jaakko posti sony alpha 7RIII mężczyzna na saniach ciągniętych przez husky pośród śniegu

Przekraczając granice

Jaakko Posti

„Lubię pocierpieć, robiąc zdjęcia. Wolę, gdy kosztują mnie trochę wysiłku. Zdjęć zrobionych po zwykłym zjechaniu na pobocze i wyjściu z samochodu nie cenię tak bardzo jak tych, które wykonam po górskiej wspinaczce na nartach. Trudne warunki i wysiłek dodają zdjęciom wartości — przynajmniej w moich oczach”.
jaakko posti sony alpha 9 mężczyzna wzbija się w powietrze, przeskakując nad wzgórzem podczas zjazdu

© Jaakko Posti | Sony α9 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/1000s @ f/4.0, ISO 250

Kariera fotograficzna Jaakko rozpoczęła się od jego zainteresowania sportami outdoorowymi. Dorastając pośród spektakularnych krajobrazów północnej Finlandii, Jaakko pokochał eksplorację otaczającego go świata poprzez wspinaczkę, narciarstwo i kolarstwo górskie. Jak wielu swoich rówieśników zabierał ze sobą aparat, aby uwieczniać swoje przygody z przyjaciółmi.

 „Z każdym wyjściem mój entuzjazm dla fotografii rósł” — mówi Jaakko. „Wtedy dostałem nowy aparat i wszystko zaczęło się robić nieco bardziej poważne. Myślę, że teraz te proporcje to mniej więcej pół na pół. Fotografia i filmowanie idą ręka w rękę z moją pasją do aktywności na świeżym powietrzu”.

jaakko posti sony alpha 7RII narciarz lawirujący między drzewami na stromym stoku

© Jaakko Posti | Sony a7R II + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/1000s @ f/4.0, ISO 1000

To nie jest łatwe zajęcie. Fotografowanie przy temperaturach sięgających nawet -35 stopni może być fizycznie ogromnym wyzwaniem. Tak proste rzeczy jak obsługa aparatu mogą sprawiać duże trudności. Wielu fotografów nawet nie zdaje sobie sprawy, że w takich temperaturach trzeba myśleć nawet o tym, jak oddychać!

jaakko posti sony alpha 7RII mężczyzna pędzący na nartach w dół wąwozu

© Jaakko Posti | Sony a7R II + 25mm f/2 | 1/2500s @ f/9.0, ISO 400

„Zwykle noszę dwie pary rękawic” — objaśnia Jaakko. „Staram się nie ściągać większych rękawic, gdyż pozwalają mi obsługiwać podstawowe funkcje aparatu — ustawienia przysłony i punktu AF, no i oczywiście przycisk migawki. Duże rękawice zdejmuję tylko wtedy, gdy naprawdę muszę coś bardziej zmienić w aparacie. Pod nimi noszę mniejsze rękawiczki, które są bardzo cienkie i ściśle przylegają do skóry, co ułatwia obsługę aparatu. Znalezienie właściwych rękawiczek, kiedy fotografujesz w naprawdę niskich temperaturach jest bardzo ważne. Trzeba pamiętać, że obudowa aparatu jest wykonana ze stopów magnezu — kiedy jest -30 stopni, dotykanie metalu nie jest przyjemne”.

jaakko posti sony alpha 9 snowboardzista pozuje z deską snowboardową i samochodem w śnieżnej scenerii

© Jaakko Posti | Sony a9 + FE 35mm f/1.4 ZA | 1/80s @ f/2.2, ISO 50

W taką zimową pogodę ważne jest przygotowanie nie tylko siebie, ale też swojego aparatu. Przy niskich temperaturach trzeba uważać, aby przypadkiem nie skierować na aparat wydychanego powietrza, ponieważ zawarta w nim wilgoć natychmiast zamarznie na ekranie, wizjerze elektronicznym lub powierzchni obiektywu.

„Niektórzy fotografowie trzymają aparat pod kurtką, ale wtedy trzeba uważać na wydzielaną przez ciało wilgoć, która bardzo szybko zamarza w ekstremalnie niskich temperaturach. Tak samo dzieje się, kiedy wracasz do domu. Trzeba wnieść aparat i obiektywy w plecaku, a potem czekać na stopniowe ogrzanie się powietrza w plecaku i aklimatyzację sprzętu. Na uwadze trzeba mieć sporo rzeczy, ale to już stało się moją drugą naturą”.
jaakko posti sony alpha 7 widok z lotu ptaka na narciarza szusującego stromym stokiem

© Jaakko Posti | Sony a7 + FE 70-200mm f/4 G OSS | 1/2000s @ f/8.0, ISO 320

Jaakko mówi nam, że jednym z najważniejszych elementów przy robieniu zdjęć w ekstremalnie niskich temperaturach jest dla niego posiadanie odpowiedniego sprzętu. „Zawsze używam aparatów Sony α7R III i Sony α9 i nigdy nie miałem żadnych problemów z fotografowaniem w zimnie. Robiłem zdjęcia w temperaturze -35 stopni, a nowy akumulator NP-FZ100 do aparatów nadal działa bez zarzutu. Pamiętam pierwszą zimę, kiedy zacząłem korzystać z tych modeli. Było -25 stopni, na wietrze nawet do -30, a ja mogłem po prostu robić zdjęcia”.

jaakko posti sony alpha 7RII kolarz górski wolno zjeżdża ze stromej góry na tle zachodzącego słońca

© Jaakko Posti | Sony a7R II + FE 70-200mm f/4 G OSS | 1/1000s @ f/5.0, ISO 640

„Odkryłem, że moje dwa aparaty fajnie się uzupełniają” — kontynuuje. „Świetnie jest mieć je oba ze sobą. α9 daje mi maksymalną możliwą szybkość z 20 klatkami na sekundę oraz szybki autofokus. Kiedy mam rejestrować szybką akcję, używam więc tego modelu. Fotografując krajobrazy albo kolarza czy narciarza na tle krajobrazu, używam aparatu α7R III z jego liczącą 42,4 megapiksela matrycą, by uchwycić więcej szczegółów. Wtedy, nawet gdy muszę przyciąć zdjęcie podczas edycji albo wydrukować bardzo duże powiększenie, zostaje na nim mnóstwo szczegółów”.

Jeśli chodzi o obiektywy, Jaakko używa kilku, które pozwalają mu na fotografowanie w ekstremalnych warunkach. „Mam kilka podstawowych obiektywów, których używam” — mówi. „Są to: 70–200 mm f/2,8 G Master, 70–200 mm f/4, Sony Zeiss Sonnar 55 mm f/1,8 ZA i 16–35 mm f/2,8 G Master. Uwielbiam obiektyw Zeiss Sonnar 55 mm f/1,8 ZA, bo jest naprawdę ostry i daje piękny obraz, szczególnie w przypadku zdjęć portretowych. Z kolei zoom 16–35 mm jest doskonały dla każdej ogniskowej i praca z nim daje naprawdę dużo radości. Zapewniają mi wszystko, czego potrzebuję w fotografii outdoorowej”.

„Kiedy wybieram się na jazdę rowerem lub bieganie w górach, zabieram ze sobą f/4, który jest lżejszy i mniejszy. Był to też główny powód, dla którego zacząłem używać sprzętu z serii Sony Alpha. Zdałem sobie sprawę, o ile lżejszy i mniejszy może być mój plecak. Dzięki temu jazda na nartach i rowerze górskim stała się dużo przyjemniejsza, ponieważ nie jestem przesadnie obciążony. W zimie jest oczywiście o wiele ciemniej, więc potrzebuję możliwie jak największej przysłony. Wykorzystuję wtedy obiektyw 70–200 mm f/2,8 GM, ponieważ zbiera więcej światła”.
jaakko posti sony alpha 9 narciarz z latarką na czole sprawdza narty

© Jaakko Posti | Sony a9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/40s @ f/2.8, ISO 1600

Ekstremalna pogoda i trudne warunki oświetleniowe mogą zniechęcać niektórych fotografów, ale dla Jaakko to nieodłączne elementy zabawy. „Pogoda i światło mnie nie powstrzymają” — opowiada. „Mieszkam za kołem podbiegunowym, gdzie słońce wychodzi na kilka godzin w okolicach przesilenia zimowego, ale czasem nie świeci wcale. Mimo to mamy naprawdę niezłe warunki, jeśli chodzi o światło zastane. Tak zwana »błękitna godzina« w zimie trwa faktycznie kilka godzin i doskonale nadaje się do mieszania ze sztucznym światłem, nawet ze światłem czołówek używanych przez narciarzy lub kolarzy górskich”.

jaakko posti sony alpha 7s chatka na islandzkim odludziu na tle zorzy polarnej

© Jaakko Posti | Sony a7S + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1s @ f/4.0, ISO 3200

Jaakko podsumowuje: „Naprawdę lubię te miejsca, ponieważ warunki oświetleniowe zmieniają się tak bardzo. W lecie jest jasno przez cały czas, a złota godzina trwa całą noc. Z kolei w zimie mamy błękitną godzinę, która trwa kilka godzin. W okolicach przesilenia zimowego niebo jest zwykle naprawdę pięknie różowe. No i oczywiście mamy zorze polarne, których fotografowanie w zimie jest niesamowitym przeżyciem”.

Wyróżnione produkty

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję