Wstęp — główne funkcje aparatu

  Automatyczne funkcje zapewniające poprawne nagrania

  Aparaty cyfrowe z wymiennymi obiektywami α (alfa) są wyposażone w szereg znakomitych automatycznych funkcji, przeznaczonych nie tylko do fotografowania, ale i filmowania. Aby ich użyć, nie trzeba być żadnym ekspertem — wystarczy nacisnąć przycisk MOVIE, a rozpocznie się w pełni zautomatyzowane nagrywanie pięknych filmów.

  Rozjaśnia obrazy w słabym oświetleniu lub przyciemnia jasne sceny

  W pełni zautomatyzowane ustawienia filmowania umożliwiają nagrywanie rozjaśnionego obrazu nawet w słabym oświetleniu, jednak mogą wtedy powstać zakłócenia w obrazie.

  Wyobraźmy sobie, że filmujemy w słabym oświetleniu. Aparat automatycznie otwiera wtedy przysłonę i zwiększa czułość ISO, aby rozjaśnić obraz. Tak jak w przypadku ustawienia AUTO w trybie fotografowania, ta podstawowa funkcja aparatu pozwala uzyskać poprawne nagranie każdemu, bez względu na posiadane umiejętności i wizję sceny.
  Osoby mające pewne doświadczenie z aparatami mogą postarać się uzyskać wyższą jakość, natomiast zadaniem tego trybu jest zapewnić poprawne nagranie.

  Sposoby wyrażania własnego stylu

  Podczas filmowania aparaty cyfrowe z wymiennymi obiektywami α pozwalają używać trybów i funkcji ręcznych, tak samo jak przy fotografowaniu.

  Wyjątkowy potencjał tych aparatów i obiektywów pozostaje pod Twoją kontrolą. Jeśli chcesz wytworzyć piękny efekt bokeh, wykorzystaj głębię ostrości obiektywów. Utrwalaj dynamiczne sceny w taki sposób, by potem odtwarzać je w zwolnionym tempie. Skoordynuj kolorystykę sceny. Dzięki temu filmy nabiorą piękniejszego wyglądu i będą wierniej oddawać Twoją wizję.

  Czytaj dalej, aby poznać podstawy nagrywania filmów, wskazówki dotyczące ustawień aparatu i inne informacje dla osób, które pierwszy raz używają aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami α do nagrywania filmów. Szybko się wszystkiego nauczysz, zwłaszcza jeśli masz już podstawową wiedzę o fotografowaniu. Popatrz, spróbuj, a rozszerzysz swoje twórcze horyzonty.