Identyfikator artykułu : 00278136 / Ostatnia modyfikacja : 13.06.2022Drukowanie

Co to jest VRR i jak go włączyć w telewizorze?

  WAŻNE: Ten artykuł dotyczy tylko określonych produktów. Proszę sprawdzić Obowiązujące produkty na górze tego artykułu.


  Co to jest VRR?

  VRR to skrót od angielskiego terminu Variable Refresh Rate — zmienna częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania telewizora informuje, jak często aktualizowany jest obraz na wyświetlaczu telewizora. Programy telewizyjne i filmy są zwykle wyświetlane ze stałą częstotliwością odświeżania (np. 30 kl./s), co daje poczucie stałej płynności obrazu. W przypadku gier nie ma takiej stabilności. Konsole do gier muszą pracować ciężej: w grach wideo często zdarzają się zasadnicze zmiany scen, od wybuchów po szybkie zmiany koloru. Powodują one znaczące ograniczenie liczby klatek na sekundę. VRR kompensuje te zmiany, dostosowując częstotliwość odświeżania do liczby klatek na sekundę w grze. Zmiany te zmniejszają opóźnienia i pozwalają uniknąć rozdzierania ekranu. Innymi słowy, VRR zapewnia płynniejszy obraz gry i lepsze wrażenia.


  Jak włączyć VRR w telewizorze?

  Zacznij od sprawdzenia, czy telewizor ma funkcję VRR

  VRR to część technologii HDMI 2.1. Pewne właściwości standardu HDMI 2.1 mają już niektóre telewizory wprowadzane na rynek od roku 2019. Informacje o funkcjach obsługiwanych przez telewizor znajdziesz w jego danych technicznych. Możesz też zapoznać się z artykułem o funkcjach przewidzianych w standardzie HDMI 2.1.

  Jak sprawdzić dane techniczne urządzenia

  Aby używać VRR, musisz włączyć Ulepszony format HDMI w ustawieniach wejścia

  1. Naciśnij przycisk HOME na pilocie
  2. Wybierz opcję Ustawienia
  3. W kategorii TV wybierz opcję Zewnętrzne wejścia.
  4. Wybierz opcję Format sygnału HDMI, a następnie zmień jej ustawienie na Ulepszony format (VRR). Zwróć uwagę, że ustawienie Ulepszony format (VRR) można wybrać tylko dla wejść HDMI 3 lub 4, zatem podłącz konsolę PS5 do gniazda HDMI 3 lub 4 (i upewnij się, że jest w niej zainstalowane najnowsze oprogramowanie).