Ron Timehin sony alpha 7RM3 widok z dołu na most brookliński w mglisty dzień

Nowojorski stan umysłu

Ron Timehin

Podobnie jak w przypadku wspaniałych zdjęć krajobrazowych fotografowanie miast sprowadza się nie tylko do wyboru lokalizacji. Trzeba być we właściwym miejscu oraz o właściwym czasie. To właśnie dzięki temu nowojorski projekt Rona Timehina jest tak dobry. Fotografował mieszankę kultowych i nieznanych widoków przez pięć dni, od świtu aż do zmierzchu, na zlecenie lokalnego hotelu. Do realizacji tego projektu wykorzystał zarówno swoje doświadczenie w fotografowaniu krajobrazów i podróży, jak i doświadczenie z poprzednich zleceń dla znanych marek, które realizował w Londynie.

Ron Timehin sony alpha 7RM3 nocne zdjęcie przedstawiające odbicie amerykańskiej flagi w szybie samochodu

© Ron Timehin | Sony α7R III + FE 35mm f/1.4 ZA | 1/125s @ f/6.3, ISO 125

„Pracownicy hotelu Indigo zobaczyli mój profil na Instagramie” — mówi Ron. — „Pasował im do tego, co chcieli uzyskać, czyli kampanii, która wplecie ich hotel zlokalizowany na Dolnym Manhattanie w historię miasta, pobudzając zainteresowanie potencjalnych klientów i zachęcając ich do odwiedzenia tego obiektu”.

Jak szukasz świetnych lokalizacji, szczególnie w mieście, w którym nie mieszkasz?

Ron Timehin sony alpha 7RM3 mroczny nowojorski tunel z graffiti na ścianach

© Ron Timehin | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 1/60s @ f/7.1, ISO 1000

„Nie da się całkowicie unikać miejsc popularnych wśród turystów” — wyjaśnia Ron. „Mimo wszystko staram się ich nie wybierać i szukam bardziej ukrytych obszarów. Zastosowałem tę samą technikę, co w Londynie — szukałem fotografii online oraz takich miejsc, jak bary na dachach budynków. Oferują one świetne widoki, niezależnie od miasta. Jedno ze zdjęć z tego projektu wykonałem z baru, którego właścicielem jest hotel Indigo”.

Ron Timehin sony alpha 7RM3 ostrokątny budynek na rogu ulic w nowym jorku z żółtą taksówką na pierwszym planie

© Ron Timehin | Sony α7R III + FE 35mm f/1.4 ZA | 1/160s @ f/8.0, ISO 640

Oczywiście pomocne są również informacje od lokalnych mieszkańców. „Za pośrednictwem Instagrama” — wyjaśnia — „poznałem pewnych nowojorczyków. W ramach tej sieci kontaktów wymieniamy się między sobą ciekawymi lokalizacjami”.

Gdy został mu jeszcze tylko tydzień fotografowania, Ron zdecydowanie zwiększył intensywność pracy. „Wolę tak pracować” — śmieje się — „poświęcenie całej swojej siły i energii pod sam koniec projektu naprawdę mi pomaga, ponieważ gdy rozłożę go w dłuższym czasie, mogę stracić motywację i koncentrację. Jedynym minusem, tak jak w przypadku fotografowania krajobrazów, jest to, że wiele zależy od pogody. Większość czasu spędzałem więc na zewnątrz, fotografując o świcie i zmierzchu. Tak, jak fotografowie krajobrazów, unikam robienia zdjęć w okolicach południa, ponieważ światło jest wtedy mniej interesujące. Jednak dzięki temu, że spędziłem tyle czasu na zewnątrz, zrobiłem zdjęcia w wielu różnych warunkach, w tym we mgle, która jest zawsze mile widziana. Zdecydowanie uważam, że zła pogoda pomaga robić dobre zdjęcia”.

Ron Timehin sony alpha 7RM3 nowojorskie tory kolejowe z mostem brooklińskim we mgle

© Ron Timehin | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 1/320s @ f/8.0, ISO 640

Ron używa sprzętu Sony odkąd odkrył oryginalny model a7R. Szybko doszedł do wniosku, że jego nowy aparat bezlusterkowy sprawdza się o wiele lepiej podczas podróży niż duża i ciężka lustrzanka cyfrowa. Według niego szczegóły zdjęć robionych aparatem a7R III są „po prostu niesamowite”. „Aby uzyskać maksymalną ostrość obrazu, na jaką pozwala matryca aparatu, stosuję ręczną regulację ostrości. W tym celu korzystam z funkcji podświetlania ostrych obszarów w wizjerze. Wybieram kolor żółty, ponieważ odkryłem, że dobrze wyróżnia się na tle budynków” — dodaje.

ron timehin sony alpha 7RM3 widok z dołu na cztery nowojorskie drapacze chmur

© Ron Timehin | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 1/250s @ f/8.0, ISO 100

„Nie zdawałem sobie sprawy, jak wielki wpływ na moją pracę ma używanie wizjera elektronicznego i odchylnego wyświetlacza LCD wysokiej jakości” — kontynuuje. „Istnieje tak wiele funkcji, bez których nie dałbym sobie rady” — wyjaśnia. — „W wielu zdjęciach skupiam się na symetrii, więc zdecydowanie pomagają mi w tym linie siatki, zarówno w wizjerze, jak i na odchylonym wyświetlaczu. Jednak najważniejsza jest dla mnie możliwość fotografowania z podglądem ekspozycji. Dzięki niej oszczędzam bardzo dużo czasu, co jest szczególnie istotne podczas fotografowania w zatłoczonych miejscach, gdzie mógłbym przegapić idealny moment”.
Ron Timehin sony alpha 7RM3 nowojorskie taksówki pośród pary unoszącej się z systemu wentylacji metra

© Ron Timehin | Sony α7R III + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/400s @ f/4.0, ISO 100

Ron często woli fotografować z ręki niż za pomocą statywu, choć twierdzi, że w Nowym Jorku mógł go używać bez żadnych przeszkód, w przeciwieństwie do Londynu. „Jedno ze zdjęć przedstawia poruszający się pociąg metra. Nie mógłbym go tak łatwo uchwycić w Londynie, ponieważ na tamtejszych stacjach metra nie można używać statywów. Z racji, że tyle chodzę, w większości przypadków staram się unikać dodatkowego obciążenia, jakim jest statyw. Wbudowana stabilizacja obrazu aparatu a7R III jest więc dla mnie niezwykle przydatna”.

Ron Timehin sony alpha 7RM3 zdjęcie z długą ekspozycją przedstawiające pociąg metra przejeżdżający przez stację astor place

© Ron Timehin | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 6s @ f/18, ISO 50

Bogaty wybór obiektywów z serii Alpha również odgrywa istotną rolę w realizowanych przez Rona projektach miejskich.

„Mam obiektyw 12–24 mm, ale korzystam z niego głównie wtedy, gdy fotografuję z dachów budynków lub ich wnętrza” — wyjaśnia. „W zgiełku miasta dłuższe obiektywy, np. 50 mm lub 70–200 mm mogą naprawdę uprościć wygląd otoczenia, sprawiając, że kompozycja będzie bardziej uporządkowana. Podczas wstępnego zwiedzania miasta nie zabieram ze sobą zbyt często obiektywu 70–200 mm ze względu na jego wagę, ale zastanawiam się, w jakich sytuacjach może mi pomóc, i sięgam po niego właśnie wtedy”.
Ron Timehin sony alpha 7RM3 nocna panorama manhattanu z widocznym mostem brooklińskim

© Ron Timehin | Sony α7R III + FE 35mm f/1.4 ZA | 30s @ f/10, ISO 100

Jaki jest jego ulubiony obiektyw? „Model 35 mm” — odpowiada z entuzjazmem. „Jest niezwykle wszechstronny i oferuje naturalny kąt widzenia. To doskonały obiektyw do opowiadania miejskich historii. Zrealizowałem ten projekt dzięki niemu oraz aparatowi a7R III”.

Wyróżnione produkty

Ron Timehin

Ron Timehin | UK

„Fotografia daje możliwość przetwarzania, doceniania i interpretowania otaczającego mnie świata”.

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję