kobieta w białej sukni stojąca przy stogu siana na polu

Długo i szczęśliwie

George Kasionis i Stam Tsopanakis

Operatorzy filmowi George Kasionis i Stam Tsopanakis działają razem jako firma „With Heart Films”. Uważają, że aparatem, który najlepiej spisuje się w realizacji ich podejścia do opowiadania historii, jest model α7 III.

Jest lipiec w mieście Pienza w Toskanii i (o dziwo) pada deszcz — a w zasadzie nawet leje. Jest to szczególnie przykra wiadomość dla Franceski, która już za chwilę ma poślubić Maxa w katedrze na głównym placu miasta, ale przez deszcz nie może dotrzeć na miejsce. Ulewa nie ustępuje, zmuszając gości i gapiów do schronienia się pod zabytkowymi łukami na placu, a Francescę — do ukrycia się w samochodzie. Kobieta denerwuje się, ale kto zachowałby spokój w takiej sytuacji?

Jej wielki dzień filmują George Kasionis i Stam Tsopanakis z firmy „With Heart Films”. Razem mają w tej dziedzinie ponad 20 lat doświadczenia, a ich praca opiera się na bardzo unikalnym podejściu do filmowania ślubów i wesel.

George Kasionis Stam Tsopanakis sony alpha 7m3 para trzymająca się za ręce na polu w Toskanii o zmierzchu

© George Kasionis and Stam Tsopanakis | Sony α7 III + 35mm f/2 | 1/1000s @ f/2.2, ISO 160

Gwałtowna pogoda to dla operatora filmowego istna żyła złota. George wiedział jednak, że ma do wykonania konkretne zadanie, a tym razem nie było to filmowanie.

„Wszedłem do samochodu, odłożyłem aparat i czekałem razem z panną młodą. Mogłem wtedy nagrywać dosłownie wszystko — skąpane deszczem ulice czy chowających się przed nim ludzi — ale zamiast tego powiedziałem jej «Nie przejmuj się. Nie ma znaczenia, czy pada deszcz. Bądź szczęśliwa, bo za chwilę przestanie lać i wyjdziesz za mężczyznę, którego kochasz». I tak się właśnie stało. Tuż po ceremonii wyszło słońce i wesele odbyło się bez żadnych przeszkód”.

Firma „With Heart Films” wyznaje filozofię opowiadania emocjonujących historii. Można to robić tylko i wyłącznie wtedy, gdy ma się właściwą mieszankę umiejętności, doświadczenia technicznego oraz najnowszych aparatów i obiektywów. Materiał jest gromadzony na przestrzeni dwóch lub trzech dni. Według Stama daje to gościom „czas na poczucie się przy nas naprawdę swobodnie. Przybywamy na miejsce z otwartymi sercami i chcemy uczestniczyć w tych ważnych chwilach razem z nimi. Nie chcemy być traktowani jak pracownicy”. Praca zespołowa przed, w trakcie i po wydarzeniu przynosi liczne korzyści wykraczające poza standardowe przyspieszenie pracy. „Gdy filmujemy szczególne i niedające się powtórzyć chwile, takie jak wesela, dobrze jest mieć kogoś do pomocy” — kontynuuje George. „Wzajemne zaufanie daje nam dużą swobodę w pracy i sprawia, że możemy pozwolić sobie na bardziej artystyczne i kreatywne podejście”.

George Kasionis Stam Tsopanakis sony alpha 7m3 widok z tyłu na parę spacerującą po ukwieconej ulicy w Toskanii

© George Kasionis and Stam Tsopanakis | Sony α7 III + 35mm f/2 | 1/800s @ f/2.8, ISO 100

Obaj zgadzają się, że współczesne technologie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ułatwiają tworzenie pięknych nagrań. Nie oznacza to jednak, że ich praca stała się zbędna. Wręcz przeciwnie — ich rola w opowiadaniu historii stała się jeszcze ważniejsza. „Każdy wie, że filmy mogą wyglądać pięknie” — wyjaśnia Stam. „Cała trudność polega jednak na tym, by filmy były wciągające i pełne emocji. Staramy się tworzyć filmy prawie kinowe, ale każdy z nich musi mieć osobisty wydźwięk dla pary młodej i wszystkich gości”.

Oznacza to, że nie można marnować czasu na przejmowanie się sprzętem. George i Stam w pełni ufają aparatowi Sony α7 III, który pozwala im opowiadać historie dokładnie tak, jak chcą.

„Dzięki nowym technologiom, takim jak zaawansowany system AF firmy Sony czy wbudowana stabilizacja obrazu, jesteśmy w stanie szybciej reagować i pewniej obsługiwać sprzęt” — stwierdza Stam. Niewielkie rozmiary aparatu α7 III sprawiają też, że operatorzy mogą łatwo wtopić się w tłum gości, by uzyskać bardziej naturalne rezultaty. „Wiele osób jest bardzo onieśmielonych, gdy filmuje się je za pomocą dużej kamery” — kontynuuje Stam. „Urządzenia o mniejszych korpusach ułatwiają nam rejestrowanie prawdziwych emocji bez widocznego strachu w oczach filmowanych osób”.
George Kasionis Stam Tsopanakis sony alpha 7m3 panna młoda i pan młody obejmujący się na polu w Toskanii na tle zachodzącego słońca

© George Kasionis and Stam Tsopanakis | Sony α7 III + 35mm f/2 | 1/400s @ f/2.2, ISO 100

Jeśli chodzi o obiektywy, George i Stam polegają na serii FE, która daje im elastyczność pozwalającą na pracę w wielu różnych miejscach. Do ich ulubionych modeli należą FE 16-35mm f/2.8 GM, FE 24mm f/1.4 GM, FE 55mm f/1.8 ZA oraz FE 85mm f/1.4 GM do filmowania uroczystości i przemówień.

Szybki, cichy i niezawodny autofokus jest dla nich nieocenioną pomocą. Ma też nieoczekiwane dodatkowe korzyści.

„Posiadanie systemu, któremu można naprawdę zaufać, jest niezwykle wyzwalające” — wyjaśnia George. „Nagrywanie długich przemówień bywało naprawdę męczące. Na szczęście dzięki funkcji Eye AF w czasie rzeczywistym mogę nacisnąć przycisk nagrywania i po prostu się odprężyć! Jeśli mogę chwilę odpocząć, jestem mniej zmęczony. Oznacza to, że później mam więcej energii na wszystkie inne zajęcia, takie jak filmowanie wesela trwającego do piątej rano!”

George Kasionis Stam Tsopanakis sony alpha 7m3 para młoda podnosząca ręce z radości podczas jazdy po słonecznej toskańskiej drodze

© George Kasionis and Stam Tsopanakis | Sony α7 III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/1000s @ f/4.5, ISO 125

Tak jak w przypadku najlepszych filmów, cała technologia pozostaje niewidoczna, a oglądający mogą skupić całą swoją uwagę na historii. Czy George i Stam nadal pracują z tym samym entuzjazmem i chcą opowiadać kolejne historie? „Oczywiście” — śmieje się George. „Każde zlecenie jest inne, a największą nagrodą za moją pracę są podziękowania”.

Stam myśli podobnie: „Każdy tworzony przez nas film celebruje miłość dwojga ludzi oraz uczucia wszystkich osób, którym na nich zależy. Kogo mogłaby znudzić taka praca?”.

Wyróżnione produkty

Powiązane historie

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję