Sony World Photography Awards 2024 – ogłoszono nazwiska finalistów i zdobywców wyróżnień w Konkursie Profesjonalnym

WYSTAWA: 19 KWIETNIA — 6 MAJA 2024 R. l SOMERSET HOUSE, LONDYN

SWPA.jpg

World Photography Organisation ogłosiło nazwiska finalistów i zdobywców wyróżnień w konkursie profesjonalnym Sony World Photography Awards 2024. W organizowanym po raz 17. konkursie profesjonalnym nagradzane są cykle zdjęć wyróżniających się perfekcją techniczną i świeżym podejściem do narracji.

Na konkurs Sony World Photography Awards 2024 napłynęło łącznie ponad 395 tysięcy fotografii z przeszło 220 krajów i terytoriów, w tym rekordowa liczba zgłoszeń na konkurs profesjonalny.

Spośród finalistów konkursu profesjonalnego jurorzy wybiorą Fotografa Roku 2024, którego nazwisko zostanie ogłoszone 18 kwietnia. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 25 000 dolarów USA i sprzętu fotograficznego Sony Fotograf Roku otrzymuje również możliwość indywidualnej prezentacji swoich zdjęć na wystawie SWPA w Londynie w następnym roku. Jest to okazja do kontynuacji zwycięskiego projektu lub pokazania nowych prac, a także do zdobycia większego rozgłosu i rozwoju kariery.

Wybrane zdjęcia finalistów i zdobywców wyróżnień będą prezentowane od 19 kwietnia do 6 maja 2024 r. na wystawie Sony World Photography Awards 2024 w londyńskim Somerset House, a następnie w innych lokalizacjach.

— Jury było głęboko poruszone opowiedzianymi z prawdziwą pasją historiami, ukazującymi radości i wyzwania ludzkiej egzystencji na naszej planecie — mówi przewodnicząca jury, Monica Allende. — Zachwyciła nas różnorodność, wysoka jakość i kreatywna różnorodność prezentowanych stylów fotograficznych.

W każdej kategorii konkursu profesjonalnego Sony World Photography Awards 2024 wybrano trójkę finalistów. Oto ich projekty i nazwiska:

ARCHITEKTURA I DESIGN

Cykl Sala Mayor (Pokój dzienny) autorstwa Siobhán Doran (Irlandia) tworzą zdjęcia salonów w domach rodzin, które wzbogaciły się na handlu cukrem na Filipinach. W projekcie zatytułowanym Tehran Campus Town Yaser Mohamad Khani (Iran) dokumentuje nowe dzielnice mieszkaniowe powstające na obrzeżach Teheranu. Jego zdjęcia w poruszający sposób ukazują rozrastanie się miasta w skalistym, górzystym krajobrazie. Z kolei Karola Pałka (Polska) w projekcie Spa Island (Wyspa Spa) przygląda się słowackim obiektom spa, zakorzenionym w życiu lokalnych społeczności jako przestrzenie spotkań i interakcji.

KREATYWNOŚĆ

Cykl The Gay Space Agency (Gejowska agencja kosmiczna) Mackenzie Calle (Stany Zjednoczone) przedstawia zmienioną historię NASA. Agencja nigdy dotąd nie wysłała w kosmos astronauty otwarcie deklarującego przynależność do społeczności LGBTQ+. Zdjęcia stanowią konceptualizację instytucji otwartej na osoby z tego środowiska. Seria Gilded Lines: Portraits of Cur Flowers (Złocone linie: portrety ciętych kwiatów) autorstwa Tine Poppe (Norwegia) zwraca uwagę na szkodliwy wpływ sprzedaży kwiatów ciętych na środowisko, prezentując starannie wykonane zdjęcia bukietów na tle krajobrazów zniszczonych przez zmiany klimatu. Projekt A Thousand Cuts (Tysiąc cięć) Sujaty Setii (Wielka Brytania) to studium cierpień i odporności mieszkańców Wielkiej Brytanii pochodzących z Azji Południowej, którzy doświadczyli przemocy domowej. Autorka stworzyła cykl misternych portretów, na których spod ponacinanych fotografii wyłania się warstwa czerwonego papieru.

PROJEKTY DOKUMENTALNE

Projekt Critical Minerals — Geography of Energy (Niezbędne minerały — geografia energii), którego autorem jest Davide Monteleone (Włochy), analizuje pozyskiwanie surowców mineralnych potrzebnych do produkcji energii odnawialnej. Zdjęcia ukazują z bliska straszliwe koszty ludzkie, jakie pociąga za sobą wydobycie kobaltu w Demokratycznej Republice Konga. Seria zdjęć Spiralkampagnen: Forced Contraception and Unintended Sterilisation of Greenlandic Women (Spiralkampagnen: przymusowa antykoncepcja i niezamierzona sterylizacja grenlandzkich kobiet) autorstwa Juliette Pavy (Francja) analizuje trwały wpływ kampanii kontroli urodzeń prowadzonej przez duńskie władze na Grenlandii w latach 1966–1975. Tysiącom młodych Grenlandek bez ich zgody zakładano wtedy wkładki domaciczne, co w wielu przypadkach doprowadziło do trwałej sterylizacji. Z kolei projekt Brenta Stirtona (RPA) zatytułowany LGBTQIA Refugees: Fleeing Uganda (Uchodźcy LGBTQIA: uciec z Ugandy) dokumentuje życie ludzi, którzy musieli opuścić Ugandę z powodu tamtejszego surowego prawa zakazującego homoseksualizmu, a teraz próbują odbudować swoje życie w Kenii.

ŚRODOWISKO NATURALNE

Projekt Echoes of the Hive (Echa z ula) autorstwa Mahé Elipe (Francja) dokumentuje wysiłki Majów z południowego Meksyku na rzecz zachowania kluczowego dla ich religii i kultury gatunku pszczół, wymierających wskutek masowego zatrucia pestycydami. Jean-Marca Caimi i Valentina Piccinni (Włochy) wspólnie stworzyli projekt zatytułowany Tropicalia, poświęcony adaptowaniu się mieszkańców Sycylii do zmian klimatu i wzrostu temperatur. Zdjęcia ukazują innowacje w produkcji rolnej wprowadzane przez lokalnych rolników i naukowców, w tym rozwój upraw owoców tropikalnych. Maurizio Di Pietro (Włochy) za punkt wyjścia do projektu Zero Hunger (Zero głodu) przyjął jeden z celów zrównoważonego rozwoju ONZ: wyeliminowanie głodu na świecie. Jego zdjęcia ukazują promowanie owadów jako źródła pożywienia dla ludzi.

KRAJOBRAZ

W serii Wildfires of Palermo (Pożary w Palermo) Jim Fenwick (Wielka Brytania) uchwycił niezwykłe odcienie nieba nad Palermo, rozświetlonego przez pożary szalejące na wiejskich terenach Sycylii. Seria The Sacrifice Zone (Strefa ofiary) autorstwa Eddo Hartmanna (Holandia) powstała na odludziu w głębi Kazachstanu, gdzie w czasach Związku Radzieckiego przeprowadzano testy jądrowe. Dzięki wykorzystaniu podczerwieni zdjęcia ukazują niewidoczną gołym okiem skalę skażenia radioaktywnego. Z kolei w serii zdjęć An Atypical Chinese Landscape (Nietypowy chiński krajobraz) Fan Li (Chiny kontynentalne) przedstawia zagadkowy, ubogi krajobraz, w którym wyróżniają się porzucone przedmioty i budowle. Te niepotrzebne obiekty są reminiscencjami dawno minionego życia, które odcisnęło trwały ślad na środowisku.

PORTFOLIO

Projekt Quest for Coherence (Poszukiwanie spójności) Aly’ego Hazzaa (Egipt) to zabawne sceny uliczne z Kairu, łączące w sobie żartobliwe podejście i niezwykłą spostrzegawczość. Seria Parenthood (Rodzicielstwo) Angeliki Kollin (Estonia) to cykl czarno-białych portretów rodziców z dziećmi, analizujący koncepcję rodziny jako centrum życia. Autor projektu Portraits and Landscapes (Portrety i krajobrazy), Jorge Mónaco (Argentyna), zaprasza widza do zagłębienia się w osobiste historie fotografowanych osób, proponując refleksyjne spojrzenie na ludzką różnorodność.

PORTRET

Szeroko zakrojone badania archiwalne i współpraca z genealogami pozwoliły Drew Gardnerowi (Wielka Brytania) prześledzić losy czarnoskórych uczestników wojny secesyjnej i stworzyć serię pozowanych portretów ich potomków, zatytułowaną Descendants of Black American Civil War Combatants (Potomkowie czarnoskórych uczestników amerykańskiej wojny secesyjnej). Projekt Father and Son (Ojciec i syn), którego autorem jest Valery Poshtarov (Bułgaria), to cykl fotografii trzymających się za ręce ojców i ich dorosłych synów pochodzących z Bułgarii, Gruzji, Turcji, Armenii, Serbii i Grecji. Ten drobny, ale znaczący akt rodzinnej czułości tworzy intymny i poruszający portret męskości i więzi między ojcami a synami. W serii The First Car (Pierwszy samochód) Adali Schell (Stany Zjednoczone) prezentuje portrety swoich przyjaciół w ich pierwszych samochodach, przywołując nastrój wspólnych podróży, na wpół zatarte wspomnienia i uczucie młodzieńczego niepokoju związanego z dorastaniem w Los Angeles.

SPORT

W serii Finger Wrestling in Bavaria (Siłowanie się na palce w Bawarii) Angelika Jakob (Niemcy) prezentuje lokalne zawody w tym mało znanym sporcie. Emanujące humorem i ciepłem zdjęcia przedstawiają intensywny trening z użyciem specjalnych ciężarków na palce oraz pełną emocji atmosferę mistrzostw. Surfing kojarzy się z ciepłymi wodami — ale projekt Kald Sòl (Zimne słońce) Thomasa Meurota (Francja) to zapis wyprawy surfingowej na Islandię. Czarno-białe zdjęcia podkreślają mroźną pogodę, która utrzymywała się mimo mocno świecącego zimowego słońca. Seria Surf in Dakar (Surfing w Dakarze) autorstwa Tommaso Pardiniego (Włochy) ukazuje szybki rozwój surfingu w gorącym Senegalu: na zdjęciach oglądamy obiecującego, młodego surfera marzącego o międzynarodowej karierze.

MARTWA NATURA

W serii Still Life Art (Sztuka martwej natury) Peter Franck (Niemcy) prezentuje serię dziwnych, surrealistycznych kompozycji i martwych natur zrealizowanych w surowej, czarno-białej konwencji. W projekcie London Plane Tree (Platan klonolistny) Beth Galton (Stany Zjednoczone) analizuje różne warstwy naszej tożsamości poprzez fotografie pasków kory drzewa nałożonych na autoportrety. Cykl Flora Federica Scarchilliego (Włochy) podkreśla natomiast znaczenie roślin w medycynie: widzimy fotografie najważniejszych gatunków, które odegrały kluczową rolę w rozwoju nauk medycznych, wraz z rzędami zgrabnie, symetrycznie ułożonych tabletek.

DZIKA PRZYRODA I NATURA

Seria zdjęć Suspended Worlds (Zawieszone światy) autorstwa Evy Berler (Grecja) zaprasza widza do bliższego przyjrzenia się pajęczynom. To rzeczywistość, w której czas i działanie są zamrożone. Fotografie ukazują kunsztowne, nieregularne zawiłości tych efemerycznych konstrukcji. Projekt Jaspera Doesta (Holandia) zatytułowany In the Footsteps of Giants (Śladami gigantów) obrazuje kruchą równowagę w relacjach między ludźmi i słoniami na wiejskich terenach Zambii; ten niełatwy rozejm jest coraz częściej zakłócany, bo obie populacje walczą o ograniczone zasoby. W projekcie King Without a Throne: Poached or Dehorned (Król bez tronu: bezrogie ofiary kłusowników) Haider Khan (Indie) dokumentuje życie dwóch nosorożców żyjących w niewoli w Niemczech i Indiach. Seria ukazuje złożoność problemu usuwania rogów, które z jednej strony pomaga chronić nosorożce przed kłusownikami, z drugiej jednak pozbawia te zwierzęta naturalnej obrony.

Prace finalistów i wyróżnionych fotografów w konkursie profesjonalnym były oceniane przez jury w składzie: Elena Navarro, kuratorka wystaw fotograficznych, producentka i konsultantka (Meksyk); Mutsuko Ota, dyrektorka wydawnicza IMA Magazine (Japonia); Elisabeth Sherman, starsza kuratorka, członkini dyrekcji ds. wystaw i zbiorów w International Center of Photography (ICP) (USA); Tanzim Wahab, kurator w niemieckiej fundacji Spore Initiative, dyrektor festiwalu fotograficznego Chobi Mela (Bangladesz); Monica Allende, niezależna kuratorka i konsultantka ds. fotografii, przewodnicząca jury.

FINALIŚCI I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE PROFESJONALNYM

ARCHITEKTURA I DESIGN

Finaliści

Siobhán Doran, Irlandia

Yaser Mohamad Khani, Iran

Karol Pałka, Polska

Wyróżnienia

Francjasco Amorosino, Włochy

Maciej Czarnecki, Polska

Joseph Horton, Wielka Brytania

Marc Koegel, Kanada

Julia Mustonen-Dahlkvist, Finlandia

Nick Ng, Malezja

Albrecht Voss, Niemcy

KREATYWNOŚĆ

Finaliści

Mackenzie Calle, USA

Tine Poppe, Norwegia

Sujata Setia, Wielka Brytania

Wyróżnienia

Daniela Balestrin, Brazylia

Diana Cheren Nygren, USA

Peter Franck, Niemcy

Noru Innes, Finlandia

Lei Jiang, Chiny kontynentalne

Romain Laurendeau, Francja

Qiu Yan, Chiny kontynentalne

PROJEKTY DOKUMENTALNE

Finaliści

Davide Monteleone, Włochy

Juliette Pavy, Francja

Brent Stirton, RPA

Wyróżnienia

Raphael Alves, Brazylia

Ernesto Benavides, Peru

Natalia Garbu, Mołdawia

Eddo Hartmann, Holandia

Jens Juul, Dania

Frankie Mills, Wielka Brytania

Renaud Philippe, Kanada

ŚRODOWISKO NATURALNE

Finaliści

Jean-Marc Caimi & Valentina Piccinni, Włochy

Mahé Elipe, Francja

Maurizio Di Pietro, Włochy

Wyróżnienia

Javier Arcenillas, Hiszpania

Aletheia Casey, Australia

Sachin Ghai, Indie

Jonas Kakó, Niemcy

Maximilian Mann, Niemcy

Kathleen Orlinsky, USA

KRAJOBRAZ

Finaliści

Jim Fenwick, Wielka Brytania

Eddo Hartmann, Holandia

Fan Li, Chiny kontynentalne

Wyróżnienia

Liang Chen, Chiny kontynentalne

Hendrik J. Hunter, Holandia

Kevin Kraugartner, Niemcy

Alessio Paduano, Włochy

Ekrem Sahin, Turcja

Yevhen Samuchenko, Ukraina

Haozheng Wu, Macao

PORTFOLIO

Finaliści

Aly Hazzaa, Egipt

Angelika Kollin, Estonia

Jorge Mónaco, Argentyna

Wyróżnienia

Paweł Bojarski, Polska

Lydia Grizzle, USA

Horst Kirstner, Niemcy

Anna Neubauer, Austria

Mojtaba Radmanesh, Iran

 

 

PORTRET

Finaliści

Drew Gardner, Wielka Brytania

Valery Poshtarov, Bułgaria

Adali Schell, USA

Wyróżnienia

Liang Chen, Chiny kontynentalne

Owen Harvey, Wielka Brytania

Jiatong Lu, Chiny kontynentalne

Michael O. Snyder, USA

 

 

SPORT

Finaliści

Angelika Jakob, Niemcy

Thomas Meurot, Francja

Tommaso Pardini, Włochy

Wyróżnienia

Lorenzo Foddai, Włochy

Oles Kromplias, Ukraina

James Rokop, USA

Piotr Sadurski, Polska

Kai Schwörer, Niemcy

Luis Tato, Hiszpania

Lucas Urenda, Chile

 

MARTWA NATURA

Finaliści

Peter Franck, Niemcy

Beth Galton, USA

Federico Scarchilli, Włochy

Wyróżnienia

William Abranowicz, USA

Raúl Belinchón Hueso, Hiszpania

Kristina Kulakova, Austria

Helen McLain, USA

Michael Young, USA

DZIKA PRZYRODA I NATURA

Finaliści

Eva Berler, Grecja

Jasper Doest, Holandia

Haider Khan, Indie

Wyróżnienia

Steven Begleiter, USA

Kathryn Cooper, Wielka Brytania

Massimo Giorgetta, Włochy

Kathleen Orlinsky, USA

Jen Osborne, Kanada

Jacques Smit, RPA

Lukas Zeman, Czechy

 

 

KONTAKTY PRASOWE

W CELU UZYSKANIA DODATKOWYCH INFORMACJI PROSIMY O KONTAKT:

Polly Brock / Vanda Ivančić, media@creoarts.com

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE

O KONKURSIE SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz siedemnasty, jest bezpłatny. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie, zarówno uznani, jak i początkujący, mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań. W ramach konkursu SWPA wyróżnieni zostają także najbardziej wpływowi artyści zajmujący się fotografią — otrzymują oni nagrodę za wybitny wkład w fotografię. W 2024 r. laureatem tej nagrody został znany fotograf Sebastião Salgado, dołączając tym samym do znamienitej listy największych nazwisk w branży, takich jak William Eggleston, Mary Ellen Mark, Martin Parr, Candida Höfer, Nadav Kander, Gerhard Steidl, Graciela Iturbide, Edward Burtynsky i Rinko Kawauchi. Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House. Nasze hasztagi: #SonyWorldPhotographyAwards i #SWPA2024. worldphoto.org/sony-world-photography-awards-exhibition

INFORMACJA O WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION

World Photography Organisation to czołowa globalna platforma poświęcona rozwojowi i propagowaniu kultury fotograficznej. Jej inicjatywy programowe i konkursy stwarzają ogromne możliwości dla artystów zajmujących się fotografią i pomagają upowszechnić dyskusje dotyczące ich twórczości. Konkurs Sony World Photography Awards to najważniejsza inicjatywa World Photography Organisation. Organizowany od 2007 roku, jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Uczestniczą w nim zarówno uznani artyści, jak i początkujący fotografowie, a wystawy prac konkursowych na całym świecie przyciągają co roku dziesiątki tysięcy odwiedzających. World Photography Organisation jest częścią organizacji Creo, w ramach której zajmuje się sztuką fotograficzną i odpowiada za inicjatywy i programy w trzech obszarach: fotografii, filmu i sztuki współczesnej. World Photography Organisation prowadzi profile w serwisach Instagram (@worldphotoorg), Twitter (@WorldPhotoOrg) i LinkedIn/Facebook (World Photography Organisation).

CREO

Creo inicjuje i organizuje wydarzenia i programy z trzech głównych nurtów: fotografii, filmu i sztuki współczesnej. Creo powstało w 2007 pod nazwą World Photography Organisation. Z biegiem czasu organizacja rozrosła się. Rozszerzyła swoją misję, którą jest tworzenie znaczących możliwości dla twórców, i zwiększyła zasięg działań kulturalnych. Jej flagowymi projektami są obecnie konkursy Sony World Photography Awards i Sony Future Filmmaker Awards oraz targi PHOTOFAIRS Shanghai, Photo London oraz PHOTOFAIRS New York. Współpracując z grupą Angus Montgomery Arts, Creo współorganizuje między innymi czołowe światowe targi sztuki. Nazwa organizacji pochodzi od łacińskiego słowa „tworzę”. Działając w tym duchu, Creo stara się wzmacniać i reprezentować głosy twórców. www.creoarts.com

SONY GROUP CORPORATION

Sony Group Corporation to firma twórczej rozrywki opartej na solidnych fundamentach technologicznych. Działając na rynku gier, serwisów sieciowych, muzyki, filmów, produktów i rozwiązań elektronicznych, rozwiązań do obrazowania i detekcji oraz usług finansowych, Sony stawia sobie za cel wypełnianie świata emocjami dzięki potencjałowi kreatywności i technologii. Dalsze informacje: sony.com/en

SONY CORPORATION

Sony Corporation jest podmiotem odpowiedzialnym w Sony Group za dział Entertainment, Technology & Services (ET&S). Realizując wizję „dalszego zapewniania Kando i Anshin* ludziom i społeczeństwu na całym świecie poprzez technologię i poszukiwanie nowych wyzwań”, Sony będzie opracowywać produkty i usługi z takich segmentów, jak rozrywka i dźwięk w domu, obraz cyfrowy i telefonia komórkowa. Dalsze informacje: www.sony.net * Oba słowa pochodzą z języka japońskiego. Kando oznacza emocje, natomiast Anshin ma różne znaczenia, takie jak spokój ducha, pewność, niezawodność i zaufanie.

ZDJĘCIA

RZĘDAMI, OD LEWEJ:

© Kathleen Orlinsky, USA, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Dzika przyroda i natura, Sony World Photography Awards 2024

© Davide Monteleone, Włochy, finalista konkursu profesjonalnego, Projekty dokumentalne, Sony World Photography Awards 2024

© Adali Schell, USA, finalista konkursu profesjonalnego, Portret, Sony World Photography Awards 2024

© Jen Osborne, Kanada, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Dzika przyroda i natura, Sony World Photography Awards 2024

© Frankie Mills, Wielka Brytania, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Projekty dokumentalne, Sony World Photography Awards 2024

© Liang Chen, Chiny kontynentalne, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Portret, Sony World Photography Awards 2024

© Jim Fenwick, Wielka Brytania, finalista konkursu profesjonalnego, Krajobraz, Sony World Photography Awards 2024

© Owen Harvey, Wielka Brytania, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Portret, Sony World Photography Awards 2024

© Steven Begleiter, USA, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Dzika przyroda i natura, Sony World Photography Awards 2024

© Mojtaba Radmanesh, Iran, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Portfolio, Sony World Photography Awards 2024

© Eddo Hartmann, Holandia, finalista konkursu profesjonalnego, Krajobraz, Sony World Photography Awards 2024

© Jens Juul, Dania, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Projekty dokumentalne, Sony World Photography Awards 2024

© Brent Stirton, RPA, finalista konkursu profesjonalnego, Projekty dokumentalne, Sony World Photography Awards 2024

© Lukas Zeman, Czechy, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Dzika przyroda i natura, Sony World Photography Awards 2024© Jonas Kakó, Niemcy, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Środowisko naturalne, Sony World Photograp

 

 

 

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.