Alpha Universe — szczegóły historii
Alpha Universe — szczegóły historii
Życie w izolacji 

Brendan de Clercq 

Wiosną 2020 roku Holandia, podobnie jak wiele innych krajów świata, znalazła się w stanie zawieszenia. Reakcja na pandemię COVID-19 wymusiła wiele ograniczeń w normalnym życiu. Wielu fotografów zauważyło, że te bezprecedensowe ograniczenia wymagają udokumentowania.

Dla Brendana de Clercqa, specjalisty od zdjęć portretowych i miejskich, ograniczenia są tym, co go napędza w fotografii ulicznej. W obliczu wszechobecnej blokady mógł więc zrobić tylko jedno — potraktować to jako szansę na realizację projektu z wykorzystaniem aparatu α6600.

Brendan de Clercq sony alfa 6600 opuszczony most i rozległe chmury

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/200s @ f/8.0, ISO 200

„W głębi serca jestem fotografem ulicznym i uwielbiam wyznaczać sobie zadania” — mówi Brendan. „To właśnie sprawia, że fotografia jest ciekawa i naprawdę pobudza mnie do kreatywności. Tak więc w odpowiedzi na obostrzenia (nawet połowiczne, jak tutaj w Holandii) fotografowałem opuszczone ulice Alkmaaru, który jest moim rodzinnym miastem, i pobliskiego Amsterdamu. To taka dziwna sytuacja, bo normalnie ulice byłyby pełne turystów i mieszkańców”.

Brendan de Clercq sony alpha 6600 puste krzesła przed kawiarnią w Amsterdamie

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/60s @ f/8.0, ISO 125

Ulice pozbawione ludzi to zdecydowanie dziwny widok, ale aby zwiększyć efekt, Brendan postawił sobie kolejne ograniczenie — fotografować w zwyczajowych godzinach szczytu.

„Ten kontrast nadaje obrazom dodatkowych walorów. Użyłem wielu technik, aby uchwycić poczucie niepokoju na tych ulicach” — wyjaśnia. „Robiłem zdjęcia szerokokątnym obiektywem E 10-18mm f/4 OSS, a nie 35 mm, który zazwyczaj wybieram do zdjęć ulicznych, aby zilustrować pustkę. Większość zdjęć jest robiona z poziomu gruntu, wysoko lub pod kątem, co nie jest zwykłym podejściem do tego typu fotografii. To nie jest zwykły widok — i tego właśnie szukałem, bo to nie jest normalny czas”.

brendan de clercq sony alpha 6600 prace budowlane przed pustymi sklepami w Amsterdamie

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/200s @ f/8.0, ISO 200

Uchylny ekran dotykowy w modelu α6600 był pomocny przy niektórych z tych ujęć, dzięki czemu Brendan mógł z łatwością fotografować z poziomu gruntu. „To świetny aparat do robienia wszelkiego rodzaju zdjęć ulicznych” — mówi fotograf. „Korzystanie z ekranu może czasami wyzwalać większą kreatywność, ponieważ to tak, jakbyś wyraźniej widział gotowe zdjęcie z fizyczną ramką wokół niego, a do tego ekran można obracać i pochylać w każdą stronę. Gdy pracuję przy zdjęciach portretowych, chcę uzyskać więź z obiektem, więc korzystam z wizjera, ale w tego typu zleceniach uwielbiam używać tego dużego i jasnego głównego wyświetlacza”.

„W przeciwieństwie do mojego Sony α7R IV — kontynuuje Brendan — który ma centralny wizjer, EVF modelu α6600 jest umieszczony po lewej stronie w klasycznym stylu dalmierza, co pozwala na użycie obu oczu i zobaczenie tego, co znajdzie się w kadrze. Jeśli więc lubisz pracować w ten sposób, możesz to robić. I choć ten model jest mały i lekki, ma wiele cech wspólnych z moim aparatem pełnoklatkowym, takich jak menu i sposób, w jaki można mapować najczęściej używane ustawienia na przyciskach Fn. Mogę nakładać moje obiektywy i uzyskiwać piękne rezultaty, a nawet korzystać z zaawansowanych funkcji, takich jak śledzenie AF w czasie rzeczywistym. Jest w nim wiele do polubienia!”.

brendan de clercq sony alpha 6600 pusta droga z dwójką rowerzystów rzucających długie cienie

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/200s @ f/8.0, ISO 800

To jedno z ulubionych zdjęć w projekcie Brendana. Łączy w sobie wiele jego motywów w klasycznej, ulicznej kompozycji. „To widok na ulicę, która normalnie jest pełna samochodów” — opowiada. „Widać tu oczywistą zmianę, ale mamy też linie na drodze. Czuć panujące ograniczenia, ale mimo to jest jeszcze ten ludzki duch, którego cienie przebijają się przez te linie. Dodatkowo ktoś napisał na jezdni, że »przedstawienie musi trwać«”.

Brendan de Clercq sony alpha 6600 mural na koszu przed opuszczoną restauracją McDonald’s

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/160s @ f/9.0, ISO 125

Gdzie indziej można zobaczyć te fizyczne ograniczenia w ujęciach Brendana z mnóstwem bram i ogrodzeń, które zamykają nasz widok na ulice. „Kolejnym z moich ulubionych jest to zdjęcie restauracji McDonald's — opowiada — bo wygląda, jakby kosz był osobą stojącą samotnie na zewnątrz. Zapewne chciałby być wpuszczony do środka. Jest jak my”.

brendan de clercq sony alpha 6600 puste stojaki na rowery przed stadionem

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/320s @ f/9.0, ISO 160

Brendan twierdzi, że projekt będzie kontynuowany co najmniej do końca kryzysu, a prawdopodobnie nawet trochę po nim. „Będę kontynuował tak długo, jak będę mógł, bo jestem fotografem i to jest moja praca. Kiedy robię zdjęcia, zawsze jestem sam i nie rozmawiam z innymi ludźmi, więc dystans pozostaje zachowany. Model α6600 jest tak mały i lekki, że łatwo jest pozostawać cały czas w ruchu. Ale myślę, że prawdziwą gratką będzie późniejsze robienie zdjęć tych samych miejsc, kiedy ograniczenia zostaną częściowo, a potem całkowicie zniesione. Chcę zrobić zdjęcia z dokładnie tych samych miejsc i o tej samej porze, aby zobaczyć różnicę, gdy świat wróci do życia”. 

Uwaga:

Aby zrealizować ten reportaż, Brendan przestrzegał zasad dystansowania społecznego zalecanych przez holenderski rząd. Należy przestrzegać obostrzeń obowiązujących w Twoim kraju i zachować bezpieczeństwo.

Wyróżnione produkty
ILCE-6600
Aparat klasy premium α6600 z mocowaniem typu E i matrycą APS-C

ILCE-6600

SEL1018
E 10 – 18 mm F4 OSS

SEL1018

Powiązane artykuły
Brendan de Clercq
alpha universe

Brendan de Clercq

Holandia

„Pewnego dnia stworzę portret doskonały. Taki, który uchwyci pełnię emocji. To właśnie dlatego codziennie podnoszę poprzeczkę w swojej fotografii”.

Wyświetl profil


x