Profesjonalny filmowiec Den Lennie dzieli się cennymi wskazówkami dotyczącymi nagrywania filmów. Omawia wszystko: od podstaw ustawiania ekspozycji po nagrywanie dźwięku za pomocą aparatów Sony FS5 II i α7 III.
Wprowadzenie
Ta seria przeznaczona jest dla fotografów, którzy pragną nie tylko robić zdjęcia, ale też filmować. Aparaty α7 III i FS5 II mogą nagrywać wysokiej jakości filmy, a w tej serii pokażę, jak uzyskać najlepsze rezultaty obydwoma modelami.
Korpus
Najważniejszą decyzją jest często to, co i gdzie będziemy fotografować. W niektórych sytuacjach lepiej spisują się dyskretne aparaty, np. ILC, a w innych liczy się ergonomia i dostęp do akcesoriów.
Nośniki
Zdjęcia robi się zazwyczaj w formacie RAW lub JPEG albo w obu naraz. Filmy to zupełnie inna historia. W ich przypadku kluczową rolę odgrywają wydajne kodeki i szybkie nośniki.
Czas otwarcia migawki
Jednym z największych wyzwań stojących przed fotografami, którzy zaczynają nagrywać filmy, jest względnie krótki czas otwarcia migawki powiązany z wybraną liczbą klatek na sekundę. Aby uzyskać realistycznie wyglądający ruch w filmach, musimy przestrzegać tak zwanej zasady 180 stopni.
Balans bieli
Podczas filmowania, kierując aparat w jedną stronę, uzyskuje się pewną temperaturę barwową, a zmieniając kierunek — zupełnie inną.
Kontrola ekspozycji
W przypadku zdjęć prawidłowa ekspozycja zależy od trzech głównych filarów: przysłony, czasu otwarcia migawki i czułości ISO. Mają one również zastosowanie podczas nagrywania filmów, ale sposób ich użycia w porównaniu z fotografowaniem jest diametralnie inny.
Nagrywanie dźwięku
Słaba jakość dźwięku zrujnuje każdy świetny film, a widzowie szybko wybiorą do oglądania coś innego niezależnie od tego, jak świetne są zdjęcia. Profesjonalne złącza audio XLR mogą w tym aspekcie wiele zmienić.
Profile zdjęć
Te wstępnie skonfigurowane ustawienia dają szybki dostęp do różnych kreatywnych profilów podczas nagrywania filmów. W aparacie FS5 II jest ich do wyboru co najmniej 10, w tym profile zoptymalizowane pod kątem trybu HDR i filmowania z korekcją gamma.
Duża liczba klatek na sekundę
Jedną z najfajniejszych funkcji aparatów α7III i FS5II jest możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie, czyli z dużą liczbą klatek na sekundę, na przykład 100 kl./s, a następnie zwolnienie nagrania w postprodukcji albo bezpośrednio w aparacie jak w przypadku modelu FS5 II.