ron timehin robiący zdjęcia w londynie aparatem sony alpha 7c

Jeszcze lepsze zdjęcia wielkiego miasta dzięki aparatowi Alpha 7C

Ron Timehin

Nazywam się Ron Timehin i mieszkam w Londynie. Jestem profesjonalnym fotografem i ambasadorem Sony European Imaging. Początkowo pasję do fotografowania odnalazłem, gdy podróżowałem jako młody muzyk, stanowczo przekonany o tym, że muszę udokumentować, gdzie się wybieram i czego jestem świadkiem. Dziesięć lat później fotografia stanowi mój pełnoetatowy zawód, a specjalizuję się w krajobrazach miejskich, portretach i fotografii reklamowej.

Wykorzystując możliwości Instagrama, zgromadziłem 60 000 obserwujących, z którymi dzielę się zdjęciami i którym podpowiadam, jak stać się lepszym fotografem.

Mając to na uwadze, bardzo się ucieszyłem na możliwość przetestowania aparatu Alpha 7C. Chciałem powiększyć mój zestaw o niewielki i lekki aparat pełnoklatkowy. Konstrukcja i ergonomia aparatu Alpha 7C sprawiają, że jest nie tylko praktyczny w użyciu, ale także cieszy oko. Marzyłem o w pełni uchylnym ekranie, ponieważ teraz z łatwością mogę fotografować z ciekawych kątów. Dzięki matrycy o rozdzielczości 24 megapikseli codziennie korzystam z aparatu Alpha 7C, a pozostałe korpusy Sony wykorzystuję do konkretnych ujęć.

ron timehin siedzący z aparatem sony alpha 7c w londynie

Wskazówka nr 1
Podstawowe ustawienia ekspozycji do fotografowania miast i fotografii uliczne

Używam trybu „M” (ręcznego), co daje mi pełną kontrolę nad czasem otwarcia migawki, przysłoną i czułością ISO, a także pozwala na odpowiednią według mnie ekspozycję obrazu.
Jeśli chodzi o ekspozycję w fotografii ulicznej i ogólnych ujęciach miasta, lubię mieć pewność, że czas otwarcia migawki jest wystarczająco krótki, aby nie było widać drgań aparatu. Dla równowagi często odrobinę zwiększam czułość ISO, by utrzymać dobrą ekspozycję. W celu zachowania najlepszej jakości polecam nie zwiększać zazwyczaj czułości powyżej ISO 1600.

Jeśli chodzi o ustawienia przysłony, okazuje się, że obiektyw f/8 pozwala mi utrzymać ostrość w większości ujęć. Jeśli chcę oddzielić fotografowany obiekt od tła, świetnie się sprawdza przysłona f/4. W przypadku słabo oświetlonych zdjęć ulicznych otwieram przysłonę tak szeroko jak to możliwe, aby wpuścić jak najwięcej światła. Dobrze sprawdza się f/1.4.

ron timehin sony alpha 7c widok na drapacze chmur o zmierzchu w londynie

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/40s @ f/7.1, ISO 3200

Który obiektyw wybrać?

35 mm to bez wątpienia moja ulubiona ogniskowa — jest wystarczająco elastyczna, aby robić wszystkie rodzaje zdjęć na ulicach, takie jak pejzaże miejskie, portrety czy szybkie ujęcia.

W fotografii ulicznej uwielbiam też obiektyw 55mm f/1,8. Ta ogniskowa jest zbliżona do tego, co widzi ludzkie oko, a także zapewnia piękną kompresję tła ze wspaniałym efektem bokeh. Fotografowanie z tym obiektywem przy przysłonie f/2 naprawdę oddziela obiekt w kadrze, co świetnie się przydaje podczas nastawiania ostrości na oko. Wreszcie, niewielkie rozmiary tego obiektywu w połączeniu z małym korpusem Alpha 7C sprawiają, że to idealne połączenie w fotografii ulicznej. Aparat jest bardzo dyskretny i nie rzuca się w oczy, przez co doskonale nadaje się do fotografowania intymnych chwil.

Dlaczego warto fotografować aparatem pełnoklatkowym?

Najbardziej zauważalną różnicą podczas fotografowania aparatem pełnoklatkowym jest zwiększona głębia ostrości (ilość rozmycia w tle), którą można osiągnąć. Sprawia to, że zwłaszcza fotografia uliczna i portretowa wyglądają jeszcze piękniej.

Większy przetwornik obrazu daje również większą elastyczność podczas edycji. Z cieni można wydobyć szczegóły, których być może nie dałoby się uzyskać w przypadku korzystania z matrycy niepełnoklatkowej. Mimo wszystko należy zwracać uwagę na jasne obszary, gdyż szczegóły w nich nie tak łatwo daje się zachować jak w przypadku cieni. Aby temu zaradzić, zawsze lekko niedoświetlam zdjęcia o 1/3 stopnia, aby mieć pewność, że jasne obszary nie zostaną prześwietlone.

ron timehin sony alpha 7c londyńskie budynki skąpane w delikatnym różowym świetle

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 35mm f/1.8 | 1/125s @ f/8.0, ISO 1600

Wskazówka nr 2
Jak fotografować wspaniałe miejskie panoramy aparatem Alpha 7C

Wyszukiwanie lokalizacji

Zanim sięgnę po aparat, muszę zrobić rozeznanie. Wyszukiwanie lokalizacji pozwoli na sprawne i precyzyjne zrobienie zdjęć, o których marzysz. Często korzystam z internetu i map Google, aby znaleźć ciekawe miejsca w mieście.

Moje ulubione pory robienia zdjęć to wschód i zachód słońca, złote i błękitne godziny. W tych godzinach światło zazwyczaj zapewnia piękne, jednolite oświetlenie, a jednocześnie głębokie i bogate kolory. Dodatkową zaletą fotografowania bardzo wczesnym rankiem w popularnych miejscach jest możliwość uniknięcia tłumów i turystów, dzięki czemu kompozycja będzie bardziej przejrzysta.

Aby znaleźć niesamowitą panoramę miasta, warto odwiedzić publiczne galerie widokowe i bary na dachach budynków. Należy pamiętać, że czasami w takich miejscach zabronione jest używanie dużych aparatów. Alpha 7C jest jednak tak niewielki, że często uchodzi za aparat do ogólnego użytku.

ron timehin sony alpha 7c panorama londynu z nastrojowym szarym niebem

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/250s @ f/8.0, ISO 400

Podstawowe ustawienia ekspozycji i kadrowania.

W przypadku zdjęć na tle nieba ekspozycję ustawiam w podobny sposób. Zawsze odrobinę niedoświetlam zdjęcie, aby zachować szczegóły w jasnych obszarach. To szczególnie ważne w przypadku fotografowania o wschodzie lub zachodzie słońca, aby zachować jak najwięcej kolorów na niebie.

Innym sposobem na uzyskanie doskonałej ekspozycji podczas fotografowania widoków na tle nieba jest bracketing ekspozycji. Oznacza to wykonanie trzech lub więcej zdjęć o różnych ekspozycjach, a następnie ich połączenie w programie do postprodukcji. Zazwyczaj wykonuje się jedno niedoświetlone zdjęcie, aby uchwycić szczegóły w rozjaśnionych partiach obrazu, jedno zdjęcie z ekspozycją ustawioną na średnie tony, a na koniec zdjęcie prześwietlone, aby uchwycić szczegóły w cieniach. Po połączeniu tych trzech ujęć powstaje zdjęcie HDR o bardzo dużej szczegółowości.

Zalecam stosowanie przysłony f/8 i większych wartości, aby zachować jak najwięcej szczegółów w całym kadrze.

Jakieś inne wskazówki fotografowania wspaniałych miejskich panoram?

Polecam również używanie statywu. Czułość ISO powinna być jak najniższa, aby powoli naświetlać matrycę i zapewnić najlepszą jakość obrazu. Statyw pozwoli utrzymać aparat idealnie nieruchomo, a czas otwarcia migawki będzie tak długi, jak się chce. Nie mając statywu, warto znaleźć stabilną powierzchnię do postawienia aparatu. Zalecam również używanie dwusekundowego samowyzwalacza podczas robienia zdjęć z długim czasem naświetlania, by jeszcze bardziej ograniczyć ewentualne drgania aparatu wywołane przez naciśnięcie przycisku spustu migawki. W celu uniknięcia drgań aparat można także uruchamiać za pomocą aplikacji Imaging Edge na telefonie.

ron timehin sony alpha 7c zdjęcie z długą ekspozycją przedstawiające nocną panoramę londynu

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 55mm f/1.8 ZA | 30s @ f/13, ISO 100

Wskazówka nr 3
Jak kreatywnie fotografować miasto aparatem Alpha 7C

Uwielbiam kreatywność w miejskich krajobrazach. Nie chodzi tylko o zabawę — kreatywność pozwala wyróżnić zdjęcia z tłumu. Oto kilka technik tworzenia efektów na zdjęciach.

Kąty

Jednym z moich ulubionych sposobów na kreatywne fotografowanie pejzaży miejskich jest szukanie wyjątkowej perspektywy. Przykucnięcie i zrobienie zdjęcia z poziomu ulicy może dać naprawdę ciekawe efekty. Aparat Alpha7C ma ekran o zmiennym kącie nachylenia, który ułatwia kadrowanie przy fotografowaniu blisko ziemi.

Nieustannie też przypominam sobie, by patrzeć w górę. Spoglądając do góry przez obiektyw szerokokątny, można znaleźć w mieście wspaniałe schodzące się linie zbieżnych budynków. Linie wiodące uatrakcyjniają zdjęcie, ponieważ wciągają w głąb kadru.

ron timehin sony alpha 7c zdjęcie pod małym kątem przedstawiające londyńską ulicę z nadjeżdżającym autobusem

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/320s @ f/5.6, ISO 320

Smugi światła

Bawiąc się długimi ekspozycjami, można zrobić interesujące zdjęcia. Zyskujemy dodatkowy „czynnik wow!”. Polecam używanie statywu także przy tej technice oraz rozpoczęcie od ekspozycji trwającej do 30 sekund. Aby uzyskać tak krótki czas otwarcia migawki, należy jak najbardziej otworzyć przysłonę i ustawić jak najniższą czułość ISO. Warto zwrócić uwagę na autobusy lub pociągi, które mogą dodać chłodne kolory do smug. Innym sposobem fotografowania smug światła jest wykonanie wielu zdjęć z tej samej pozycji, a następnie połączenie smug ze wszystkich ekspozycji w postprodukcji. Pozwoli to uzyskać bardziej jednolity i dramatyczny efekt.

ron timehin sony alpha 7c smugi światła z reflektorów samochodowych nocą

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 10s @ f/18, ISO 250

Wyróżnione produkty

Ron Timehin

Ron Timehin | UK

„Fotografia daje możliwość przetwarzania, doceniania i interpretowania otaczającego mnie świata”.

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję