Identyfikator artykułu : 00141015 / Ostatnia modyfikacja : 28.01.2016

Jak fotografować obiekty oświetlone od tyłu?

Produkty i kategorie związane z tym artykułem

Jeśli za fotografowanym obiektem znajduje się silne źródło światła, będzie on wyglądał na ciemniejszy od pozostałych obszarów kadru.

Obraz

Mimo że jest to normalne zjawisko w takich warunkach zdjęciowych, optymalną ekspozycję można uzyskać następującymi metodami:

  • użyć lampy błyskowej,
  • wyregulować kompensację ekspozycji,
  • użyć blendy,
  • użyć odbłyśnika do lampy błyskowej.

W takiej sytuacji aparat jest zwrócony w stronę jasnego źródła światła, które powoduje, że obiekt pozostaje zacieniony. Należy zatem poprawić warunki oświetleniowe przez użycie lampy błyskowej. Niezależnie od tego, czy zastosuje się lampę wbudowaną w aparat, czy też zewnętrzną, pomoże ona we właściwym oświetleniu fotografowanego obiektu.

Kompensacja ekspozycji

Inną możliwością jest wyregulowanie kompensacji ekspozycji. W trybach automatycznego fotografowania oraz w trybach P, A i S włączana jest funkcja automatycznego regulowania ekspozycji (AE), co oznacza, że aparat samoczynnie określa optymalną ekspozycję i odpowiednio dobiera do niej wartość przysłony, czasu naświetlania i czułości ISO. Dzięki użyciu funkcji AE można wykonywać zdjęcia o odpowiedniej jasności ustawianej automatycznie przez aparat.

Jednak w zależności od danych warunków jasność uznana przez aparat za optymalną może odbiegać od oczekiwań użytkownika. Na widocznym poniżej zdjęciu zarejestrowanym z użyciem funkcji AE ekspozycja została określona na podstawie jasności obszaru między jasną chmurą a ciemnym budynkiem. Jeśli fotograf chciałby jednak uwypuklić majestatyczną chmurę, lepsze byłoby ciemniejsze zdjęcie. Gdyby natomiast zależało mu na wyraźniejszym ukazaniu budynku, lepsze byłoby jaśniejsze zdjęcie.

Obraz
Przykład kompensacji ekspozycji o wartościach +0,7, 0 i -0,7

Kompensacja ekspozycji polega na zmodyfikowaniu wartości ekspozycji uznanej przez aparat za optymalną w celu dopasowania jasności zdjęcia do oczekiwań fotografa. Jak wyjaśniono na powyższym przykładzie, odpowiednia jasność fotografii zależy od scenerii i osobistych preferencji użytkownika. Aby zwiększać jasność zdjęcia, należy stosować wartości dodatnie, a w celu jej zmniejszania — wartości ujemne.

Lampa błyskowa i blenda

W miarę możliwości należy spróbować użycia blendy w pobliżu fotografowanego obiektu. Służy ona do odbicia części światła w kierunku przedniej strony obiektu, pomagając w rozjaśnieniu obszarów kadru zacienionych z powodu silnego źródła światła z tyłu.

W niektórych przypadkach może się przydać odbłyśnik do lampy błyskowej. Po podłączeniu do zewnętrznej lampy zwiększa jej moc błysku. Sprawdza się przy fotografowaniu odległych obiektów.