uros podlogar sony alpha 7RM2 rowerzysta na śniegu, szeroki kadr

Cały świat placem zabaw

Uroš Podlogar

„Czasami mam szalone pomysły! Jak jazda rowerem po śniegu lub wspinaczka po zamarzniętym wodospadzie”.

Budzące podziw krajobrazy są wspaniałe, ale według Uroša Podlogara fotografowanie ludzi robiących niezwykłe rzeczy w niezwykłych miejscach wynosi jego fotografie na inny poziom. Otwarta przestrzeń przyciągała Uroša przez całe życie. „Uwielbiam spacery na łonie natury i ekstremalne miejsca. Zawsze byłem wysportowany, zawsze gdzieś wędrowałem i wspinałem się, a potem połączyłem to wszystko z fotografią”.

uros podlogar sony alpha 7RM2 wspinacze stojący na zboczu góry

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/640s @ f/5.0, ISO 50

To właśnie połączenie ekstremalnych krajobrazów i ludzkich dążeń sprawia, że fotografie Uroša są tak uderzające. Umieszczenie ludzi w środowisku naturalnym daje oglądającemu poczucie skali oraz dodaje wyrazistości i pozwala odczuwać respekt do danego miejsca. To coś więcej niż tylko piękny krajobraz. „Gdy fotografuję samą naturę, zdjęcia wydają mi się puste” — twierdzi Uroš. Na jego zdjęciach regularnie pojawiają się wspinacze, narciarze i rowerzyści górscy, ale te ujęcia nie powstają z dnia na dzień — często wymagają one miesięcy, a nawet lat planowania.

uros podlogar sony alpha 7RM2 wspinacz na zboczu oblodzonej góry

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/100s @ f/4.0, ISO 50

„Czekałem trzy lata na temperaturę wystarczająco niską, by wodospad zamarzł. Znalazłem wspinacza, który był gotowy wspiąć się na niego. Mieliśmy na to tylko dwa dni. Długo i cierpliwie czekaliśmy na właściwy moment, aż w końcu zrobiliśmy to zdjęcie”.
uros podlogar sony alpha 7RM2 kajakarz w lodowatej rzece

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/125s @ f/4.0, ISO 125

Uroš bardzo docenia zakres dynamiczny aparatu Sony α7R III, który jest jego głównym narzędziem pracy. Jeśli chodzi o obiektywy, do zdjęć wymagających szerokiego kąta widzenia używa modelu FE 16-35mm f/4 ZA.

„Często pracuję wczesnym rankiem i czasami o zachodzie słońca. Nawet przy tak małej ilości światła zakres dynamiczny aparatu pomaga mi uchwycić wszystkie szczegóły w jasnych i ciemnych obszarach danej sceny”.
uros podlogar sony alpha 7RM2 rowerzysta na górskiej drodze

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/1600s @ f/4.0, ISO 320

Oczywiście w przypadku scen akcji inne kluczowe funkcje to szybki autofokus w trybie ciągłym i możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z szybkością 10 kl./s. „Ciągłość działania automatyki ostrości ma decydujące znaczenie w mojej pracy. Pozwala mi uchwycić każdą dyscyplinę sportu, którą fotografuję”.

uros podlogar sony alpha 7RM2 aparat spoczywający na obudowie wodoodpornej w łodzi

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/500s @ f/4.0, ISO 50

Uroš jest aktywnym sportowcem, dużo wie na temat ruchów sportowców, ma też wyczucie krajobrazu, dzięki czemu wie dokładnie, jak najlepiej uchwycić obraz.

„Moje zaangażowanie w sport jest bardzo przydatne. Pomaga mi widzieć rzeczy lub wyobrażać je sobie z wyprzedzeniem, jak również tworzyć historię w myślach. Postrzegasz rzeczy inaczej niż ktoś, kto tego nie robił lub nie jest zaangażowany w sport, ktoś, kto tylko stoi i robi zdjęcia”.
uros podlogar sony alpha 7RM2 kobieta w pozycji jogi na szczycie góry

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/320s @ f/6.3, ISO 50

Skąd Uroš czerpie nowe pomysły? „Motywują mnie niezwykłe rzeczy, które można odnaleźć w życiu codziennym”.

Wyróżnione produkty

Uroš Podlogar

Uroš Podlogar | Slovenia

„To nie praca. To pasja, miłość. Znajdź coś, co sprawia, że żyjesz, a twoje serce bije mocniej. A potem zaangażuj się w to całym sercem”.

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję