Omówienie zdjęcia

Maaike Ronhaar | Jevin de Groot z zespołu Temple Fang

Od razu wiedziałem, że uzyskałem świetne zdjęcie. Zawsze czuję, gdy udaje mi się uchwycić wspaniałą chwilę. To zdjęcie przedstawia Jevina de Groota, jednego z dwóch gitarzystów formacji Temple Fang. Śledzę ten zespół jako fotograf dokumentalny od momentu jego założenia i po raz pierwszy byłem z nim za granicami Holandii. Wybraliśmy się do Niemiec.

Temple Fang był jednym z zespołów występujących w festiwalu Umsonst & Festiwal Drinnen w mieście Lohr am Main. To był świetny weekend — scena była ogromna i występowało na niej mnóstwo dobrych zespołów. Był maj 2019 roku i nikt się nie przejmował ani nie wiedział, co przyniesie kolejny rok.

gitarzysta grający na scenie z zamkniętymi oczami

© Maaike Ronhaar | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/160s @ f/3.5, ISO 2500

Jevin jest niesamowitym gitarzystą, a podczas gry porusza całym ciałem. W trakcie koncertów boję się spoglądać na ekran z tyłu aparatu, ponieważ wszystko toczy się bardzo szybko i nie chcę ryzykować, że przegapię kolejną wyjątkową chwilę, czy to Jevina, czy też reszty zespołu. To zdjęcie jest wyjątkowe również za sprawą głębi ostrości. Twarz gitarzysty jest ostra, ale reszta obrazu jest nieco rozmazana. Dzięki odrobinie szczęścia udało mi się to idealnie zgrać w czasie. Fotografowanie występów muzycznych jest zawsze bardzo trudne, ponieważ nigdy nie wiadomo, co za chwilę zrobi oświetlenie — może się zmienić dosłownie w sekundę.

Zawsze konfiguruję aparat Sony Alpha 7R III tak, aby miał te same podstawowe ustawienia. Czas otwarcia migawki musi wynosić 1/160 lub 1/200 s, a przysłona musi być bardzo szeroka — zwykle jest to f/2.8 lub f/3.5 w moim obiektywie Sony FE 24-70mm f/2.8 G Master. Najczęściej sięgam po właśnie ten obiektyw, bo sprawdza się w każdej sytuacji, zwłaszcza gdy robię zdjęcia podczas koncertów lub zajmuję się fotografią dokumentalną. W połączeniu z przetwornikiem obrazu o rozdzielczości 42 megapikseli aparatu Sony Alpha 7R III daje mi dużą elastyczność podczas fotografowania i edycji.

Fotografuję, kierując się intuicją. Zawsze staram się wyczuć moment, a nie przejmować się tym, gdzie stoję czy jak wygląda kompozycja. Jevin powiedział mi, że moje zdjęcia są katalizatorem dla zespołu — tworzę fotografie, które odzwierciedlają odczucia jego członków względem muzyki. Współpraca układa się nam naprawdę świetnie. Mamy dynamikę zespołu, a także publiczność oraz energię, którą ze sobą przynosi. Moim zadaniem jest uchwycenie tego na zdjęciach.

Po koncercie, kiedy siedziałem za komputerem i przeglądałem zrobione fotografie, serce zaczęło mi bić szybciej. Byłem podekscytowany, że udało mi się uzyskać to zdjęcie. Po prostu przedstawia to, co trzeba, i wszystko jest w nim idealne.

Wyróżnione produkty

Maaike Ronhaar

Maaike Ronhaar | Netherlands

„Chcę na zdjęciach wizualizować magię muzyki i tworzących ją artystów”.

Powiązane historie

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję