SWPA 2024 | Sebastião Salgado nagroda za wybitny wkład w fotografię 2024

WYSTAWA: 19 KWIETNIA — 6 MAJA 2024 R. l SOMERSET HOUSE, LONDYN

Przechwytywanie.PNG

Fotografie: Portret Sebastiã̃o Salgado, 2019. © Renato Amoroso; Kuwejt, 1991. © Sebastião Salgado

World Photography Organisation ma zaszczyt ogłosić, że uznany brazylijski fotograf Sebastião Salgado został laureatem nagrody Za wybitny wkład w fotografię w ramach konkursu Sony World Photography Awards 2024. Sebastião Salgado, jeden z najbardziej utalentowanych i znanych na świecie fotografów, zdobył międzynarodową sławę dzięki niezwykłym, czarno-białym kompozycjom, które tworzy już od ponad 50 lat.

Od przejmujących portretów rdzennych społeczności i robotników po tematy związane z migracją i efektowne obrazy świata przyrody — charakterystyczny styl fotograficzny Salgado zawsze poruszał odbiorców na całym świecie. Jego zdjęcia, wystawiane w największych instytucjach kultury i publikowane w najważniejszych wydawnictwach, stały się klasyką współczesnej fotografii prasowej.

Szeroki wybór fotografii autorstwa Salgado będzie można oglądać w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2024, która odbędzie się w dniach od 19 kwietnia do 6 maja 2024 r., ponownie w londyńskim Somerset House. Wyboru zdjęć na wystawę dokonał sam autor — tak, aby podkreślić najważniejsze tematy i punkty zwrotne pięciu dekad jego kariery. Prezentowane prace pochodzą zarówno z wczesnych projektów, takich jak Gold (Złoto, 1986) i Workers (Robotnicy, 1993), jak i z nowszych serii: Genesis (Początki, 2011) i Amazônia (2019). Fotografie autorstwa Salgado badają uniwersalne zawiłości i niuanse życia na naszej planecie, cierpienia i trudności, ale także niezwykłe piękno.

Sebastião Salgado urodził się w 1944 r. w Aimorés w Brazylii. Ukończył studia ekonomiczne w São Paulo, doktoryzował się w Paryżu, ale od 1973 r. zawodowo związał się z fotografią. Współpracował z czołowymi agencjami fotograficznymi, takimi jak Sygma, Gamma i Magnum. Ma niepowtarzalny styl, głęboko zakorzeniony w jego dziedzictwie kulturowym. Dzieciństwo na brazylijskiej wsi, w otoczeniu natury i otwartych przestrzeni, było ważnym estetycznym punktem wyjścia, wpływającym na późniejsze prace i kształtującym podejście do światła, kontrastu i kompozycji.

W latach 80. i 90. Sebastião Salgado podróżował po świecie, realizując kolejne projekty i tworząc wiele wysoko ocenianych serii fotografii, które do dziś mają ogromny wpływ na kulturę wizualną. Prace z kilku tych projektów znajdą się w Somerset House na wystawie Sony World Photography Awards 2024. Będą to między innymi fotografie z cyklu Gold (1986), który dokumentuje trudne warunki pracy w górskiej kopalni złota Serra Pelada w północnej Brazylii, oraz Workers (1993), ukazujący wyzwania i wymagania związane z ciężką pracą fizyczną w przemyśle naftowym, budowlanym, rolniczym i wydobywczym. Na wystawie prezentowane są również fotografie z serii Exodus (2000): długoterminowego projektu analizującego przemieszczanie się ludzi w kontekście migracji ekonomicznej i przymusowych wysiedleń.

Po tym, jak w połowie lat 90. był świadkiem okrutnych konfliktów w Kongo i Rwandzie, Salgado na pewien czas zrezygnował z fotografii, by skupić się na pracy na rzecz ekologii. Wraz z żoną Lélią założył wtedy Instituto Terra, inicjatywę mającą na celu ponowne zalesianie i odbudowę bioróżnorodności na terenie brazylijskiego Mata Atlântica — bujnych lasów na południowo-wschodnim wybrzeżu Brazylii. Niezwykła zdolność natury do odrodzenia i odnowy zainspirowała Salgado do powrotu do fotografii. Powstały wtedy dwa duże cykle — Genesis (2011) i Amazônia (2019), które także będą prezentowane na wystawie. Cykl Genesis bada dalekie, niezwykłe zakątki naszej planety, w których dzika przyroda i ludzie harmonijnie ze sobą współistnieją; Amazônia przedstawia brazylijską puszczę amazońską i zamieszkujące ją rdzenne społeczności; eksponuje jej piękno, ukazując jednocześnie zagrożenia ze strony naszej cywilizacji.

—To dla mnie ogromny zaszczyt i potwierdzenie, że moje prace przemawiają do publiczności — skomentował Sebastião Salgado uhonorowanie go nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. — Fotografia jest moim sposobem życia, moim językiem. Przez całą karierę interesowało mnie przede wszystkim uchwycenie konkretnego, historycznego momentu, w którym żyjemy, i opowiadanie historii naszego gatunku i naszej planety. Fotograf zawsze robi zdjęcia przez pryzmat swojego dziedzictwa; w swoich pracach staram się zgłębiać nasze wspólne, ludzkie doświadczenia.

Nagroda za wybitny wkład w fotografię przyznawana jest osobie lub grupie osób, która wywarła znaczący wpływ na fotografię jako dziedzinę sztuki. Sebastião Salgado jest już 17. laureatem tego wyróżnienia. Dołącza tym samym do grona najwybitniejszych przedstawicieli tej dziedziny sztuki, takich jak William Klein (2012), William Eggleston (2013), Elliott Erwitt (2015), Martin Parr (2017), Candida Höfer (2018), Graciela Iturbide (2021), Edward Burtynsky (2022) czy Rinko Kawauchi (2023).

Zwycięzcy konkursów studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego w ramach Sony World Photography Awards zostaną ogłoszeni 18 kwietnia 2024 r. Więcej informacji o nadchodzących wydarzeniach i zwycięzcach można znaleźć na stronie www.worldphoto.org.


KONTAKTY PRASOWE:

W CELU UZYSKANIA DODATKOWYCH INFORMACJI PROSIMY O KONTAKT:
Polly Brock / Vanda Ivančić, media@creoarts.com

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE:

SEBASTIÃO SALGADO

Sebastião Salgado urodził się w 1944 r. w Aimorés w Brazylii. Po ukończeniu studiów rozpoczął karierę jako ekonomista, ale od 1973 r. związał się zawodowo z fotografią. Obecnie jego fotografie znajdują się w kolekcjach wielu znanych muzeów i instytucji kultury na całym świecie, między innymi w nowojorskim Museum of Modern Art, San Francisco Museum of Modern Art, Smithsonian Institution w Waszyngtonie, National Museum of Modern Art w Tokio, Centre Pompidou w Paryżu i w Los Angeles County Museum of Art w Kalifornii. Wśród nagród i wyróżnień, którymi uhonorowano Salgado, są między innymi Eugene Smith Award for Humanitarian Photography, nagroda World Press Photo, nagroda Photojournalist of the Year oraz Erich Salomon Prize. W 2015 r. Salgado otrzymał tytuł Photo London Master of Photography, a rok później we Francji nadano mu tytuł Kawalera Legii Honorowej; został także członkiem Académie des Beaux-Arts Institut de France. W 2019 r. został wybrany na zagranicznego członka honorowego Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, a w 2022 r. otrzymał nagrodę ICP Lifetime Achievement Infinity Award. Czterokrotnie uhonorowano go doktoratem honoris causa, między innymi na uniwersytecie Harvarda i The New School. Wraz z żoną, Lélią Wanick Salgado, jest założycielem Instituto Terra, zajmującego się odbudową bioróżnorodności na terenie brazylijskiego Mata Atlântica. Mieszka we Francji i w Brazylii.

O KONKURSIE SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz siedemnasty, jest bezpłatny. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie, zarówno uznani, jak i początkujący, mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań. W konkursie wyróżniani są również najbardziej wpływowi artyści zajmujący się tą formą sztuki. Otrzymują oni Nagrodę za wybitny wkład w fotografię. Laureatami tego wyróżnienia są między innymi William Eggleston (2013), Mary Ellen Mark (2014), Martin Parr (2017), Candida Höfer (2018), Nadav Kander (2019), Gerhard Steidl (2020), Graciela Iturbide (2021), Edward Burtynsky (2022) i Rinko Kawauchi (2023). Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House. Nasze hasztagi: #SonyWorldPhotographyAwards i #SWPA2024. ​ worldphoto.org/sony-world-photography-awards-exhibition

INFORMACJA O WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION

World Photography Organisation to czołowa globalna platforma poświęcona rozwojowi i propagowaniu kultury fotograficznej. Jej inicjatywy programowe i konkursy stwarzają ogromne możliwości dla artystów zajmujących się fotografią i pomagają upowszechnić dyskusje dotyczące ich twórczości. Konkurs Sony World Photography Awards to najważniejsza inicjatywa World Photography Organisation. Organizowany od 2007 roku, jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Uczestniczą w nim zarówno uznani artyści, jak i początkujący fotografowie, a wystawy prac konkursowych na całym świecie przyciągają co roku dziesiątki tysięcy odwiedzających. World Photography Organisation jest częścią organizacji Creo, w ramach której zajmuje się sztuką fotograficzną i odpowiada za inicjatywy i programy w trzech obszarach: fotografii, filmu i sztuki współczesnej. World Photography Organisation prowadzi profile w serwisach Instagram (@worldphotoorg), X (@WorldPhotoOrg) i LinkedIn/Facebook (World Photography Organisation).

CREO

Creo inicjuje i organizuje wydarzenia i programy z trzech głównych nurtów: fotografii, filmu i sztuki współczesnej. Creo powstało w 2007 pod nazwą World Photography Organisation. Z biegiem czasu organizacja rozrosła się. Rozszerzyła swoją misję, którą jest tworzenie znaczących możliwości dla twórców, i zwiększyła zasięg działań kulturalnych. Jej flagowymi projektami są obecnie konkursy Sony World Photography Awards i Sony Future Filmmaker Awards oraz targi PHOTOFAIRS Shanghai, Photo London oraz PHOTOFAIRS New York. Współpracując z grupą Angus Montgomery Arts, Creo współorganizuje między innymi czołowe światowe targi sztuki. Nazwa organizacji pochodzi od łacińskiego słowa „tworzę”. Działając w tym duchu, Creo stara się wzmacniać i reprezentować głosy twórców. www.creoarts.com

SONY GROUP CORPORATION

Sony Group Corporation to firma twórczej rozrywki opartej na solidnych fundamentach technologicznych. Działając na rynku gier, serwisów sieciowych, muzyki, filmów, produktów i rozwiązań elektronicznych, rozwiązań do obrazowania i detekcji oraz usług finansowych, Sony stawia sobie za cel wypełnianie świata emocjami dzięki potencjałowi kreatywności i technologii. Dalsze informacje: sony.com/en

SONY CORPORATION

Sony Corporation jest podmiotem odpowiedzialnym w Sony Group za dział Entertainment, Technology & Services (ET&S). Realizując wizję „dalszego zapewniania Kando i Anshin* ludziom i społeczeństwu na całym świecie poprzez technologię i poszukiwanie nowych wyzwań”, Sony będzie opracowywać produkty i usługi z takich segmentów, jak rozrywka i dźwięk w domu, obraz cyfrowy i telefonia komórkowa. Dalsze informacje: www.sony.net * Oba słowa pochodzą z języka japońskiego. Kando oznacza emocje, natomiast Anshin ma różne znaczenia, takie jak spokój ducha, pewność, niezawodność i zaufanie.

 

 

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.