uśmiechająca się melanie latooy z aparatem zv 1 w rękach

Mój świat w obiektywie aparatu ZV-1

Melanie Latooy

„Nigdy nie wiem, jak potoczy się dany dzień. Nagle może się wydarzyć coś zupełnie nieoczekiwanego. Wtedy chwytam aparat i zaczynam nagrywać”.

Melanie przesyła dwa filmy tygodniowo na swój kanał w YouTube, więc jej aparat musi idealnie pasować do jej stylu życia oraz torby podręcznej. „Dokumentuję swoje codzienne życie i tworzę filmy na temat tego, co mnie interesuje. Mówię o modzie, urodzie, podróżach i stylu życia, a aparat towarzyszy mi dosłownie wszędzie” — wyjaśnia.

Nacisk na opowiadanie historii i dokumentowanie życia sprawia, że aparat do tworzenia vlogów znacznie różni się od konwencjonalnych kamer filmowych z całym mnóstwem akcesoriów. „Nie może ważyć zbyt wiele” — mówi Melanie, opisując swój idealny aparat. „Nie chcę używać sprzętu tak ciężkiego, że aż cierpnie od niego ramię w trakcie nagrywania!” — dodaje. „Podczas tworzenia vlogów filmujemy samych siebie, trzymając aparat na długość ręki. Potrzebuję więc modelu zapewniającego pewny chwyt, abym mogła go trzymać bez obawy, że wyślizgnie mi się z dłoni”.

Filmowanie samego siebie nie jest tak łatwe, jak sugerują gotowe materiały wideo. Funkcje aparatu, które pozwalają Melanie skupić się na opowiadaniu historii, a nie na sprzęcie i ustawieniach, to dla niej ogromna pomoc. „Muszę mieć pewność, że moja twarz jest idealnie ostra i wygląda naturalnie. Nie mogę tego robić, gdy moja twarz jest rozmazana na filmie. Równie ważne są naturalne kolory”.

W ciągu ostatnich paru tygodni Melanie tworzyła swoje materiały za pomocą nowego aparatu Sony ZV-1 do vlogowania, opracowanego specjalnie z myślą o twórcach takich jak ona. Dzięki mechanizmowi ustawiania ostrości, wysokiej jakości obrazu i dźwięku oraz stabilizacji w tym modelu każda osoba tworząca filmy może swobodnie opowiadać swoje historie.

Przód aparatu Sony ZV 1 z zamontowaną osłoną przeciwwietrzną
„Jedną z pierwszych rzeczy, jakie zauważyłam podczas korzystania z aparatu Sony ZV-1, była szybkość, z jaką ustawia on ostrość. Czasem podnoszę jakiś produkt do aparatu, by pokazać go widzom, i może minąć trochę czasu, zanim aparat ustawi na nim ostrość” — wyjaśnia Melanie. „Sony ZV-1 szybko i dokładnie zmienia ostrość między moją twarzą a pokazywanym przedmiotem. Ma też funkcję Real time Eye-AF, dzięki której automatycznie śledzi twarz i oczy, utrzymując na nich ostrość. Co więcej, ekspozycja automatycznie dostosowuje jasność, aby moja twarz była dobrze widoczna. Te funkcje oraz jakość obrazu opracowano tak, aby podczas filmowania twarze wyglądały jak najlepiej”.

Melanie jest zawsze w ruchu, więc nagrywa z ręki i nigdy nie używa statywu ani stabilizatora. „Płynne materiały filmowe są po prostu niezbędne. Nie chciałabym oglądać filmu z trzęsącym się obrazem i nie chcę tego robić swoim widzom” — mówi Melanie. Na szczęście aparat ZV-1 ma wbudowaną stabilizację obrazu. „Stabilizacja działa bardzo dobrze” — dodaje Melanie. „Mogę spacerować, trzymając aparat w ręce, a obraz w ogóle się nie trzęsie. To duży plus, ponieważ jest to niezwykle ważne podczas tworzenia vlogów”.

Melanie latooy trzymająca w ręku aparat sony ZV 1

Aparat ma funkcje ułatwiające vlogerom nagrywanie świetnych filmów, więc wszystko sprowadza się do ich umiejętności szybkiej obsługi urządzenia.

„Model ZV-1 jest bardzo lekki i kompaktowy. Mogę zabrać go ze sobą wszędzie” — kontynuuje Melanie. „Nie muszę się przejmować ustawieniami aparatu, ponieważ domyślne ustawienia automatyczne są praktycznie zawsze prawidłowe, a jeśli chcę zmienić któreś z nich, jest to bardzo łatwe. Nie trzeba szukać opcji głęboko w menu — prawie wszystko jest w formie bardzo prostych ustawień włącz/wyłącz, łącznie z opcją szybkiego dodawania efektu rozmycia tła. Przycisk nagrywania jest duży i czerwony, co zdecydowanie ułatwia mi pracę, ponieważ gdy podaję komuś aparat, by mnie sfilmował, zawsze słyszę pytanie, który przycisk trzeba nacisnąć, żeby rozpocząć nagrywanie”.

Wielu początkujących twórców często nie zwraca uwagi na jakość dźwięku i używa wbudowanego mikrofonu aparatu lub telefonu. Tymczasem dźwięk jest równie ważny co obraz. Aparat ZV-1 ma mikrofon wysokiej jakości, który uwydatnia ludzki głos.

„Bardzo zaskoczyła mnie jakość mikrofonu tego aparatu” — mówi Melanie. „Zapewnia niezwykle czysty dźwięk, który jest przyjemny dla ucha. Dużym plusem jest też dołączona do zestawu osłona, którą można łatwo nałożyć na mikrofon, aby pozbyć się szumu wiatru. W razie potrzeby do aparatu można też podłączyć bardziej specjalistyczny mikrofon”.

Wszystko to sprawia, że tworzenie vlogów staje się o wiele łatwiejsze. Nic więc dziwnego, że pierwsze wrażenia Melanie związane z tym aparatem są bardzo pozytywne: „Model ZV-1 łączy w sobie doskonałą jakość obrazu i dźwięku. Dzięki niemu mogę z łatwością rejestrować wszystkie chwile ze swojego życia. Niecierpliwie czekam na moment, w którym zacznę używać go w swojej codziennej pracy”.

Wyróżnione produkty

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję