Identyfikator artykułu : 00141015 / Ostatnia modyfikacja : 28.01.2016Drukowanie

Jak fotografować obiekty oświetlone od tyłu?

  Jeśli za fotografowanym obiektem znajduje się silne źródło światła, będzie on wyglądał na ciemniejszy od pozostałych obszarów kadru.

  Obraz

  Mimo że jest to normalne zjawisko w takich warunkach zdjęciowych, optymalną ekspozycję można uzyskać następującymi metodami:

  • użyć lampy błyskowej,
  • wyregulować kompensację ekspozycji,
  • użyć blendy,
  • użyć odbłyśnika do lampy błyskowej.

  W takiej sytuacji aparat jest zwrócony w stronę jasnego źródła światła, które powoduje, że obiekt pozostaje zacieniony. Należy zatem poprawić warunki oświetleniowe przez użycie lampy błyskowej. Niezależnie od tego, czy zastosuje się lampę wbudowaną w aparat, czy też zewnętrzną, pomoże ona we właściwym oświetleniu fotografowanego obiektu.

  Kompensacja ekspozycji

  Inną możliwością jest wyregulowanie kompensacji ekspozycji. W trybach automatycznego fotografowania oraz w trybach P, A i S włączana jest funkcja automatycznego regulowania ekspozycji (AE), co oznacza, że aparat samoczynnie określa optymalną ekspozycję i odpowiednio dobiera do niej wartość przysłony, czasu naświetlania i czułości ISO. Dzięki użyciu funkcji AE można wykonywać zdjęcia o odpowiedniej jasności ustawianej automatycznie przez aparat.

  Jednak w zależności od danych warunków jasność uznana przez aparat za optymalną może odbiegać od oczekiwań użytkownika. Na widocznym poniżej zdjęciu zarejestrowanym z użyciem funkcji AE ekspozycja została określona na podstawie jasności obszaru między jasną chmurą a ciemnym budynkiem. Jeśli fotograf chciałby jednak uwypuklić majestatyczną chmurę, lepsze byłoby ciemniejsze zdjęcie. Gdyby natomiast zależało mu na wyraźniejszym ukazaniu budynku, lepsze byłoby jaśniejsze zdjęcie.

  Obraz
  Przykład kompensacji ekspozycji o wartościach +0,7, 0 i -0,7

  Kompensacja ekspozycji polega na zmodyfikowaniu wartości ekspozycji uznanej przez aparat za optymalną w celu dopasowania jasności zdjęcia do oczekiwań fotografa. Jak wyjaśniono na powyższym przykładzie, odpowiednia jasność fotografii zależy od scenerii i osobistych preferencji użytkownika. Aby zwiększać jasność zdjęcia, należy stosować wartości dodatnie, a w celu jej zmniejszania — wartości ujemne.

  Lampa błyskowa i blenda

  W miarę możliwości należy spróbować użycia blendy w pobliżu fotografowanego obiektu. Służy ona do odbicia części światła w kierunku przedniej strony obiektu, pomagając w rozjaśnieniu obszarów kadru zacienionych z powodu silnego źródła światła z tyłu.

  W niektórych przypadkach może się przydać odbłyśnik do lampy błyskowej. Po podłączeniu do zewnętrznej lampy zwiększa jej moc błysku. Sprawdza się przy fotografowaniu odległych obiektów.