FE 600 MM F4 GM OSS

Pełne dane techniczne i charakterystyka

SEL600F40GM

Parametry obiektywu

Mocowanie
Mocowanie Sony E
Format
Pełna klatka 35 mm
Ogniskowa (mm)
600
Ogniskowa w przeliczeniu na format 35 mm (APS-C)
900
Grupy/elementy obiektywu
18-24 *z uwzględnieniem jednego filtra
Kąt widzenia (35 mm)
4°10'
Kąt widzenia (APS-C)
2°40'
Maksymalna przysłona (F)
4
Minimalna przysłona (F)
22
Listki przysłony
11
Przysłona kołowa
Tak
Minimalna odległość od obiektu
4,5 m (14,8 ft)
Maksymalne powiększenie (krotność)
0,14
Średnica filtra (mm)
40,5
Stabilizacja obrazu (SteadyShot)
Stabilizator Optical SteadyShot
Zgodność telekonwertera (×1,4)
SEL14TC
Zgodność telekonwertera (×2,0)
SEL20TC
Typ osłony
Okrągły kształt

Wymiary i waga

Wymiary (szer. x wys. x gł.)
163,6 × 449 mm (6-1/2 × 17-3/4")
Waga
3040 g (107,3 oz)

Zawartość opakowania

  • Osłona (model): ALC-SH158
  • Przednia przykrywka obiektywu
  • Tylna przykrywka obiektywu: ALC-R1EM
  • Sztywny futerał
  • Pasek
  • Pasek torby
Placeholder

Cechy

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

600 mm F4 G Master: superteleobiektyw

Szybki autofokus, niesamowita rozdzielczość G Master oraz przepiękny bokeh w lekkim, wyważonym obiektywie. Stworzone przez Sony technologie obiektywu XA i silnika liniowego XD zapewniają doskonałe działanie optyczne i mechaniczne, pozwalając na robienie dynamicznych, atrakcyjnych zdjęć z dużej odległości. To doskonałe rozwiązanie przy fotografowaniu sportu, wydarzeń bieżących i przyrody.

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Silniki XD to szybki, precyzyjny, niezawodny autofokus

Dwa silniki liniowe XD odpowiadają za szybki, dokładny autofokus i niezawodne śledzenie ostrości, wydobywając to, co najlepsze w nowoczesnych aparatach i bez problemu utrzymując ostrość niezbędną do robienia zdjęć sportowych czy przyrodniczych. Nowy algorytm kontrolny wspomaga szybkie, ciche pozycjonowanie dużej grupy soczewek z minimalnym opóźnieniem i niezauważalnymi wibracjami.

Sprawdź

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Duży element XA zwiększa jakość obrazu

Dopracowana konstrukcja optyczna G Master pozwala zachować wysoki kontrast nawet na krawędziach zdjęcia. Nowo opracowany duży element XA (extreme aspherical) i trzy elementy fluorytowe minimalizują aberrację chromatyczną stanowiącą problem teleobiektywów, osiągając przy okazji doskonałą rozdzielczość i szczegółowość na całym obszarze obrazu.

Sprawdź

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Wspaniały bokeh dzięki G Master

Oprócz nowego elementu o dużej przysłonie XA (extreme aspherical), który ma niezwykle wysoką precyzję powierzchniową, każdy obiektyw jest skalibrowany indywidualnie, by kontrolować aberrację sferyczną. Pozwala to osiągnąć doskonały efekt bokeh w wysokiej rozdzielczości. 11-listkowa przysłona kołowa sprawia, że generowany przez obiektyw efekt bokeh jest jeszcze piękniejszy.

Sprawdź

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Dodatkowy zasięg dzięki telekonwerterom 1.4x/2.0x

Dostępne są też opcjonalne wysokowydajne telekonwertery 1.4x i 2.0x. Telekonwerter 2.0x wydłuża ogniskową obiektywu do 1200 mm (1800 mm w korpusie APS-C) z maksymalną przysłoną F8, zachowując przy tym doskonałą jakość optyczną oraz prędkość i precyzję autofokusa.

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Odporność na poświatę i doskonała czystość obrazu

Powłoka Nano AR pokrywająca kluczowe wewnętrzne powierzchnie obiektywu oraz inne ulepszenia konstrukcji zmniejszają wewnętrzne odbicia, przez co obiektyw jest odporny na poświatę i powstawanie tzw. duszków, które mogą zmniejszać czystość obrazu. Odwzorowanie obrazu jest wyraźne i ostre nawet przy trudnym świetle. (1. Powłoka Nano AR / 2. Szkło / 3. Światło przechodzące)

Sprawdź

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Lekki, dobrze wyważony aparat ułatwia fotografowanie

Niska waga (3040 g) i doskonałe wyważenie uzyskane dzięki technologii znanej z modelu SEL400F28GM pozwalają w pełni wykorzystać doskonałe możliwości optyczne, nawet podczas fotografowania z ręki lub na monopodzie. Niewielki, lekki korpus z mocowaniem typu E sprawia, że środek ciężkości jest idealnie ustawiony, ułatwiając płynne, dokładne panoramowanie. 

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Konstrukcja odporna na pył i wilgoć

Konstrukcja odporna na kurz i wodę gwarantuje niezawodność niezbędną w trudnych warunkach na zewnątrz.

Sprawdź

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Elementy tubusu ze sztywnego stopu magnezu

Sztywny stop magnezu w zewnętrznej części tubusu obiektywu, uchwycie statywu i najważniejszych wewnętrznych elementach tubusu zapewnia wyjątkową wytrzymałość i zmniejszony ciężar, co ułatwia fotografowanie w trudnych warunkach i miejscach.

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Fluorowa powłoka przedniego elementu

Przedni element obiektywu ma fluorową powłokę, która chroni przed osiadaniem wody, zatłuszczeniem i innymi zanieczyszczeniami, jednocześnie ułatwiając wycieranie zabrudzeń i odcisków palców, które powstają na powierzchni obiektywu.

Sprawdź

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Lekka osłona obiektywu z włókna węglowego

Ta lekka, trwała osłona obiektywu z włókna węglowego jest bardziej skuteczna w blokowaniu niepożądanego światła, które może obniżyć jakość obrazu.

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Trwała konstrukcja uchwytu

W uchwycie zaprojektowanym tak, aby wytrzymał rygory profesjonalnego użytkowania, zwiększono liczbę śrub mocujących i zastosowano inne udoskonalenia podnoszące sztywność i niezawodność.

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Specjalne sztywne etui

Specjalnie zaprojektowane, sztywne etui chroni obiektyw przed wstrząsami i wibracjami podczas transportu.

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Full-time DMF

Po włączeniu ustawienia FULL TIME DMF ręczna regulacja ostrości jest włączana automatycznie przekręceniem pierścienia, nawet w trybie AF-C. Można z tego skorzystać, gdy np. autofokus ustawi się na niewłaściwy obiekt. To także świetny sposób na dokładniejsze ustawienie ostrości, gdy wyłączy się autofokus uruchamiany dociśnięciem przycisku spustu migawki do połowy.

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

3-trybowy stabilizator obrazu Optical SteadyShot

Optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych zdjęć z ręki przy dużych ogniskowych superteleobiektywu. MODE 2 zapewnia idealną stabilizację przy robieniu zdjęć panoramicznych, a MODE 3 daje bardziej stabilny obraz w wizjerze, ułatwiając kadrowanie. Stabilizacja 5-osiowa jest dostępna w zgodnych korpusach α.

Sprawdź

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Naturalna, liniowa reakcja przy ręcznej regulacji ostrości

Dzięki funkcji Linear Response MF pierścień regulacji ostrości reaguje bezpośrednio na subtelne poruszenia przy ostrzeniu ręcznym. Obrót pierścieniem regulacji ostrości przekłada się bezpośrednio na zmianę ostrości, dając wrażenie natychmiastowości i precyzji.

Sprawdź

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Cztery ustawiane przyciski blokady ostrości

Ustawiane przyciski blokady ostrości umieszczono w czterech miejscach, by ułatwić dostęp do nich niezależnie od pozycji fotografowania. Przyciski blokady ostrości można dostosować w menu aparatu, przypisując do nich inne potrzebne funkcje, np. Eye AF.

Sprawdź

Uniwersalny pierścień funkcyjny

Wszechstronny, wygodny pierścień funkcji można przełączyć na ustawianie ostrości, przypisane sterowanie funkcjami lub brak funkcji za pomocą przełącznika wyboru trybu.

Natychmiastowe ostrzenie na zaprogramowany punkt

Gdy wcześniej określony punkt ostrości zostanie zapamiętany przez naciśnięcie przycisku SET, obrót pierścieniem funkcji przywoła ten punkt, jeśli włączony jest tryb PRESET. To idealny sposób, by ustawiać punkty ostrości do konkretnych zdjęć, np. sportowych lub akcji. Działa w trybach AF i MF, nie mają na niego wpływu ustawienia ogranicznika zakresu ostrzenia.

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Płynne, skuteczne ustawianie ostrości

Po ustawieniu przełącznika trybu pierścienia funkcji w pozycji FUNCTION i przypisaniu funkcji Power Focus obracanie pierścieniem płynnie ustawia ostrość obiektywu w podanym kierunku z prędkością określoną przez stopień obrotu. Funkcja Power Focus przydaje się do płynnego ustawiania ostrości podczas nagrywania filmów.

Szybkie przełączanie między pełną klatką a APS-C 

Jeśli przełącznik trybu pierścienia funkcji jest ustawiony na FUNCTION i przypisana jest funkcja przełączania APS-C/pełnej klatki, można, obracając pierścieniem, błyskawicznie przełączać między kątami widzenia APS-C i pełnej klatki (funkcja dodana w najnowszej wersji oprogramowania α9).

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Wsuwane gniazdo filtra

W gnieździe filtra można zamontować standardowe filtry ND 40,5 mm i inne, a także opcjonalny okrągły filtr polaryzacyjny VF-DCPL1. Filtr VF-DCPL1 można obracać, by osiągnąć optymalny efekt.

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Trwały uchwyt statywu

Uchwyt statywu na tym obiektywie ma łożyska, które zwiększają jego wytrzymałość, a przy okazji wspomagają płynne obroty. Przysłona pracuje skokowo co 90°, co można włączyć lub wyłączyć zgodnie z preferencjami użytkownika: pozycja WŁ. to niezawodne, szybkie przestawianie pierścienia co 90°. Pozycja WYŁ. to mniejszy opór i płynne obroty.

FE 600 mm F4 GM OSS: obraz

Ogranicznik zakresu ostrzenia przyspiesza ustawianie ostrości

Przełącznik ogranicznika zakresu ostrzenia pozwala ograniczyć zakres autofokusu obiektywu do od 4,5 do 15 metrów, 15 metrów do nieskończoności lub ustawić pełny zakres autofokusu. W niektórych sytuacjach może to przyspieszyć automatyczną regulację ostrości, uniemożliwiając obiektywowi ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się poza zasięgiem docelowym.

Sprawdź