Pokaz rozmaitości

Terry Donnelly

Wielu fotografów rozpoczyna profesjonalną karierę od fotografowania rozmaitych obiektów, ale z czasem większość odnajduje się w określonej specjalizacji. Nie zawsze jednak tak jest. Terry Donnelly, użytkownik aparatów Sony Alpha, fotografuje w różnych gatunkach, od prac komercyjnych po zdjęcia architektury, sportów czy dzikiej przyrody. Mimo szerokiej specjalizacji zdołał się wyróżnić w tych gatunkach, zdobywając po drodze wielu klientów i wygrywając liczne nagrody. Historia jego sukcesu opiera się na jednej, lecz niezwykle istotnej idei — pasji do robienia doskonałych zdjęć.

terry donnelly sony alpha 9 szerokokątny portret kobiety ubranej w suknię ślubną i stojącej w stodole

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 12-24mm f/4 G | 1/40s @ f/4.0, ISO 1000

„Zawsze interesowało mnie wiele gatunków fotograficznych. Nie zmieniło się to, gdy zacząłem się tym zajmować profesjonalnie. Nigdy nie chciałem z niczego rezygnować. U niektórych osób może się to nie sprawdzić, ale dla mnie oznaczało to, że przy każdym zleceniu zdobywałem nowe umiejętności. Dzięki temu mogę z łatwością przechodzić między gatunkami. Jeśli więc pracuję dla agencji prasowej, jestem w stanie zrobić zdjęcie zgodnie z jej wymaganiami, ale w razie potrzeby mogę się równie szybko przestawić na styl fotografowania wnętrz hoteli”.

terry donnelly sony alpha 9 rugbysta biegnący z dużą prędkością z piłką w ręku

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/3200s @ f/2.8, ISO 200

Prace Terry’ego są równie zróżnicowane co fotografowane przez niego obiekty, ale łączy je ta sama estetyka. „Mimo że poruszam rozmaite tematy i pracuję z osobami o różnych umiejętnościach” — wyjaśnia — „mój podstawowy cel zawsze pozostaje taki sam: tworzyć coś o walorach artystycznych”.

Terry uważa, że najważniejsza pod tym względem jest kompozycja. „Bez względu na obiekt” — wyjaśnia — „staram się znaleźć nietypowy punkt widzenia, coś uderzającego. Może się to wiązać z fotografowaniem z niestandardowej wysokości lub pod nietopowym kątem albo wyborem obiektywu, np. szerokokątnego lub teleobiektywu. Następnie wypełniam kadr szczegółami, aby wywierał na oglądających odpowiednie wrażenie”.

terry donnelly sony alpha 9 portret kobiety opierającej się o pianino

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 35mm f/1.4 ZA | 1/200s @ f/1.4, ISO 125

Inną techniką stosowaną przez Terry'ego na zdjęciach jest „odpowiednie odseparowanie tak, aby obiekt wyróżniał się na tle otoczenia”. Osiąga to na kilka sposobów, na przykład przez wybór odpowiedniego obiektywu, pozycji fotografowania, oświetlenia obiektu lub stosowanie szeroko otwartej przysłony w celu rozmycia tła i odizolowania od niego obiektu.

terry donnelly sony alpha 7RII żelazny posąg mężczyzny nad brzegiem morza nocą

© Terry Donnelly | Sony α7R II | 25s, ISO 50

„Każda z tych rzeczy może pomóc zrobić doskonałe zdjęcie, nawet jeśli obiekt wydaje się nieciekawy”.

Dzięki temu, że Terry porusza rozmaite tematy, jego prace pozostają aktualne. Pozwala mu to też przenosić umiejętności między różnymi dyscyplinami. „Niewyciąganie wniosków z poprzednich projektów w nowych zadaniach jest niemożliwe” — wyjaśnia Terry. „Stosuję więc techniki robienia zdjęć krajobrazów w pracach architektonicznych lub metody fotografowania wnętrz w portretach. Uważam, że te same podstawowe zasady sprawdzają się w szerokiej gamie stylów”.

terry donnelly sony alpha 9 gimnastyczka podczas wyskoku z zamkniętymi oczami

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 85mm f/1.4 GM | 1/2500s @ f/1.4, ISO 1000

Śmiało można stwierdzić, że fotograf pracujący w różnych gatunkach potrzebuje aparatu, który podoła w dosłownie każdej sytuacji. Z tego powodu Terry korzysta głównie z korpusu α9, ale ma też w zanadrzu aparat α7R III, jeśli klienci wymagają zdjęć o jeszcze większej rozdzielczości.

„α9 ma wszystko, czego potrzebuję. Wiem, że mogę na nim polegać” — twierdzi. „Mogę na przykład skorzystać z trybu zdjęć seryjnych z prędkością 20 kl./s, aby uchwycić idealny wyraz twarzy sportowca. System AF utrzyma ostrość na poruszającym się obiekcie w każdej klatce, więc nie muszę się już martwić, czy najlepsza poza jest odpowiednio ostra”. Czołowy w tej klasie system AF aparatu α9 pozwala Terry'emu robić zdjęcia z większym otworem przysłony i uzyskać odpowiednią separację obiektu, co charakteryzuje wszystkie jego prace.

terry donnelly sony alpha 9 zderzenie dwóch rugbystów

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 320

Jest też jednym ze zwolenników fotografowania z użyciem cichej migawki aparatu α9. Jako jedno ze szczególnie przydatnych zastosowań tej technologii podaje możliwość robienia zdjęć golfistom podczas zamachu, czego po prostu nie można robić przy użyciu lustrzanki cyfrowej, chyba że chcemy, aby wyproszono nas z pola golfowego. „Jeśli chodzi o czułość ISO, mogę wybierać wyższe niż wcześniej ustawienia, uzyskując czas otwarcia migawki dostosowany do fotografowanej akcji. Aparat ma też wbudowaną stabilizację obrazu, więc przy niskich czasach otwarcia migawki mogę łatwo dodawać efekty ruchu, takie jak panoramowanie”.

terry donnelly sony alpha 9 bójka trzech rugbystów na boisku

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/3200s @ f/2.8, ISO 320

Terry twierdzi też, że wizjer i monitor aparatu α9 odmieniły sposób jego pracy.

„Możliwość sprawdzenia zdjęcia jeszcze przed jego wykonaniem jest po prostu niesamowita. Pomaga mi to pracować szybciej i bardziej intuicyjnie niż kiedykolwiek przedtem. Mogę też nawiązać lepszą więź z fotografowaną osobą lub obsługiwanym klientem. Nie muszę już ciągle naciskać przycisku odtwarzania, by sprawdzić ekspozycję, jak to miało miejsce w lustrzankach cyfrowych. Teraz mogę po prostu spojrzeć na klienta lub fotografowaną osobę i utrzymać z nimi kontakt. Na tym właśnie polega praca dobrego fotografa”.

Produkty opisane w tym artykule
ILCE-9
Pełnoklatkowy aparat bezlusterkowiec Sony α9 z czujnikiem CMOS

ILCE-9

ILCE-7RM2
α7R II zpełnoklatkowym przetwornikiem wykonanym w technologii BSI

ILCE-7RM2

SEL1224G
FE 12-24mm F4 G

SEL1224G

SEL35F14Z
Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA

SEL35F14Z

SEL85F14GM
FE 85 mm F1,4 GM

SEL85F14GM

SEL400F28GM
FE 400mm F2.8 GM OSS

SEL400F28GM

Terry Donnelly
Alpha Universe

Terry Donnelly

Wielka Brytania

Chociaż pracuję w wielu gatunkach fotograficznych, potrafię odnaleźć wspólny dla nich wszystkich zestaw umiejętności, dzięki któremu moje prace stają się jeszcze lepsze. Od zawsze podobały mi się różne dziedziny fotografii i wierzę, że powinniśmy robić zdjęcia temu, co nas interesuje. Tylko w ten sposób możemy się rozwijać.

Wyświetl profil


x