W myślach i w sercu

inżyniera Sony: tworzenie wysokiej jakości głośników Hi-Fi

Inżynierowie Sony kochają dźwięk. Pracują z takim samym zapałem nad każdym produktem – od słuchawek stereofonicznych MDR-1A/B Hi-Res po głośniki SS-AR1 – dzięki czemu melomani zyskują najwyższą jakość dźwięku z wysokiej jakości głośników i przetworników Hi-Fi Sony.

Każde wysokiej jakości urządzenie audio Sony jest unikatowym produktem: od podzespołów wewnętrznych po materiał na zewnątrz. Ten poziom rzemiosła jest szczególnie widoczny w serii głośników Sony SS-AR1. Aby lepiej zrozumieć pasję i oddanie wymagane do tworzenia tych głośników Hi-Fi, rozmawialiśmy z kierownikiem akustycznym Sony Yoshiyuki Kaku. W poniższej rozmowie Kaku dzieli się z nami swoim zamiłowaniem do dźwięku o wysokiej jakości oraz opowiada o pracach nad głośnikami półkowymi SS-NA5ES.

P.: Jaki był główny cel podczas projektowania głośników Hi-Fi Sony?

Kaku: Ideą Sony w przypadku głośników Hi-Fi jest zapewnienie „satysfakcjonującego dźwięku”. Uwielbiam muzykę i często chodzę na koncerty, więc dla mnie „satysfakcjonujący dźwięk” jest tym uczuciem, które towarzyszy melomanom w sali koncertowej. To poczucie unikatowej atmosfery po wejściu do sali koncertowej, podniecenie muzyków i ten szczególny moment ciszy tuż po zakończeniu koncertu. Właśnie takie wrażenia chcemy zaoferować miłośnikom muzyki.

P.: W jaki sposób osiągasz ten „satysfakcjonujący dźwięk” przy projektowaniu głośników Sony?

Kaku: Kiedy jestem zaangażowany w prace nad głośnikami stereofonicznymi, takimi jak SS-NA5ES, nie wsłuchuję się w konkretne zakresy częstotliwości. Słucham muzyki jako całości i spędzam dużo czasu na dopracowywaniu szczegółów. Łatwo jest stworzyć produkt, który ma doskonałe parametry fizyczne i wykorzystuje zaawansowaną technologię, ale samo dodawanie najnowszych rozwiązań technicznych i zwiększanie liczby kiloherców w zakresie częstotliwości nie wystarczy, by zapewnić unikatowe wrażenia przy słuchaniu dźwięku o wysokiej jakości. Sony skupia się na ogólnym odczuciu i jakości muzyki. W rezultacie wykorzystujemy styl projektowania, w którym mogę używać własnej „pamięci dźwięku” i tworzyć głośniki Hi-Fi będące w stanie wiernie odwzorowywać dźwięki muzyki na żywo, tym samym zapewniając audiofilom i melomanom uczucie słuchania muzyki o brzmieniu takim jak w oryginale.

P.: Jaka jest Twoja ulubiona część głośników Hi-Fi Sony SS-NA5ES?

Kaku: Zdecydowanie system przetworników wysokotonowych I-Array™. Najlepsze w tym innowacyjnym systemie jest to, że gwarantuje on szerokie rozproszenie i atmosferę oryginalnych nagrań muzycznych bez dodawania nienaturalnego brzmienia. Rezultatem są zachwycająco płynne wysokie tony o większej rozdzielczości, szersza scena dźwiękowa i delikatny, a jednocześnie precyzyjny, obraz dźwięku.

P.: Sporo już wiemy o podzespołach głośników Hi-Fi SS-NA5ES. A co z ich wyglądem zewnętrznym?

Kaku: Przy projektowaniu zamkniętych obszarów głośników przyjmowaliśmy różne podejścia, niemniej jednak skupiliśmy się na jakości materiałów. Zdecydowaliśmy się na brzozę skandynawską, tj. drewno tej samej jakości, co używane w serii AR. Dlatego podjęliśmy współpracę z tym samym japońskim specjalistą od drewna, z którym pracowaliśmy nad serią AR. W procesie projektowania tych głośników Hi-Fi szczególną uwagę przykładaliśmy do szczegółów – od dopasowania elementów drewnianych po ilość używanych środków klejących.

P.: Wygląda na to, że poświęciliście sporo uwagi projektowaniu i materiałom. Skoro już dziś proces projektowania głośników Hi-Fi Sony jest tak drobiazgowy, to w jakim kierunku będzie ewoluować w przyszłości?

Kaku: Wierzę, że już osiągnęliśmy cel Sony polegający na zapewnieniu „satysfakcjonującego dźwięku” z naszych głośników Hi-Fi. Niemniej jednak nadal będziemy dążyć do osiągnięcia idealnej jakości dźwięku. Chcemy, żeby każdy z naszych głośników wiernie przedstawiał zamysł artysty nagrywającego utwór. Pragniemy, by nasze produkty pomagały słuchaczom w jeszcze głębszym odczuwaniu muzyki.

Aby dowiedzieć się więcej od naszego dyrektora generalnego Kazuo Hiraiego o produktach Sony obsługujących wysoką rozdzielczość.

Poniżej dowiesz się więcej o głośnikach Hi-Fi Sony wspomnianych w tym artykule.

Dowiedz się jeszcze więcej o wykonaniu głośników SS-NA5ES.

Dowiedz się więcej o kunsztownej konstrukcji głośników SSAR1.

Dowiedz się więcej o wysokiej jakości słuchawkach stereofonicznych MDR-1A/B Hi-Res.

Muzyka i życie: trendy i wiadomości dla melomanów i audiofilów