OBIEKTYWY — PODSTAWY

Terminologia związana z obiektywem

Przysłona kołowa

Jeżeli przysłona składa się z 7, 9 lub 11 listków, wraz ze zmniejszaniem przysłony jej kształt zmienia się odpowiednio w siedmiokąt, dziewięciokąt lub jedenastokąt. Takie rozwiązanie ma jednak wadę polegającą na tym, że rozogniskowanie punktowych źródeł światła jest wielokątem, a nie kołem. W obiektywach α problem ten został rozwiązany dzięki unikatowej budowie, która sprawia, że przysłona jest praktycznie całkowicie okrągła zarówno wtedy, gdy jest całkowicie otwarta, jak i prawie zamknięta. Zapewnia to płynne i naturalne efekty rozmycia.

Porównanie konstrukcji przysłony [1] Przysłona tradycyjna [2] Przysłona kołowa

Szkło ED (o bardzo małej dyspersji) / szkło Super ED

Wraz z wydłużaniem się ogniskowej obiektywy z konwencjonalnego szkła optycznego mają coraz większe problemy z aberracją chromatyczną, w wyniku której obrazy mają niższy kontrast, rozdzielczość i jakość kolorów. Aby temu zapobiec, w wybranych obiektywach zastosowano szkło ED, które znacząco poprawia aberrację chromatyczną przy długich ogniskowych i zapewnia najlepszy kontrast na całej powierzchni obrazu, nawet przy dużych otworach przysłony. Z kolei szkło Super ED jeszcze bardziej skutecznie kompensuje aberrację chromatyczną.

[1] Szkło [2] Szkło ED [3] Szkło Super ED [4] Płaszczyzna ogniskowej

Wielowarstwowa powłoka

Mimo że większość światła, które pada na szkło optyczne, przedostaje się przez nie, jego część odbija się od powierzchni obiektywu i powoduje powstawanie odblasków i tzw. duszków. Aby uniknąć tego problemu, na powierzchni soczewki należy zastosować cienką powłokę antyrefleksyjną. Obiektywy α wykorzystują wielowarstwową powłokę, aby skutecznie zapobiec takim problemom przy szerokim spektrum długości fal.

Powłoka Nano AR

Oryginalna technologia Nano AR firmy Sony nanosi na obiektyw powłokę o precyzyjnie określonej, regularnej nanostrukturze umożliwiającej precyzyjne przechodzenie światła przy jednoczesnej eliminacji odbić, które mogą powodować odblaski i powstawanie tzw. duszków. Powłoka Nano AR niweluje odbicia znacznie skuteczniej niż konwencjonalne powłoki antyodblaskowe, również te, które wykorzystują nieregularną nanostrukturę, dzięki czemu zapewnia widoczną poprawę wyrazistości, kontrastu i ogólnej jakości obrazu.

[1] Światło padające [2] Światło odbite [3] Światło przechodzące [4] Szkło [5] Powłoka przeciwodblaskowa [6] Powłoka Nano AR

Zdjęcie wykonane z powłoką Nano AR

Z powłoką Nano AR

Zdjęcie wykonane bez powłoki Nano AR

Bez powłoki Nano AR

Soczewka asferyczna

Aberracja sferyczna to delikatne przemieszczenie się promieni światła kierowanych na płaszczyznę obrazu przez zwykłe obiektywy sferyczne. Jest ona spowodowana różnicami w załamywaniu się światła w poszczególnych miejscach obiektywu, a jej rezultatem może być pogorszenie jakości obrazu w przypadku obiektywów z dużą przysłoną. Rozwiązaniem tego problemu jest użycie co najmniej jednej specjalnie wyprofilowanej soczewki asferycznej w pobliżu przysłony. Pozwoli to przywrócić właściwe rozmieszczenie promieni światła, a co za tym idzie, uzyskać zdjęcia o wysokiej ostrości i dużym kontraście, nawet przy maksymalnie otwartej przysłonie. Soczewki asferyczne można zastosować również w innych miejscach ścieżki optycznej, aby zminimalizować zniekształcenia. Dobrze zaprojektowane soczewki asferyczne mogą ograniczyć całkowitą liczbę wymaganych soczewek, co przekłada się na mniejszy rozmiar i niższą wagę obiektywu.

[1] Soczewka sferyczna [2] Soczewka asferyczna [3] Płaszczyzna ogniskowej

Zaawansowane elementy asferyczne

Zaawansowane elementy asferyczne (AA) cechuje niezwykle duża różnica w grubości pomiędzy środkiem a krawędziami. Są one wyjątkowo trudne do wyprodukowania, a niezmienne i precyzyjne uzyskiwanie wymaganej dokładności kształtu i powierzchni wymaga stosowania najbardziej zaawansowanej technologii formowania. Efektem jest znacząca poprawa reprodukcji i renderowania.

Obiektyw XA (Extreme Aspherical)

Soczewki asferyczne są trudniejsze do wyprodukowania niż proste soczewki sferyczne. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii produkcyjnej nowe elementy obiektywu XA (Extreme Aspherical) uzyskują niezwykle wysoką precyzję powierzchni (w zakresie do 0,01 mikrona) oraz zapewniają wyjątkowe połączenie wysokiej rozdzielczości i najpiękniejszego dotąd efektu bokeh.

[1-1] Powierzchnia tradycyjnego obiektywu asferycznego [1-2] Niepożądany efekt bokeh [2-1] Obiektyw XA [2-2] Piękny efekt bokeh

Powłoka ZEISS® T* 

Wiele osób wie, że technologia polegająca na nałożeniu na powierzchnię obiektywu cienkiej powłoki, która ma na celu ograniczenie odbijania się światła i zapewnienie jego lepszego przepuszczania, została oryginalnie opatentowana przez firmę ZEISS. Ta sama firma opracowała też i udowodniła skuteczność technologii polegającej na nakładaniu na obiektywy powłok wielowarstwowych. Tego typu powłoki określane są mianem powłok T*.

Zanim zaczęto stosować powłoki, powierzchnie obiektywów odbijały sporą ilość światła, co skutkowało zmniejszeniem przepuszczalności światła i utrudniało tworzenie obiektywów składających się z wielu elementów. Wykorzystanie powłok umożliwiło produkcję obiektywów o bardziej skomplikowanej optyce, co przełożyło się też pozytywnie na jakość wykonywanych zdjęć. Ograniczenie odbić światła od powierzchni obiektywu pozwoliło z kolei na osiągnięcie lepszego kontrastu oraz zredukowanie odblasków do minimum.

Powłoki ZEISS® T* nie można nałożyć na dowolny obiektyw. Symbol T* widoczny jest wyłącznie na obiektywach składających się z wielu soczewek, w których cała ścieżka optyczna działa zgodnie z wymaganiami, co jest gwarancją najwyższej jakości.

[1] Źródło światła [2] Przetwornik obrazu [3] Ograniczone odbijanie się światła

Wewnętrzne ogniskowanie (IF)

Tylko środkowe części systemu optycznego poruszają się, aby nastawić ostrość, dzięki czemu całkowita długość obiektywu pozostaje bez zmian. Pozwala to na szybkie automatyczne ustawianie ostrości i zachowanie krótkiej minimalnej odległości od obiektywu. Dodatkowo gwint do montowania filtra z przodu obiektywu nie obraca się, co jest przydatne w przypadku używania filtra polaryzującego.

Tylne ogniskowanie (RF)

Przesuwanie tylko tylnej części obiektywu w celu ogniskowania umożliwia szybkie automatyczne ustawianie ostrości i krótką minimalną odległość ogniskowania. Dodatkowo przód obiektywu nie obraca się, co usprawnia obsługę w przypadku fotografowania z użyciem filtra polaryzacyjnego.

Tubus obiektywu ze stopu aluminium

Stop aluminium wykorzystuje się do produkcji obiektywów G oraz innych wysokiej klasy obiektywów, aby zapewnić najwyższe parametry optyczne. Materiał ten jest lekki, wytrzymały i wysoce odporny na zmiany temperatury.

Ogranicznik zakresu ostrzenia (FRL)

Funkcja ta pozwala oszczędzić trochę czasu podczas automatycznego ustawiania ostrości poprzez ustawienie limitu zakresu ostrości. W przypadku makroobiektywów limit ten może dotyczyć krótkiego lub długiego zakresu (jak pokazano na rysunku). Z kolei obiektyw SAL70200G umożliwia ustawienie limitu tylko dla długiego zakresu, a w obiektywie SAL300F28G limit można ustawić dla długiego lub dla dowolnie wyznaczonego zakresu.

Przycisk blokady ostrości (FHB)

Po ustawieniu ostrości w żądanym miejscu można ją zablokować, naciskając ten przycisk na tubusie obiektywu. W ustawieniach niestandardowych aparatu można również przypisać do tego przycisku funkcję podglądu.

Silnik DDSSM (Direct Drive Super Sonic Wave Motor)

Nowy silnik DDSSM służy do precyzyjnego ustawiania grupy soczewek służących do nastawiania ostrości, które jest wymagane w formacie pełnoklatkowym. Silnik ten pozwala uzyskać doskonałe rezultaty, nawet przy minimalnej głębi ostrości. Wyróżnikiem silnika DDSSM jest ponadto niezwykle cicha praca — jest to bardzo przydatna cecha w przypadku filmowaniu scen wymagających ciągłego korygowania ostrości.

Silnik SSM (Super Sonicwave Motor)

SSM to silnik piezoelektryczny, który zapewnia płynną i cichą pracę systemu AF. Odznacza się dużym momentem obrotowym przy małej prędkości oraz bardzo krótkim czasem rozruchu i zatrzymania. Jest bardzo cichy, co zmniejsza głośność pracy całego systemu AF. Dla zapewnienia dokładniejszego nastawiania ostrości obiektywy z silnikiem SSM są też wyposażone w czujnik położenia układu ostrości.

Silnik SSM składa się z wirnika (po lewej) i twornika (po prawej), na których montowane są elementy piezoelektryczne.

pomiaru błysku ADI

Pomiar błysku ADI jest dostępny, gdy wbudowana lub zewnętrzna lampa błyskowa HVL-F60M / HVL-F43M / HVL-F20M jest używana w połączeniu z obiektywem z wbudowanym koderem odległości*. Umożliwia on automatyczny pomiar, na który odbicia obiektów i tła nie mają praktycznie żadnego wpływu. Koder przekazuje dokładne informacje na temat odległości, które są wykorzystywane do kompensacji światła lampy błyskowej. Zapewnia to niezawodność pomiaru w porównaniu z konwencjonalnymi pomiarami błysku TTL (through-the-lens), których wyniki są mniej dokładne w przypadku nadmiernie odbijających się lub zbyt ciemnych obiektów i tła.

Koder odległości

Koder odległości to element obiektywu, który bezpośrednio wykrywa położenie mechanizmu nastawiania ostrości i wysyła sygnał do procesora w celu zmierzenia odległości do obiektu. W przypadku fotografowania z lampą błyskową dane te są bardzo przydatne do obliczania wymaganej ilości światła lampy błyskowej. Koder odległości odgrywa kluczową rolę w pomiarze błysku ADI zapewniającego niezwykle precyzyjny pomiar błysku, na który odbicia obiektów i tła nie mają żadnego wpływu.

Silnik SAM (Smooth Autofocus Motor)

Zamiast wykorzystywania silnika napędowego ogniskowania w aparacie, obiektywy SAM mają wbudowany silnik AF, który bezpośrednio napędza grupę elementów ogniskowania. Wbudowany silnik bezpośrednio obraca mechanizmem ogniskowania, co zapewnia znacznie płynniejsze i cichsze działanie niż w przypadku konwencjonalnych systemów napędzania AF zamontowanych w aparatach.

Wbudowana optyczna stabilizacja obrazu (OSS)

Wbudowane czujniki żyroskopowe wykrywają nawet najmniejszy ruch, a soczewka stabilizująca jest precyzyjnie przesuwana, aby niwelować wszelkie występujące rozmycia obrazu. Wykorzystanie precyzyjnych, cichych silników liniowych oraz technologii pochodzącej z profesjonalnych kamer firmy Sony zapewnia niezwykle cichą i skuteczną stabilizację obrazu, czego efektem są zdjęcia i filmy wysokiej jakości.

Tryb aktywny (Aktywny tryb optyczny OSS)

Przemieszczanie się podczas filmowania wiąże się z większymi drganiami aparatu, co z kolei może powodować rozmycia obrazu. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów stabilizacji obrazu, które nie kompensowały w pełni tego typu ruchu, tryb „aktywny” wykorzystuje szerszy zakres ruchu w celu kompensacji drgań, przez co zapewnia lepszą stabilizację przy większym zakresie ruchów aparatu. Stabilizacja przy szerokim kącie obiektywu jest znacznie lepsza, co umożliwia nagrywanie filmów z ręki z minimalnymi rozmyciami obrazu.

Płynna i elastyczna elektryczna regulacja zoomu (PZ)

Obiektywy Sony z mocowaniem α i elektryczną regulacją zoomu zapewniają precyzyjną kontrolę i nowe możliwości filmowania z płynną i spójną regulacją ostrości, którą trudno osiągnąć ręcznie. Płynność przyspieszania i zwalniania są równie istotne, a śledzenie jest oczywiście doskonałe w całym zakresie. Wszystko to jest możliwe dzięki połączeniu dopracowanej technologii kamer cyfrowych firmy Sony z najnowszymi innowacjami, od konstrukcji optycznej i mechanicznej po oryginalną technologię siłowników firmy Sony, w toku niezwykle precyzyjnego procesu produkcji. Zoom wewnętrzny to kolejna użyteczna funkcja: długość obiektywu pozostaje stała podczas regulacji ostrości, a tubus nie obraca się, co umożliwia bezproblemowe stosowanie polaryzatorów oraz innych filtrów zależnych od położenia.

Smooth Motion Optics (SMO)

Konstrukcja optyczna Sony SMO (Smooth Motion Optics) wykorzystywana w wymiennych obiektywach służy zapewnieniu najwyższej możliwej jakości obrazu i rozdzielczości przy nagrywaniu materiału filmowego.

Konstrukcja optyczna SMO eliminuje najczęstsze problemy, z jakimi borykają się filmowcy:

- Niestabilność kąta widzenia przy nastawianiu ostrości została skutecznie zminimalizowana poprzez zastosowanie precyzyjnego mechanizmu wewnętrznego ogniskowania.

- Nieznaczne niestabilności ostrości przy zmianach ogniskowej są eliminowane przez specjalny mechanizm regulacji śledzenia.

- Przemieszczanie się osi optycznej na boki przy zmianach ogniskowej jest eliminowane w wewnętrznym mechanizmie ostrości, który utrzymuje stałą długość obiektywu niezależnie od ogniskowej.

Oczekiwany wysoki poziom precyzji wymaga nie tylko wyjątkowo dokładnie opracowanej konstrukcji, ale też stałej kontroli na etapie produkcji. Jednak korzyści wynikające ze stosowania obiektywów z dużą przysłoną, szczególnie w przypadku przetworników o dużym formacie, podczas filmowania są ogromne i warte tego wysiłku.

Fluorowa powłoka

Wystający element z przodu każdego obiektywu może być narażony na gromadzenie się wody lub błota, na powstawanie tłustych plam oraz na inne zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na jakość obrazu, a w niektórych przypadkach nawet powodować uszkodzenie obiektywu. Firma Sony oferuje doskonałe rozwiązanie z fluorową powłoką, które zmniejsza gromadzenie się wody na obiektywie i skutecznie „odpiera” osadzanie się zanieczyszczeń. Umożliwia też łatwe wytarcie obiektywu z wody czy tłustych śladów. Fluorowa powłoka chroni obiektyw i dzięki niej nie musisz już tak często czyścić obiektywu w terenie.