Alpha Universe — szczegóły historii
Na mrozie

Frederik Buyckx

„Próbowałem mentalnie blokować zimno, ale fizyczny ból prawie zawsze przejmuje kontrolę. Godzinami siedziałem na koniu, w ogóle się nie ruszając. Tylko stopy mi się bujały”.

frederik buyckx sony alpha 7RM3 stado czarnych koni w oddali w śnieżnej scenerii

© Frederik Buyckx| Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1000s @ f/9.0, ISO 160

Zimy w Kirgistanie są bardzo surowe. W nocy temperatura spada nawet do -35°C. Tamtejszy klimat zaskoczył Frederika podczas pierwszego pobytu w tym kraju. „Pojechałem tam w listopadzie. Było zimno, ale przez pierwsze kilka tygodni nie było śniegu. Potem, pod koniec pobytu, zaczął padać śnieg i temperatura spadła, mimo to i tak wyruszaliśmy w góry”.

frederik buyckx sony alpha 7RM3 samotny jeździec siedzący na szczycie góry, spoglądając na odległy ośnieżony krajobraz

© Frederik Buyckx| Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/800s @ f/9.0, ISO 200

Podczas pobytu w Kirgistanie Frederik mieszkał w wiosce niedaleko At-Bashy, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „głowę konia”. Stąd właśnie wziął się pomysł na nazwę jego najnowszego projektu, w który był niezwykle zaangażowany.

„To dla mnie bardzo osobisty projekt. Chciałem znaleźć coś, czego brakuje mi tutaj w Belgii” — wyjaśnia — „rozległych krajobrazów i przyrody. To poszukiwanie czegoś, czego chciałem doświadczyć. Pragnąłem przyjrzeć się z bliska temu, jak żyje ta koczownicza ludność i w jaki sposób wspólnie stawia czoła siłom natury, zwłaszcza zimą, gdy warunki są naprawdę trudne”.

frederik buyckx sony alpha 7RM3 mężczyzna podążający konno po śniegu za grupą jeźdźców z psami

© Frederik Buyckx| Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1250s @ f/8.0, ISO 250

Projekt Frederika dokumentuje życie półkoczowniczych pasterzy. Raz w roku przenoszą się ze swoimi zwierzętami z wysokogórskich pastwisk zimowych do znacznie cieplejszych, letnich terenów nizinnych, gdzie zamieszkują jurty. Trasa ma ponad 100 km, więc wędrują wiele dni. To sposób życia, który praktycznie nie zmienił się od setek lat. Niektórzy uważają, że ta kultura powoli zanika, ale w rzeczywistości jest to dalekie od prawdy.

frederik buyckx sony alpha 7RM3 wschodzące pod górę stado pokrytych śniegiem owiec

© Frederik Buyckx| Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1000s @ f/9.0, ISO 200

„Dla mnie” — mówi Frederik — „w tym projekcie wcale nie chodzi o tworzenie historii. Nie wydaje mi się, aby ten koczowniczy styl życia miał wkrótce zaniknąć. Dwaj mężczyźni, którzy służyli mi za przewodników, mieli po dwadzieścia pięć lat i myśleli o wybudowaniu własnych farm w górach”.

frederik buyckx sony alpha 7RM3 pasterz przedzierający się przez zaśnieżone góry w kierunku zniszczonego szałasu

© Frederik Buyckx| Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/3.2, ISO 1600

Wszystkie zdjęcia wykonane w ramach projektu są czarno-białe. Frederik zdecydował się na taką stylistykę, aby podkreślić surowość krajobrazu. Dodatkowo, jak sam twierdzi: „łatwiej jest oddać sedno tego, co się fotografuje, gdy nie rozpraszają nas kolory natury”.

frederik buyckx sony alpha 7RM3 stado owiec zaganiane na ponurym terenie przez pasterza na koniu

© Frederik Buyckx| Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1600s @ f/10, ISO 400

„Fotografuję w trybie czarno-białym przy użyciu wizjera, ale gdy przesyłam nieprzetworzone zdjęcia do komputera, widzę je w kolorze, sprawia to, że przez chwilę czuję się zdezorientowany” — śmieje się. „Nawet zanim wykonam zdjęcie, wyobrażam je sobie w czerni i bieli. Myślę, że w moich wspomnieniach krajobrazy często pozostają czarno-białe”.

frederik buyckx sony alpha 7RM3 konni pasterze prowadzący stado owiec po krętej ścieżce prowadzącej zboczem góry

© Frederik Buyckx| Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1000s @ f/7.1, ISO 500

Ponieważ Frederik bardzo dużo jeździł konno i często się przemieszczał, ważne było dla niego, aby podróżować z możliwie jak najmniejszą ilością sprzętu. Zabrał ze sobą tylko dwa aparaty i dwa obiektywy: oba to Sony α7R III, jeden z obiektywem 28mm f/2, a drugi z obiektywem 24-70mm f/2.8 GM. „Tak naprawdę przez większość czasu korzystałem tylko z jednego z nich” — mówi — „po drugi, czyli aparat z obiektywem 28mm f/2, sięgałem podczas fotografowania w pomieszczeniach. Używanie jednego aparatu na przemian w ciepłych i zimnych miejscach byłoby niemożliwe, ponieważ przy tak drastycznej zmianie temperatury uniknięcie kondensowania się pary wodnej w aparacie, wymagałoby kilkugodzinnych przerw w pracy”.

Frederik zdecydował się korzystać z dwóch różnych obiektywów w swoich aparatach również z bardziej praktycznych powodów. „Postanowiłem korzystać z obiektywu 28 mm w aparacie, którego używałem do fotografowania wewnątrz budynków, ponieważ lubię pracować z niewielkimi, dyskretnymi zestawami” — mówi. „Dodatkowo korzystałem z trybu cichej migawki, aby nie przeszkadzać rodzinie”.

W przypadku fotografowania na zewnątrz, obiektyw 24-70mm f/2.8 GM umożliwił korzystanie z wielu różnych ogniskowych bez potrzeby noszenia ze sobą kilku obiektywów. „Jechałem konno, mając ubrane dwie lub nawet trzy pary rękawiczek” — śmieje się Frederik. „W jednej ręce trzymałem cugle, a w drugiej aparat, więc tak naprawdę nawet nie miałbym jak zmienić obiektywu”.

Kolejną rzeczą, która okazała się bardzo pomocna w tych niezwykle trudnych warunkach, była ciągłość działania funkcji automatycznej ostrości aparatu α7R III. „To był pierwszy raz kiedy skorzystałem z niej w poprawny sposób” — mówi. „Siedząc na koniu, który cały czas się poruszał, fotografowałam przemieszczających się ludzi i konie, dlatego ciągłość działania automatycznej ostrości pozwoliła mi uniknąć rozmycia zdjęć”.

frederik buyckx sony alpha 7RM3 pasterz jadący na koniu przez przełęcz w kierunku innego pasterza

© Frederik Buyckx| Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1000s @ f/9.0, ISO 125

Czy oprócz zestawu, który pomagał mu robić zdjęcia w tak trudnych warunkach, było coś jeszcze, co Frederik, uznał za pomocne w opowiadaniu historii zdjęciami? „Zdecydowanie poznanie fotografowanych osób! Bywałem tam bardzo często w ciągu trzech lat” — wyjaśnia — „Dzięki temu zaprzyjaźniłem się z nimi i nawiązaliśmy autentycznie silną więź. To bardzo otwarci ludzie, Oni nie mówią po angielsku, a ja nie znam ich języka. Pomimo tej bariery językowej, ugościli mnie w swoim domu i ułatwili poznanie ich świata”.

Wyróżnione produkty
ILCE-7RM3
Pełnoklatkowy aparat α7R III 35 mm z autofokusem

ILCE-7RM3

SEL2470GM
FE 24–70 mm F2.8 GM

SEL2470GM

Powiązane artykuły
Frederik Buyckx
Alpha Universe

Frederik Buyckx

Belgia

„Fotografia pomaga mi komunikować się ze światem, który mnie otacza, zgłębiać go i lepiej rozumieć. Mój aparat zawsze pozwala mi porywać się na nowe przygody”.

Wyświetl profil


x