Identyfikator artykułu : 00067893 / Ostatnia modyfikacja : 30.03.2021Drukowanie

Czy kamera rejestruje obraz z niewielką głębią ostrości?

    Głębia ostrości podczas rejestrowania obrazu zależy od wielkości matrycy, długości ogniskowej oraz wartości przysłony.

    Większość kamer przeznaczonych na rynek konsumencki ma bardzo małe matryce, co umożliwia zmniejszenie rozmiarów i wagi urządzenia w celu ułatwienia przenoszenia go. Mniejsza matryca umożliwia utrzymanie ostrości w całym kadrze. Z tego względu uzyskanie niewielkiej głębi ostrości może być trudniejsze niż w przypadku kamer z większymi matrycami (np. do zastosowań profesjonalnych).

    Jeśli kamera wyposażona jest w obiektyw o długiej ogniskowej, można wykorzystać możliwości teleobiektywu do przybliżenia obrazu i sfilmowania obiektu z dużej odległości. W takiej sytuacji łatwiej jest uzyskać małą głębię ostrości i sprawić, aby filmowany obiekt bardziej wyróżniał się na tle reszty kadru. Poziom głębi ostrości zależy jednak również od stosunku odległości między filmowanym obiektem a obiektywem do odległości między filmowanym obiektem a tłem.

    Na możliwą do uzyskania głębię ostrości wpływa również ustawienie przysłony. Co do zasady, duże wartości przysłony zmniejszają głębię ostrości. Jeśli używana kamera umożliwia regulowanie przysłony, należy ją jak najbardziej otworzyć.

    UWAGA: W razie potrzeby należy się zapoznać z instrukcją obsługi kamery.