den lennie nagrywanie filmów aparatem sony alpha 7III

Nagrywanie filmów

Den Lennie

Profesjonalny filmowiec Den Lennie dzieli się cennymi wskazówkami dotyczącymi nagrywania filmów. Omawia wszystko: od podstaw ustawiania ekspozycji po nagrywanie dźwięku za pomocą aparatów Sony FS5 II i α7 III.

Wprowadzenie

Ta seria przeznaczona jest dla fotografów, którzy pragną nie tylko robić zdjęcia, ale też filmować. Aparaty α7 III i FS5 II mogą nagrywać wysokiej jakości filmy, a w tej serii pokażę, jak uzyskać najlepsze rezultaty obydwoma modelami.

Korpus

Najważniejszą decyzją jest często to, co i gdzie będziemy fotografować. W niektórych sytuacjach lepiej spisują się dyskretne aparaty, np. ILC, a w innych liczy się ergonomia i dostęp do akcesoriów.

Nośniki

Zdjęcia robi się zazwyczaj w formacie RAW lub JPEG albo w obu naraz. Filmy to zupełnie inna historia. W ich przypadku kluczową rolę odgrywają wydajne kodeki i szybkie nośniki.

Czas otwarcia migawki

Jednym z największych wyzwań stojących przed fotografami, którzy zaczynają nagrywać filmy, jest względnie krótki czas otwarcia migawki powiązany z wybraną liczbą klatek na sekundę. Aby uzyskać realistycznie wyglądający ruch w filmach, musimy przestrzegać tak zwanej zasady 180 stopni.

Balans bieli

Podczas filmowania, kierując aparat w jedną stronę, uzyskuje się pewną temperaturę barwową, a zmieniając kierunek — zupełnie inną.

Kontrola ekspozycji

W przypadku zdjęć prawidłowa ekspozycja zależy od trzech głównych filarów: przysłony, czasu otwarcia migawki i czułości ISO. Mają one również zastosowanie podczas nagrywania filmów, ale sposób ich użycia w porównaniu z fotografowaniem jest diametralnie inny.

Nagrywanie dźwięku

Słaba jakość dźwięku zrujnuje każdy świetny film, a widzowie szybko wybiorą do oglądania coś innego niezależnie od tego, jak świetne są zdjęcia. Profesjonalne złącza audio XLR mogą w tym aspekcie wiele zmienić.

Profile zdjęć

Te wstępnie skonfigurowane ustawienia dają szybki dostęp do różnych kreatywnych profilów podczas nagrywania filmów. W aparacie FS5 II jest ich do wyboru co najmniej 10, w tym profile zoptymalizowane pod kątem trybu HDR i filmowania z korekcją gamma.

Duża liczba klatek na sekundę

Jedną z najfajniejszych funkcji aparatów α7III i FS5II jest możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie, czyli z dużą liczbą klatek na sekundę, na przykład 100 kl./s, a następnie zwolnienie nagrania w postprodukcji albo bezpośrednio w aparacie jak w przypadku modelu FS5 II.

Wyróżnione produkty

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję