Wnętrze głośników Sony

Jak nasi inżynierowie wybierają drewno z myślą o naturalnym brzmieniu

Co łączy fortepiany i głośniki? Naszym zdaniem więcej, niż mogłoby się wydawać. Dla naszych inżynierów głośniki są instrumentami muzycznymi, w związku z czym wymagają takiej samej troski.

Miłośnicy muzyki oczekują, że dany wykonawca zabrzmi w głośnikach tak, jakby grał w tym samym pomieszczeniu. Nasz sprzęt dla audiofilów jest kalibrowany właśnie pod tym kątem. Od projektu głośnika po dobór drewna naszym celem jest najwyższa jakość dźwięku.

Podczas pracy nad głośnikiem SS-AR1 nasi inżynierowie poszukiwali nie tylko idealnego drewna, ale także najwyższego poziomu rzemiosła. Kształt, usłojenie i tekstura drewna, a także sposób łączenia elementów mają ogromny wpływ na jakość dźwięku i brzmienie.

Wybór drewna z ukierunkowaniem na jakość dźwięku

Ręcznie wyselekcjonowane drewno do przegrody głośników z serii SS-AR1 pochodzi z japońskiej wyspy Hokkaido wybranej ze względu na klimat i mroźne zimy. Klon z tej wyspy charakteryzuje się gęstym usłojeniem drewna, twardością i sztywnością.

Drzewa wyselekcjonowane przez miejscowych specjalistów ścięto w listopadzie, gdy usłojenie jest najgęstsze. Choć klon z Hokkaido nadawał się idealnie na przegrodę głośnika, wykorzystanie go do stworzenia całej obudowy skutkowałoby surowym i twardym dźwiękiem. Z tego względu nasi inżynierowie zdecydowali się uzupełnić właściwości klonu innym gatunkiem drewna.

Doskonały dźwięk dzięki zastosowaniu brzozy

Panele boczne i tylne głośnika SS-AR1 są wykonane z miękkiego drewna brzozy skandynawskiej rosnącej w zimnym klimacie. Brzozowe panele są zakrzywiane do pożądanego kształtu. Połączenie klonu z Hokkaido i brzozy skandynawskiej eliminuje niepożądane drgania, zapewniając naturalne, wyważone i wyraźne brzmienie.

Rzemiosło ukierunkowane na jakość dźwięku

Konstrukcji głośnika SS-AR1 podjęła się firma produkująca podzespoły precyzyjne do instrumentów muzycznych. Poprosiliśmy wykonawcę o dostarczenie niesklejonego prototypu celem sprawdzenia go pod kątem zgodności z standardami naszej firmy. Podczas wizyty w warsztacie kierownikowi projektu wydawało się, że obudowa została sklejona, jednak prototyp okazał się precyzyjną konstrukcją niewymagającą kleju.

Konstrukcja głośnika SS-AR1 autorstwa naszego inżyniera, Yoshiyukiego Kaku, zapewnia kontrolę nad drganiami wydobywającymi się z przodu przetworników. Wewnątrz obudowy za pomocą wstawek z brzozy skandynawskiej wydzielono dwie komory na głośniki niskotonowe oraz średniotonowe i wysokotonowe. W ten sposób ciśnienie akustyczne wytwarzane przez głośnik niskotonowy nie cofa się do obudowy.

Dzięki odpowiednim materiałom i doświadczeniu udało nam się stworzyć głośnik, który pod względem rzemiosła dorównuje doskonale nastrojonemu instrumentowi muzycznemu. Możesz mieć pewność, że głośnik SS-AR1 zapewni Twojej muzyce doskonałe brzmienie w domowym zaciszu.

Muzyka i życie: trendy i wiadomości dla melomanów i audiofilów