Naturalne światło i jego wpływ na zdjęcie

 Albert Dros

Fotograf Albert Dros nie lubi zostawiać czegokolwiek przypadkowi, zwłaszcza w kwestii światła. „Planuję wszystko. Kiedy uzyskam najlepsze światło? Kiedy słońce wschodzi, a kiedy zachodzi? Jaka jest pogoda? Gdy zamierzam fotografować odbicia, ustalam nawet prędkość i kierunek wiatru. Znam scenę, którą będę fotografował, jeszcze zanim pojawię się na miejscu”.

To dzięki tej ogromnej dbałości o szczegóły krajobrazy na zdjęciach Alberta wyglądają tak niesamowicie. Swoje oko do kompozycji i kolorów wyćwiczył dzięki doświadczeniu w zawodzie projektanta graficznego.

„Do fotografii zacząłem poważnie podchodzić dopiero mniej więcej sześć lat temu podczas pobytu w Hongkongu. Tam było tyle rzeczy do sfotografowania! Począwszy od przepięknych neonów odbijających się od mokrych ulic, a skończywszy na często nieuczęszczanych pagórkach, górach i parkach narodowych położonych zaledwie 45 minut od miasta”.

Albert-Dros-Sony-Alpha-7RII-prowansja-krajobraz-w-nocy-dluga-ekspozycja
© Albert Dros | Sony α7R II | 25 s, ISO 6400

To właśnie w takich okolicznościach Albert zakochał się w fotografii krajobrazowej. „Zdałem sobie sprawę z tego, że w swoich zdjęciach krajobrazów mogę wykorzystać wiele aspektów mojej wiedzy na temat projektowania. Dotyczy to zarówno podstawowych zasad kompozycji i wykorzystania linii, jak i posługiwania się światłem w celu wydobycia lepszych kolorów i kontrastu. Jest tu mnóstwo możliwości”.

Albert-Dros-Sony-Alpha-7RII-dramatyczny-pejzaz-z-odleglym-wulkanem
© Albert Dros | Sony α7R II + 55mm f/1.8 ZA | 10 s przy f/1,8, ISO 3200

Albert wkłada w swoje zdjęcia dużo planowania, aby mieć jak największe szanse na uzyskanie wspaniałego ujęcia. Podobnie jak wszyscy inni specjaliści od fotografii krajobrazowej, Albert jest jednak zdany na łaskę pogody.

„Planowanie pod kątem pogody jest bardzo trudne, zwłaszcza w Holandii. Śledzę wszystkie prognozy, zarówno te dotyczące wyższych i niższych partii chmur, jak i kierunku wiatru. Oczywiście one nie zawsze się sprawdzają i zdjęcia mi czasami nie wychodzą, ale naprawdę lubię poszukiwać. Czasem udaję się gdzieś i po prostu zdaję się na los. Nawet jeśli mam zaplanowane jakieś miejsce do zrobienia zdjęcia, często wracam do domu z innym ujęciem, którego nie planowałem robić”.

Albert-Dros-Sony-Alpha-7RII-kanal-amsterdamski-noca-dluga-ekspozycja
© Albert Dros | Sony α7R II | 30 s, ISO 50

Oprócz aparatu Albert używa tylko kilku obiektywów, najczęściej modelu FE 12-24mm f/4 G, który pozwala mu rejestrować doskonałe szerokokątne zdjęcia krajobrazów. „Uwielbiam rejestrować ujęcia w szerokiej perspektywie, dzięki czemu mogę wykazać się maksymalną kreatywnością. Przy ustawieniu 12 mm można uzyskać inną perspektywę, z której korzysta niewielu fotografów” – tłumaczy. Wyjątkiem są wędrówki po górach i pagórkach, na które zabiera obiektyw FE 70-300mm f/4-5.6 G ze względu na jego lekki zoom nadający zdjęciom nowej perspektywy.

Albert-Dros-Sony-Alpha-7RIII-pierwsze-promienie-padajace-na-osniezone-zbocza
© Albert Dros | Sony α7R II + 70-300mm f/4.5-5.6 G | 1/320 s przy f/10, ISO 100

Podczas wędrówki Albert użył tego obiektywu do zarejestrowania niesamowitego ujęcia samotnego szczytu góry w promieniach słonecznych.

„Wciąż pamiętam ten moment, gdy byłem z aparatem w górach. Podczas wschodu i zachodu słońca pojawia się poświata, dzięki której wierzchołki gór są oświetlone, mimo że słońce jest poniżej linii horyzontu. Mieszkańcy gór znają to zjawisko, ale ja mieszkam w Holandii, która jest naprawdę płaskim krajem, więc było to dla mnie bardzo pouczające doświadczenie. Często najlepsze światło można uzyskać 30 minut przed wschodem lub 30 minut po zachodzie słońca. Towarzyszy temu szalona feeria barw. Patrząc na taką scenę, nie zawsze się to widzi, te kolory nie zawsze są takie mocne, ale w aparacie można ustawić dłuższą ekspozycję i je wydobyć”.

Albert-Dros-Sony-Alpha-7RII-krajobraz-z-gora-rekina
© Albert Dros | Sony α7R II + 16-35mm f/2.8 GM | 1/50 s przy f/8,0, ISO 100

Odpowiednie planowanie i przygotowanie pozwala Albertowi tworzyć wspaniałe zdjęcia, których piękno wydobywa dzięki wykorzystaniu niezwykłego, naturalnego światła. Do uzyskania ostatecznego, gotowego zdjęcia potrzebuje jeszcze jednego kroku. „Lubię poprawiać światło na swoich zdjęciach, tak aby wyglądały jak najlepiej. Uwielbiam robić dramatyczne ujęcia z wykorzystaniem światła zastanego, natomiast podczas obróbki dopracowuję tylko te magiczne chwile”.

Sposób na idealne zdjęcia krajobrazów

Zabieraj ze sobą aparat wszędzie i odkryj styl fotografowania, który najbardziej lubisz.

Wyrób własny styl i perspektywę, a także spróbuj się czymś wyróżnić.

Zaplanuj swoje ujęcia jak najdokładniej jeszcze przed wyjściem z domu. To zwiększy szanse na uzyskanie idealnego ujęcia.

Daj sobie mnóstwo czasu, przybywając na miejsce godzinę przed planowanym czasem zrobienia zdjęcia, na przykład na godzinę przed wschodem lub zachodem słońca.

Poddaj swoje zdjęcia obróbce, aby lepiej wydobyć naturalne kolory i światło.

 Produkty promowane w artykule 
ILCE-7RM2
α7R II zpełnoklatkowym przetwornikiem wykonanym w technologii BSI
ILCE-7RM3
Pełnoklatkowy aparat α7R III 35 mm z autofokusem
SEL1635GM
FE 16-35mm F2.8 GM
SEL70300G
FE 70-300mm F4.5-5.6 G OSS
SEL55F18Z
Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA
Albert Dros
Alpha universe

Albert Dros

Holandia

Mam obsesję na punkcie idealnych ujęć.

Wyświetl profil


x