Pomocne funkcje aparatu α

  Poniżej przedstawiamy różne pomocne funkcje aparatów α. Będą one szczególnie atrakcyjne dla początkujących użytkowników, ponieważ pozwalają kształtować wygląd filmu bez używania komputera i innych urządzeń edycyjnych.

  Strefa twórcza/Twórczy wygląd

  Zdjęcie zrobione z użyciem funkcji Strefa twórcza, z ustawieniem [Intensywny]
  Intensywny
  Zdjęcie zrobione z użyciem funkcji Strefa twórcza, z ustawieniem [Zachód słońca]
  Zachód słońca

  Nawet jeśli fotografujemy ten sam obiekt, wygląd obrazu możemy zmieniać za pomocą takich parametrów, jak odcień koloru, nasycenie, jasność, kontrast i ostrość.
  Strefa twórcza/Twórczy wygląd pozwala regulować wszystkie te parametry równocześnie. Do nadania filmowi lepszego wyglądu można także użyć programu do edycji, ale dla początkujących lepszym wyborem będzie Strefa twórcza/Twórczy wygląd, pozwalająca uzyskać żądany wygląd już na etapie nagrywania.

  Do wyboru jest kilka stylów, takich jak Żywy czy Portret. Wybierając żądany motyw, można w prosty sposób nagrywać filmy odzwierciedlające własną wizję.
  Takie rozwiązanie jest wygodne także na wakacjach — film można przesłać do smartfona, poddać minimalnej edycji i od razu opublikować w mediach społecznościowych.

  Zwolnione i przyspieszone tempo

  Filmy w zwolnionym tempie często tworzy się w komputerze lub innym urządzeniu z materiału nagranego z liczbą klatek na sekundę wynoszącą 60p lub 120p. Wymaga to jednak dużo czasu i wysiłku. Aparaty α mają funkcje zwolnionego i przyspieszonego tempa, dzięki czemu filmy tego rodzaju można nagrywać samym aparatem. Funkcje te są ponadto łatwe w użyciu — wystarczy obrócić pokrętło trybu pracy do położenia S&Q i wybrać ustawienie nagrywania oraz liczbę klatek na sekundę.

  Uwaga: Nagrywanie w zwolnionym i przyspieszonym tempie (S&Q) umożliwiają następujące modele: ILCE-1, ILCE-9, ILCE-9M2, ILCE-7RM4, ILCE-7RM3, ILCE-7SM3, ILCE-7M4, ILCE-7M3, ILCE-7C, ILCE-6600, ILCE-6500, ILCE-6400, ILCE-6100 (stan na 14 grudnia 2021 r.)