uśmiechnięty młody chłopiec wskazujący coś uniesioną ręką

Jak fotografuję | Zdjęcia mojej rodziny

Jan Tichy

Fotografuj to, co jest dla Ciebie ważne

Mój syn jest przyzwyczajony do bycia fotografowanym, ale przystawianie mu aparatu do twarzy nie jest sposobem na uzyskiwanie świetnych zdjęć. Większość ludzi „czuje” aparat i reaguje na niego. Abym mógł robić naturalne zdjęcia, wychodziliśmy więc na zewnątrz i pozwalałem mu się bawić. Te fotografie miały dla nas ogromne znaczenie, ponieważ przez pierwsze kilka tygodni nie mogliśmy się spotykać z rodzinami. Zdjęcia więc były dla nas sposobem na nawiązywanie z nimi kontaktu.

młody chłopiec bawiący się na zjeżdżalni

© Jan Tichy | Sony α9 + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/1000s @ f/1.4, ISO 100

Jak fotografować rodzinę

Jeśli zaczynasz przygodę z fotografią rodzinną, zacznij od scen, w których jest mniej ruchu. Wybieraj chwile, w których fotografowana osoba może siedzieć, rozmyślać lub czytać. To właśnie w tych momentach osoby będą mniej świadome tego, że robisz im zdjęcia. Będziesz więc mieć czas na wypróbowanie różnych ustawień. Jest to o wiele trudniejsze, gdy ludzie, a w szczególności dzieci, są w ciągłym ruchu.

uśmiechnięty młody chłopiec unoszący szklankę

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/125s @ f/1.8, ISO 320

Zawsze noszę przy sobie mój aparat Sony Alpha 9 II. Wiele osób powiedziałoby, że jest to sprzęt do fotografowania sportu, ale w rzeczywistości sprawdza się we wszystkich zastosowaniach, a w szczególności podczas robienia zdjęć szybko poruszających się obiektów. Każdy rodzic wie, że dzieci potrafią poruszać się bardzo szybko i zazwyczaj ignorują prośby o pozostanie w bezruchu na czas robienia zdjęcia. Alpha 9 II jest więc idealnym aparatem do robienia zdjęć dzieciom!

Wybór obiektywu

Wybór obiektywu jest oczywiście bardzo ważny. Jeśli zwykle fotografujesz obiektywem zmiennoogniskowym, proponuję wypróbować obiektyw o stałej ogniskowej. Zazwyczaj uzyskasz szerszy otwór przysłony, co zapewni lepsze rezultaty przy słabym oświetleniu, a także płytszą głębię ostrości, która pozwoli oddzielić fotografowaną osobę od tła.

młody chłopiec z buzią ubrudzoną jedzeniem

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 24mm f/1.4 GM | 1/250s @ f/1.4, ISO 320

Do robienia tego typu zdjęć używam wielu różnych obiektywów, a każdy z nich oferuje coś innego. Obiektywy szerokokątne, takie jak Sony FE 24mm f/1.4 G Master, Sony FE Zeiss Distagon T* 35mm f/1.4 czy FE 35mm f/1.8, są świetne, gdy na zdjęciu znajduje się więcej osób. Gdy coś się dzieje, szeroki kąt może uchwycić akcję pomiędzy nimi. Natomiast gdy w kadrze znajduje się tylko jedna osoba, na gotowym zdjęciu będzie dużo pustej przestrzeni. Możesz nie być w stanie dobrze wyizolować fotografowanej osoby lub musisz podejść bardzo blisko, aby udało Ci się to zrobić.

młody chłopiec biegnący przez las

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/500s @ f/2.8, ISO 100

Dłuższe ogniskowe świetnie izolują fotografowaną osobę, ale większy dystans fotografowania sprawia, mojemu synowi łatwiej jest uciec z kadru, co nie jest dobre ani dla fotografa, ani dla rodzica! Odkryłem, że idealna ogniskowa to około 50 mm. Zapewnia wystarczającą odległość między nami, a także naturalnie przedstawia otaczającą nas przestrzeń. Wiele z moich zdjęć zrobiłem przy użyciu obiektywu Sony Zeiss Planar T* 50mm f/1.4.

młody chłopiec bawiący się liśćmi

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/250s @ f/1.4, ISO 100

Korzystanie ze wszystkich możliwości aparatu

Istnieje wiele funkcji aparatu Alpha 9 II, a także ogólnie aparatów Sony, które pomagają w robieniu wspaniałych zdjęć rodzinnych. Jedną z najważniejszych z nich jest Eye AF. Dzięki niej mogę się skupić na kompozycji, a sprzęt sam dba o to, żeby oczy były idealnie ostre, nawet podczas fotografowania przy dużych maksymalnych otworach przysłony. Czasami korzystałem także z opcji Punktowa z wyborem czujnika (mały) do śledzenia ruchów syna, gdy znajdował się w większej odległości. Łatwo jest przesunąć punkt ostrości za pomocą joysticka z tyłu aparatu, a wtedy funkcja AF Tracking wykonuje resztę pracy. Oczywiście dzięki aparatowi Alpha 9 II mogę robić wszystkie te zdjęcia z prędkością 20 klatek na sekundę.

młody chłopiec bawiący się dzbankiem wody

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/2000s @ f/1.4, ISO 100

Kolejną przydatną funkcją jest uchylny wyświetlacz. Dzięki niemu mogę robić zdjęcia w nieco bardziej dyskretny sposób oraz znaleźć się nieco bliżej ziemi, na tej samej wysokości co mój syn. Mogę robić zdjęcia, które w innym przypadku byłyby trudne do uchwycenia przy użyciu nieuchylnego wyświetlacza lub elektronicznego wizjera.

uśmiechnięty młody chłopiec wskazujący coś uniesioną ręką

© Jan Tichy | Sony α9 + FE 85mm f/1.4 GM | 1/1250s @ f/1.4, ISO 100

Jeśli chodzi o ustawienia ekspozycji, mam tendencję do fotografowania z użyciem trybu preselekcji przysłony oraz automatycznej czułości ISO, którą ustawiam tak, aby minimalny czas otwarcia migawki wynosił powiedzmy 1/500 sekundy. Dzięki temu wiem, że aparat utrzyma tę prędkość migawki i uchwyci każdy ruch. W razie potrzeby aparat automatycznie zwiększy czułość ISO w celu utrzymania prawidłowej ekspozycji. Tak ustawiona ekspozycja jest naprawdę przydatna, ponieważ oznacza, że mogę skupić się wyłącznie na kompozycji.

uśmiechnięty młody chłopiec bawiący się na huśtawce

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/1000s @ f/1.4, ISO 80

Przemyślenia

Kiedy wracam do nich pamięcią, te proste zdjęcia mojego syna i mojej rodziny przywodzą mi na myśl miłe chwile, kiedy dobrze się razem bawiliśmy. Robienie zdjęć ludziom, którzy są Ci bliscy i których kochasz, to najwspanialszy możliwy projekt fotograficzny. Nigdy nie przestawaj fotografować swojej rodziny, to projekt na całe życie!

Wyróżnione produkty

Jan Tichy

Jan Tichy | Czech Republic

„Fotografia jest dla mnie największym darem — to patrzenie na świat z wyjątkowej perspektywy. Wokół nas jest mnóstwo piękna i magii, które warto uchwycić. Wystarczy stale szukać i zawsze być gotowym”.

Powiązane historie

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję