Identyfikator artykułu : 00299226 / Ostatnia modyfikacja : 21.09.2023Drukowanie

Kiedy i po co należy resetować telewizor?

  W przypadku pewnych problemów z telewizorem najlepszym sposobem będzie zresetowanie go. W tym artykule przedstawiamy pokrótce sytuacje, w których należy rozważyć zresetowanie telewizora. Jest całkiem sporo przypadków, w których zresetowanie telewizora może być korzystne!

  Resetowanie można wykonać na różne sposoby, od tak prostych, jak wyłączenie wtyczki z kontaktu, po skomplikowane.


  Jakie problemy można rozwiązać, resetując telewizor?

  Problemy z aplikacjami i oprogramowaniem

  Jeśli aplikacje w telewizorze ulegają awariom, zawieszają się lub nie reagują prawidłowo, resetowanie może usunąć przejściowe problemy i poprawić działanie aplikacji.

  Problemy z wyświetlaniem lub dźwiękiem

  Kiedy występują zniekształcenia obrazu lub dźwięku, resetowanie może je rozwiązać poprzez odświeżenie ustawień telewizora i połączeń.

  Niespodziewane restarty

  Jeśli telewizor niespodziewanie wyłącza się i włącza, resetowanie może pomóc w ustabilizowaniu działania i zakończyć niespodziewane restarty.

  Niereagujący telewizor

  Jeśli telewizor nie reaguje na sygnały z pilota lub nie włącza się prawidłowo, resetowanie może przywrócić jego funkcjonalność.

  Problemy z połączeniami sieciowymi

  Jeśli występują problemy z łączeniem telewizora z siecią Wi-Fi lub inne problemy związane z siecią, resetowanie może je rozwiązać. Dotyczy to także routera.

  Zapomniane ustawienia lub hasła

  Jeśli zapomnisz ustawień telewizora, haseł lub kodu PIN kontroli rodzicielskiej, wymuszenie przywrócenia ustawień fabrycznych pozwoli zacząć od początku i wszystko ponownie skonfigurować. (Aby wykonać standardowe przywracanie ustawień fabrycznych, trzeba znać kod PIN).

  Wolne działanie

  Z upływem czasu telewizor może zacząć działać wolniej ze względu na nagromadzenie tymczasowych plików i ustawień. Zresetowanie może przyspieszyć jego działanie.


  Jakie są sposoby resetowania telewizora?

  Możliwości resetowania zależą od platformy telewizora (Android, Google lub starsza). Poniżej zamieszczamy krótki opis, a dalsze informacje można znaleźć w naszym artykule o resetowaniu.

  „Miękkie” resetowanie pilotem (Android TV i Google TV)

  „Miękkie” resetowanie nie usuwa żadnych informacji. Zawsze należy je rozważyć w pierwszej kolejności. Jest szybkie, łatwe i rozwiązuje większość drobnych problemów. To gruntowny restart, a nie tylko wyłączenie i włączenie.

  Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania na pilocie, aby zrestartować telewizor, lub wykonaj restart, wchodząc do ustawień systemowych.

  Resetowanie przez odłączenie przewodu zasilającego (wszystkie telewizory)

  Resetowanie przez odłączenie przewodu zasilającego oznacza całkowite wyłączenie urządzenia poprzez wyłączenie telewizora z kontaktu i ponowne włączenie go po krótkim czasie. Ma ono na celu wyzerowanie wewnętrznych obwodów urządzenia, usunięcie przejściowych błędów w działaniu i umożliwienie systemowi uruchomienie się „na świeżo”. Tak jak miękkie resetowanie, jest to łatwy i podstawowy sposób resetowania telewizora.

  Przywracanie danych fabrycznych (wszystkie telewizory)

  Należy bezwzględnie pamiętać, że przywracanie danych fabrycznych jest radykalnym działaniem i należy je wykonywać, gdy zawiodą wszystkie inne sposoby rozwiązywania problemów. Dane fabryczne można przywrócić z poziomu ustawień systemowych. Jeśli to niewykonalne, istnieje możliwość wymuszenia przywrócenia danych fabrycznych w telewizorach z platformą Android TV i Google TV przyciskami analogowymi na telewizorze.