Pomocne funkcje aparatu α

  Poniżej przedstawiamy różne pomocne funkcje aparatów α. Będą one szczególnie atrakcyjne dla początkujących użytkowników, ponieważ pozwalają kształtować wygląd filmu bez używania komputera i innych urządzeń edycyjnych.

  Strefa twórcza

  Zdjęcie zrobione z użyciem funkcji Strefa twórcza, z ustawieniem [Intensywny]
  Intensywny
  Zdjęcie zrobione z użyciem funkcji Strefa twórcza, z ustawieniem [Zachód słońca]
  Zachód słońca

  Nawet jeśli fotografujemy ten sam obiekt, wygląd obrazu możemy zmieniać za pomocą takich parametrów, jak odcień koloru, nasycenie, jasność, kontrast i ostrość.
  Strefa twórcza pozwala regulować wszystkie te parametry równocześnie. Do nadania filmowi lepszego wyglądu można także użyć programu do edycji, ale dla początkujących lepszym wyborem będzie Strefa twórcza, pozwalająca uzyskać żądany wygląd już na etapie nagrywania.

  Do wyboru jest kilka stylów, takich jak Żywy czy Portret. Wybierając żądany motyw, można w prosty sposób nagrywać filmy odzwierciedlające własną wizję.
  Takie rozwiązanie jest wygodne także na wakacjach — film można przesłać do smartfona, poddać minimalnej edycji i od razu opublikować w mediach społecznościowych.

  Zwolnione i przyspieszone tempo

  Filmy w zwolnionym tempie często tworzy się w komputerze lub innym urządzeniu z materiału nagranego z liczbą klatek na sekundę wynoszącą 60p lub 120p. Wymaga to jednak dużo czasu i wysiłku. Aparaty α mają funkcje zwolnionego i przyspieszonego tempa, dzięki czemu filmy tego rodzaju można nagrywać samym aparatem. Funkcje te są ponadto łatwe w użyciu — wystarczy obrócić pokrętło trybu pracy do położenia S&Q i wybrać ustawienie nagrywania oraz liczbę klatek na sekundę.

  Uwaga: Nagrywanie w zwolnionym i przyspieszonym tempie (S&Q) umożliwiają następujące modele: ILCE-1, ILCE-9, ILCE-9M2, ILCE-7RM4, ILCE-7RM3, ILCE-7SM3, ILCE-7M3, ILCE-7C, ILCE-6600, ILCE-6500, ILCE-6400, ILCE-6100 (stan na 22 marca 2021 r.)