Xperia: w drodze do zrównoważonego rozwoju 

Odkryj, w jaki sposób firma Sony i jej smartfony Xperia dba o środowisko we wszystkim, co robimy.

Logo projektu Road to Zero
Grupa Sony — Road to Zero

W firmie Sony doceniamy to, że nasze działania zależą od dobrego stanu środowiska. Właśnie dlatego stworzyliśmy nasz globalny plan środowiskowy — Road to Zero, którego celem jest osiągnięcie do 2050 roku zerowego śladu ekologicznego związanego z cyklem życia wszystkich naszych produktów i działań biznesowych.

Zarządzanie ekologiczne 2025

Co pięć lat firma Sony wyznacza średnioterminowe cele w zakresie ochrony środowiska, chcąc osiągnąć zerowy ślad ekologiczny do 2050 roku. Cele te dotyczą każdego etapu cyklu życia naszych produktów w odniesieniu do zmian klimatycznych, zasobów, substancji chemicznych i bioróżnorodności. W ramach działań związanych z najnowszą grupą celów — Green Management 2025 — firma Sony stopniowo zmniejsza użycie plastiku do produkcji opakowań nowych małych produktów, dążąc do jego całkowitego wyeliminowania.

Logo programu Green Management 2025
Mała fiolka białych granulek plastiku obok stosu czarnych granulek plastiku i stosu białych granulek plastiku
SORPLAS™ — oryginalny, trudnopalny plastik z recyklingu opracowany przez firmę Sony.

W 2011 roku firma Sony zaczęła wykorzystywać SORPLAS (Sustainable Oriented Recycled Plastic) — ekologiczny, trudnopalny plastik z recyklingu powstały w wyniku zastosowania autorskiej technologii mieszania, która łączy oryginalną, pozbawioną fluorowców i fosforu substancję trudnopalną (również powstałą w wyniku procesu opracowanego przez firmę Sony) i poddawane recyklingowi tworzywa sztuczne (żywicę poliwęglanową) pozyskiwane z różnych źródeł.

Zupełnie nowe podejście do opakowań

W ostatnich latach kwestie środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie mórz i oceanów, podkreślają potrzebę redukcji jednorazowych tworzyw sztucznych. W firmie Sony już od dłuższego czasu pracujemy nad zaprzestaniem wykorzystywania plastiku do produkcji opakowań, a w 2021 roku wprowadziliśmy do sprzedaży smartfon Xperia PRO-I. Był to krok przełomowy dla całej branży, ponieważ opakowanie tego smartfonu nie zawiera plastiku — wszystkie elementy wykonane z tworzyw sztucznych zostały usunięte lub zastąpione papierowymi.

Opakowanie produktów Xperia
Bardziej ekologiczne podejście do smartfonów Xperia

Oprócz planów dotyczących ochrony środowiska obejmujących wszystkie działania firmy Sony wdrażamy szereg inicjatyw ekologicznych związanych szczególnie ze smartfonami Xperia.

Diagram przedstawiający redukcję plastiku w opakowaniach smartfonów Xperia od 2018 roku do premiery smartfonu Xperia PRO-I w 2021 roku
Eliminacja plastiku z opakowań smartfonów Xperia

Chociaż już od kilku lat skupiamy się na zmniejszeniu śladu ekologicznego opakowań smartfonów Xperia, na początku mogliśmy zastąpić tylko duże elementy wykonane z plastiku ich papierowymi odpowiednikami. Z tego powodu opakowanie naszego modelu smartfonu Xperia z 2018 roku nadal zawierało około 27% tworzyw sztucznych. Jednak z biegiem czasu rozwijaliśmy nasze procesy, dzięki czemu teraz możemy usuwać tworzywa sztuczne nawet z najmniejszych elementów opakowań, co doprowadziło do tego, że opakowanie smartfonu Xperia PRO-I jest całkowicie pozbawione plastiku.

Bardziej ekologiczna polityka dotycząca papieru

Oprócz dążenia do zredukowania użycia cennych zasobów papieru naszym priorytetem jest kupowanie papieru pozyskiwanego w sposób ekologiczny, np. takiego z certyfikatem FSC i pochodzącego z recyklingu. Taca celulozowa w opakowaniach naszych smartfonów jest wykonana z makulatury, której nie można poddać recyklingowi w celu wyprodukowania innych wyrobów papierowych. Surowiec, który odpowiada kolorem zewnętrznemu opakowaniu, można ukształtować bez potrzeby wybielania czy barwienia.

Stos pogniecionego papieru
Opakowanie bez plastiku

W tym filmie nasz inżynier projektowania opakowań, Tomoyuki Nishizaki, opowiada o tym, w jaki sposób udało nam się całkowicie zrezygnować z plastikowych opakowań smartfonu Xperia PRO-I.

Mniejszy rozmiar opakowania

Kolejnym kluczowym elementem naszego ekologicznego podejścia jest fakt, że w 2022 roku opakowania smartfonów z serii Xperia są o 50% mniejsze w porównaniu z opakowaniami poprzednich modeli. Przekłada się to na mniejszą wagę towaru oraz emisję CO₂ zredukowaną nawet o 36% podczas transportu jednego urządzenia.

Zdjęcie porównujące opakowanie smartfonu Xperia 1 IV i jego poprzednika — opakowanie modelu Xperia 1 IV jest o 50% mniejsze
Ilustracja przedstawiająca przewód USB i ładowarkę z przekreślającą je zieloną liną, ikonę Ziemi oraz smartfon Xperia
Razem budujemy ekologiczne społeczeństwo

Oprócz wdrażania wewnętrznych inicjatyw firma Sony zachęca również partnerów biznesowych, klientów oraz akcjonariuszy do działania — abyśmy wspólnymi siłami mogli stworzyć ekologiczne społeczeństwo. Zrezygnowaliśmy np. z dołączania przewodów USB i ładowarek do smartfonów Xperia, ponieważ większość klientów już je ma. Zachęcamy również użytkowników smartfonów Xperia do oddawania opakowań do recyklingu.