daniel gossmann sony alpha 7r4 modelka przed znakiem stop

Ludzkie ciepło: fotografowanie intymnej strony mody

Daniel Gossmann

Czy aparat może się przyczynić do poprawy sposobu pracy? Fotograf modowy i reklamowy Daniel Gossmann uważa, że tak.

Według niego nowy aparat α7R IV stanowi idealne połączenie technologii. Szybkość, dokładność, elastyczność i mobilność pomagają tworzyć bardziej intymne i wciągające zdjęcia. Spotkaliśmy się z Danielem po tym, jak miał okazję przetestować model α7R IV podczas swojej ostatniej sesji modowej z modelką Jovaną w Los Angeles.

daniel gossmann sony alpha 7r4 kobieta pozująca do portretu obok liścia

© Daniel Gossmann | Sony α7R IV + FE 135mm f/1.8 GM | 1/200s @ f/2.2, ISO 100

„Wcześniej używałem modelu α7R III i to naprawdę niesamowity aparat” — wyjaśnia — „ale α7R IV ma tak wiele pożądanych przeze mnie funkcji i ulepszeń, a także inne rozwiązania, których się nawet nie spodziewałem. Dzięki systemowi Eye AF w czasie rzeczywistym automatyka ostrości jest po prostu niesamowita”. Tryb ten stanowi rozwinięcie autofokusa z poprzedniego modelu, wykorzystując do wykrywania i śledzenia obiektów technologię rozpoznawania opartą na sztucznej inteligencji, co zwiększa precyzję i szybkość ustawiania ostrości.

„W przypadku zdjęcia takiego jak to z Jovaną, gdzie pracujemy w szybkim tempie, tryb Eye AF pokazuje pełnię możliwości” — mówi Daniel. „Ciągle podąża za oczami, a jeśli fotografowana osoba się odwróci lub oczy znikną z kadru, następuje przełączenie na śledzenie twarzy lub głowy”.

Daniel wyjaśnia, że zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko to, że uzyskiwane zdjęcia są ostre, lecz również to, że „zdjęcia są lepsze, ponieważ można się bardziej skupić na kompozycji niż na szczegółach technicznych, a także swobodniej rozmawiać z modelką”. Gossmann dodaje: „po prostu nie trzeba się martwić, czy ostrość była ustawiona prawidłowo, ponieważ zawsze jest idealna i nigdy nie trzeba jej ponownie ustawiać ani przerywać sesji zdjęciowej. Mogę się więc skupić na nawiązywaniu więzi z fotografowaną osobą i swobodnie używać aparatu”.

daniel gossmann sony alpha 7r4 modelka spacerująca słoneczną alejką

© Daniel Gossmann | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1250s @ f/2.8, ISO 100

Według Daniela aparat α7R IV sprawdza się najlepiej jako część minimalistycznego i lekkiego zestawu do szybkiej i wydajnej pracy. Idealnie pasuje więc do podejścia stosowanego przez współczesnych fotografów modowych i reklamowych.

„Obecnie szybkość i mobilność są bardzo ważne podczas sesji zdjęciowych” — wyjaśnia. „Życie jest o wiele szybsze, więc aparat musi za nim nadążać. Pięć lat temu sesja trwała pół dnia, ale teraz zajmuje maksymalnie jedną lub dwie godziny. Fotografując w mieście takim jak Los Angeles, zawsze lepiej jest pracować w szybkim tempie oraz używać małych aparatów i lamp błyskowych, na wypadek gdyby policja zainteresowała się sesją i chciała zobaczyć pozwolenie, bo wtedy traci się naprawdę dużo czasu”.

daniel gossmann sony alpha 7r4 kobieta w sportowym topie pozująca do portretu od pasa w górę

© Daniel Gossmann | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/2.8, ISO 320

„Technologie zastosowane w aparacie α7R IV naprawdę pomagają błyskawicznie robić wymagane zdjęcia wysokiej jakości” — kontynuuje. „Na przykład dzięki dużej szybkości aparatu zdjęcia można robić z prędkością 10 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości, nawet z użyciem autofokusa i automatycznej ekspozycji. To niesamowite, ponieważ nawet wtedy, gdy modelka się porusza i obraca, wystarczy po prostu trzymać naciśnięty przycisk spustu migawki, a nadal uzyska się ostre zdjęcia z idealną ekspozycją. Potem pozostaje tylko wybrać najlepsze w trakcie edycji”.

Każde zdjęcie musi być doskonałe, więc Daniel fotografuje aparatem α7R IV z użyciem ekranu zewnętrznego. „Kiedyś zabierałem na sesje komputer, ale teraz wolę zamontować na aparacie ekran, na przykład 5-calowy monitor Sony CLM-FHD5. Wyświetlacz LCD aparatu α7R IV jest świetny, ale na większym ekranie widać o wiele więcej detali, a są one bardzo ważne w fotografii modowej i wydawniczej” — wyjaśnia Daniel. „Zawsze uważnie się przyglądam takim szczegółom jak linie czy marszczenia na ubraniach oraz je koryguję. Dzięki technologii bezlusterkowej firmy Sony urządzenia doskonale ze sobą współpracują i wcale nie spowalniają pracy jak w przypadku tradycyjnych lustrzanek cyfrowych”.

daniel gossmann sony alpha 7r4 zbliżenie na twarz modelki odwracającej wzrok

© Daniel Gossmann | Sony α7R IV + FE 135mm f/1.8 GM | 1/800s @ f/1.8, ISO 100

Podczas pracy z przetwornikiem obrazu o wysokiej rozdzielczości, na przykład takim jak w pełnoklatkowym aparacie α7R IV o rozdzielczości 61 megapikseli, zaczynamy polegać na ogromnej liczbie detali w zdjęciach. Daniel już zauważył korzyści, uzyskując zupełnie nowy poziom elastyczności pracy „dzięki niedostępnej wcześniej możliwości przycinania kadrów”. Daniel mówi: „Mogę robić zdjęcia z nieco większą przestrzenią, a podczas edycji dowolnie przyciąć obraz. Czasami klienci chcą zobaczyć konkretny element stroju, na przykład buty, detale na obszyciach lub splot. Ta rozdzielczość pozwala przyciąć zdjęcie do wymaganego elementu bez utraty ogromnej szczegółowości. W ten sam sposób można robić zdjęcia w orientacji poziomej i przycinać je do orientacji pionowej lub na odwrót, i nadal uzyskiwać pliki o rozdzielczości 30 megapikseli”.

daniel gossmann sony alpha 7R4 modelki patrzące w aparat

© Daniel Gossmann | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/2.8, ISO 125

Dla Daniela najważniejszą zaletą technologii dostępnych w aparacie α7R IV jest jednak możliwość nawiązywania lepszej więzi z fotografowaną osobą. „Wiem, że mogę polegać na tym aparacie pod względem technicznym” — mówi .„Mogę się skoncentrować na rozmowie z modelką i budowaniu z nią więzi, a przez to robić bardziej intymne i wciągające zdjęcia. Potrzebuje tego każda dobra fotografia”.

Wyróżnione produkty

Daniel Gossmann

Daniel Gossmann | Austria

„Skup się. Pragnij nowych wrażeń. Nigdy nie zapominaj o osobach, które Ci pomogły”.

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję