem. Zazwyczaj używam go do ujęć całopostaciowych i bliższych. Zapewnia on najbardziej płynny efekt bokeh. Używam także obiektywów 85 mm i 24-70 mm G Master. Tymi trzema obiektywami robię około 90% zdjęć portretowych, a preferuje model 135 mm. Jeśli jednak pracuję w terenie i chcę podróżować bez zbędnych obciążeń, zabieram ze sobą tylko jeden obiektyw — w zależności od rodzaju sesji.

portret kobiety w białej koszuli

© Kaupo Kikkas | Sony α7R IV + FE 135mm f/1.8 GM | 1/200s @ f/8.0, ISO 100

Kompozycja

Kompozycja to rzecz, którą można się bawić. Jest tylko kilka zasad, które trzeba znać tak dobrze, żeby niemal weszły do podświadomości. Potem można już swobodnie improwizować i dać się ponieść przebłyskom inspiracji podczas sesji. To tak jak w muzyce: musisz znać partyturę, zanim zaczniesz improwizować.

portret kobiety patrzącej na jezioro

© Kaupo Kikkas | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/640s @ f/2.8, ISO 320

Jeśli nie ma się opanowanych podstaw i zaczyna się improwizować, można uzyskać dziwne kompozycje. Pomysł może być świetny, ale kadr wychodzi chaotyczny. Często się z tym spotykam, a jest to szczególnie niebezpieczne dla utalentowanych osób, które mają mnóstwo pomysłów i myślą, że mogą pominąć podstawy.

Oświetlenie

Oświetlenie nie jest tylko kwestią jego włączenia lub wyłączenia. Światło ma wiele cech, takich jak kolor, intensywność, ostrość i kierunek. Najważniejsze jest przeanalizowanie i zrozumienie światła zastanego w danej scenie, zanim podejmie się decyzję, co chce się z nim zrobić.

Dla mnie proces oświetlania często zaczyna się od drobnych ruchów, a nie od dodawania od razu dużych lamp, statywów i softboksów. Jeśli przesuniesz fotografowaną osobę nawet o kilka metrów, światło może całkowicie się zmienić. Zmiana kąta, pod jakim fotografujemy, może również stworzyć zupełnie inną perspektywę i tło, zmieniając tym samym ogólną równowagę kompozycji i światła.

portret kobiety ukrytej za 2 czarnymi tablicami

© Kaupo Kikkas | Sony α1 + FE 135mm f/1.8 GM | 1/1250s @ f/2.5, ISO 100

Mam dużą swobodę pracy w naturalnych warunkach oświetleniowych, ponieważ matryca aparatu Alpha 1 może być używana przy wysokich ustawieniach czułości bez obawy o pogorszenie jakości obrazu. Mogę robić zdjęcia na okładki albumów lub czasopism przy czułości ISO 3200, co daje mi dużo więcej swobody i miejsca na kreatywność.

Wyróżnione produkty

Kaupo Kikkas

Kaupo Kikkas | Estonia

„Pracuj ciężko i kochaj to, co robisz, a cała reszta przyjdzie sama”

Powiązane historie

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję