Identyfikator artykułu : 00108768 / Ostatnia modyfikacja : 06.07.2023Drukowanie

Informacje na temat standardu telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) i jakości obrazu.

Informacje na temat standardu telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) i jakości obrazu.

  Duży ekran telewizora o wysokiej rozdzielczości (HDTV) daje wrażenie niższej jakości obrazu. Jednakże problem ten nie zależy od telewizora, a zazwyczaj powodowany jest przez wyświetlacz lub konwersję sygnału o standardowej rozdzielczości (480i) do wyższej rozdzielczości.

  W zamierzeniu, format 480i miał tworzyć obraz posiadający 480 linii poziomych i służyć do przekazywania obrazu do telewizorów o przekątnej ekranu nie większej niż 25 cali. Obecnie projektowane telewizory (także urządzenia nieobsługujące standardu HDTV) mają coraz większe ekrany, a linie rozdzielczości wymagają powiększenia w celu zapełnienia ekranu. Niestety, powiększanie linii uwydatnia zakłócenia w obrazie wideo lub artefakty blokowe, które zmniejszają czystość obrazu.

  Innym czynnikiem, który ma wpływ na jakość obrazu, jest konwersja do wyższej rozdzielczości. Wiele urządzeń HDTV zapewnia opcję konwersji sygnału 480i do rozdzielczości 720p, 1080i lub 1080p, co umożliwia uzyskanie obrazu z 720 lub 1080 poziomymi liniami. Dodatkowo, nadawcy czasami przeprowadzają konwersję sygnału 480i do wyższej rozdzielczości. W związku z różnicą w liczbie linii, niektóre sygnały poddane takiej konwersji mogą wykazywać zakłócenia lub nieznaczną pikselizację. Nawet jeśli oglądany program jest nadawany w wysokiej rozdzielczości (HD), nie uzyskasz jakości HD, jeśli program został oryginalnie nagrany w rozdzielczości 480i.

  Z tych powodów jakość obrazu odbieranego na telewizorze HDTV jest najwyższa przy odbiorze sygnału wysokiej rozdzielczości. Nawet jeśli nie można uzyskać obrazu o jakości HDTV dla sygnału 480i, można poprawić jego jakość poprzez regulację ustawień Ostrości lub Trybu obrazu, dostępnych w telewizorze.

  WAŻNE: 

  • W zależności od sposobu podłączenia przystawki STB/systemu kina domowego nadawany sygnał telewizyjny można odbierać na więcej niż jednym gnieździe wejścia WIDEO. Aby prawidłowo odbierać audycje HD, upewnij się, że wyświetlany sygnał wideo jest odbierany przez gniazdo wejściowe WIDEO podłączone do źródła HD.
  • W zależności od lokalizacji geograficznej nadawcy mogą transmitować sygnał o standardowej rozdzielczości w różnych formatach.

  UWAGA: 

  • Instrukcje korekty ustawień opcji Ostrości lub Trybu obrazu znajdują się w instrukcji obsługi dołączonej do telewizora. Instrukcje obsługi są dostępne online w sekcji Instrukcje na stronie internetowej pomocy technicznej firmy Sony.