Identyfikator artykułu : 00067893 / Ostatnia modyfikacja : 23.01.2014

Czy kamera rejestruje obraz z niewielką głębią ostrości?

Produkty i kategorie związane z tym artykułem

Głębia ostrości podczas rejestrowania obrazu zależy od wielkości matrycy, długości ogniskowej oraz wartości przysłony.

Większość kamer przeznaczonych na rynek konsumencki ma bardzo małe matryce, co umożliwia zmniejszenie rozmiarów i wagi urządzenia w celu ułatwienia przenoszenia go. Mniejsza matryca umożliwia utrzymanie ostrości w całym kadrze. Z tego względu uzyskanie niewielkiej głębi ostrości może być trudniejsze niż w przypadku kamer z większymi matrycami (np. do zastosowań profesjonalnych).

Jeśli kamera wyposażona jest w obiektyw o długiej ogniskowej, można wykorzystać możliwości teleobiektywu do przybliżenia obrazu i sfilmowania obiektu z dużej odległości. W takiej sytuacji łatwiej jest uzyskać małą głębię ostrości i sprawić, aby filmowany obiekt bardziej wyróżniał się na tle reszty kadru. Poziom głębi ostrości zależy jednak również od stosunku odległości między filmowanym obiektem a obiektywem do odległości między filmowanym obiektem a tłem.

Na możliwą do uzyskania głębię ostrości wpływa również ustawienie przysłony. Co do zasady, duże wartości przysłony zmniejszają głębię ostrości. Jeśli używana kamera umożliwia regulowanie przysłony, należy ją jak najbardziej otworzyć.

UWAGA: W razie potrzeby należy się zapoznać z instrukcją obsługi kamery.