Nagrywaj filmy w całości w smartfonie Xperia dzięki aplikacji Cinematography Pro 

Twórz filmy i materiały wideo o jakości odpowiadającej standardom branżowym, używając tylko smartfona Xperia z aplikacją Cinematography Pro — wybieranego przez zawodowych reżyserów.

Obraz przedstawiający interfejs użytkownika aplikacji Cinematography Pro w smartfonie Xperia oraz kobietę tańczącą w morzu
Praca w aplikacji Cinematography Pro

Aplikacja Cinematography Pro w smartfonie Xperia, stworzona z udziałem inżynierów od cyfrowych kamer filmowych, udostępnia wszystkie narzędzia potrzebne do nagrywania filmów w studyjnej jakości. Dzięki profilom kolorystycznym Look, nagrywaniu w formacie 21:9 w jakości 4K HDR i przy 24, 25, 30, 60 i 120 klatkach na sekundę oraz z inteligentnym filtrem wiatru możesz wykazać się kreatywnością i nagrywać filmy, których nie powstydziliby się profesjonaliści.

Stardust Children

Obejrzyj Stardust Children — krótkometrażowy film uznanego reżysera Eiji Uchidy.

Fotografia portretowa reżysera Eiji Uchidy
Przedstawiamy reżysera Eiji Uchidę

Eiji Uchida urodził się w Rio de Janeiro. Rozpoczął karierę jako reporter, a w 2005 r. zaczął wykorzystywać swoje talenty jako scenarzysta i reżyser filmowy. Od tego czasu odnosi sukcesy na szeroką skalę. W 2016 r. film Uchidy „Lowlife Love” stał się hitem w Teatro w Shinjuku i był wyświetlany na ponad 30 festiwalach filmowych na całym świecie. W 2019 r. Uchida napisał scenariusz i wyreżyserował dramat „I Turn” dla tokijskiej telewizji oraz dwa odcinki przebojowego serialu Netflixa „Nagi reżyser”. W 2021 r. na 44. edycji Nagrody Japońskiej Akademii Filmowej film Uchidy „Midnight Swan” zdobył nagrody w kategoriach: najlepszy scenariusz, najlepszy reżyser i najlepszy film.

Xperia zapewnia autentyczne filmowe wrażenia 

Reżyser Eiji Uchida dzieli się swoimi przemyśleniami na temat filmowania smartfonem Xperia:

Jeśli wiadomo, co chce się nagrać, dla mnie nie ma różnicy, czy użyję VENICE (cyfrowej kamery kinowej Sony VENICE CineAlta), czy smartfona Xperia. Xperia ma potencjał, by usprawnić pracę. 

Zbliżenie interfejsu użytkownika i ustawień kinematograficznych w smartfonie Xperia
Nagrywanie z prędkością 24 klatek na sekundę — standard filmowy

Ostatnią rzeczą, jaką chciałem osiągnąć, było uzyskanie efektu charakterystycznego dla rodzinnego filmu, tylko dlatego, że używałem smartfona. Nagrywanie z szybkością 24 klatek na sekundę robi ogromną różnicę. W przeszłości bardzo ciężko mi było uzyskać „filmowy wygląd”. Kamery potrafiące nagrywać obraz o filmowym wyglądzie są bardzo drogie. Biorąc pod uwagę, że zaczynałem od filmów niezależnych, wspaniale byłoby, gdybym mógł uzyskiwać filmowy wygląd na moim smartfonie.

Proporcje 21:9 — stworzone do filmów 

Telewizor ma proporcje obrazu 16:9. I nawet kiedy było to 4:3, zawsze kochałem i chciałem tworzyć filmy oraz ujęcia w formacie filmowym, ale nie mogłem. Próbowaliśmy umieścić czarne pasy na górze i na dole ekranu, starając się zrobić coś, co wyglądałoby „jak film”. Szczerze mówiąc, bardzo podoba mi się że Sony postanowiło wprowadzić tryb panoramiczny, który można zobaczyć tylko w kinach.

Reżyser Eiji Uchida przegląda materiały w smartfonie Xperia
Obraz zamaskowanej postaci w kapturze z domyślną gradacją kolorów
NIEPRZETWORZONY MATERIAŁ FILMOWY NAGRANY Z PROFILEM VENICE CS
Obraz zamaskowanej postaci w kapturze z niestandardową gradacją kolorów
KOŃCOWY MATERIAŁ Z FILMU „STARDUST CHILDREN”
Gradacja kolorów dająca kinowy wygląd

Podoba mi się pomysł wyróżnienia konkretnego koloru. W przypadku tego filmu były to czerwony i niebieski. Rozmawialiśmy o zastosowaniu gradacji kolorów przy końcowej edycji. Zasadniczo podczas filmowania nagrywam w sposób, który daje mi możliwość wyboru. W tym filmie atmosferę stworzyłem przez wyróżnienie określonych kolorów.

120 klatek na sekundę do emocjonujących ujęć w zwolnionym tempie

Tryb wysokiej prędkości jest świetny. Upadek w ostatniej scenie został nakręcony z dużą prędkością i w zwolnionym tempie. Mieliśmy kiedyś wiele problemów z filmowaniem z dużą prędkością. Więc na początku się zdziwiłem: „Można kręcić w zwolnionym tempie na smartfonie?!”. I do tego ta wysoka prędkość jest odpowiednia. Zastanawiałem się, jak oni to zrobili.

Uwaga: ten film nie zawiera dźwięku.

Nowy styl tworzenia filmów

Myślę, że jest wielu reżyserów, którzy chcieliby filmować smartfonem i przekonać się, że jest to równie przyjemne, w tym ja. Widziałem materiał z planu i gotowy film. Moje szczere odczucia były takie: „Och, za pomocą Xperii można nakręcić film”.

Ekipa filmowa wyposaża aktora w zamontowany na kasku aparat Xperia do ujęć z perspektywy pierwszej osoby
Twórz ujęcia z perspektywy pierwszej osoby

Na początku i na końcu filmu są ujęcia z perspektywy pierwszej osoby, które zostały stworzone za pomocą smartfonu Xperia przyczepionego do głowy aktora. Nie możesz tego zrobić z dużym urządzeniem, więc to było innowacyjne rozwiązanie, które przyjemne się ogląda.

Doskonałe narzędzie dla aspirujących filmowców

Gdybym był młody i kręcił dziś filmy niezależne, byłoby to takie fajne. My mieliśmy prawdziwe trudności ze zwolnionym tempem i proporcjami obrazu, aby uzyskać „filmowy wygląd”. Zazdroszczę, że można to zrobić na smartfonie — mam na myśli to, że można nim właściwie nakręcić pełnometrażowy film. 

Smartfon umożliwiający profesjonalne filmowanie

Oczywiście Sony produkuje także kamery kinowe — sam z nich korzystałem. Na ten pomysł na pewno wpadli właśnie dlatego, że wytwarzają profesjonalne kamery. Żadna inna firma nie mogłaby tego zrobić. Kiedy jest się młodym, to nie ma się pieniędzy, a sprzęt filmowy — oświetlenie i kamery — pochłania dużą część budżetu. Na szczęście udało się to przezwyciężyć. To zadziwiające, że licealista mógłby użyć smartfona Xperia w szkole do stworzenia arcydzieła.

Logo Cinematography Pro Powered by CineAlta
Obejrzyj wywiad z Eiji Uchidą




Film krótkometrażowy został zmontowany przy użyciu aplikacji Adobe Premiere Pro CC 2020 i Blackmagic Design DaVinci Resolve z wykorzystaniem materiału nakręconego przy użyciu funkcji Cinematography Pro na smartfonie Xperia. Niektóre aplikacje oprogramowania do montażu mogą nie zezwalać na edycję materiału filmowego nagranego przy użyciu funkcji Cinematography Pro. Oprogramowanie Xperia zostało częściowo zmodyfikowane do użytku w tej produkcji.

Prezentacja twórców nowego pokolenia

Firma Sony nie tylko dostarcza aspirującym kinematografom rozwiązania technologiczne do tworzenia profesjonalnej jakości filmów i materiałów wideo, lecz oferuje im także możliwości prezentacji ich prac.

Logo Short Shorts Film Festival & Asia 2021
Konkurs Short Shorts Film Festival & Asia 2021

Jako firma zajmująca się kreatywną rozrywką o solidnych podstawach technologicznych, Sony z dumą wspiera konkurs Short Shorts Film Festival & Asia 2021. Ten konkurs filmów krótkometrażowych, dający zwycięzcom szansę na otrzymanie nominacji do Oscara®, to jeden z największych międzynarodowych festiwali filmów krótkometrażowych w Azji. Umożliwia nowej generacji twórców uzyskanie rozgłosu, a ponadto pomaga w zdefiniowaniu kultury filmowej przyszłości.

Konkurs filmów nagranych smartfonem

Konkurs filmów nagranych smartfonem jest wspierany przez Sony w ramach Short Shorts Film Festival & Asia. Zapraszamy uczestników do przekraczania granic kreatywności i ekspresji przy użyciu wyłącznie swoich urządzeń mobilnych. Ponieważ technologia smartfonów wciąż się rozwija, konkurs stanowi idealną platformę do odkrywania i promowania tego nowego ekscytującego stylu tworzenia filmów.

Logo Konkursu filmów nagranych smartfonem wspieranego przez Sony


Teledysk „Eyes” autorstwa Anonymouz

Obejrzyj teledysk „Eyes by Anonymouz” nakręcony w całości smartfonem Xperia przez zawodowego reżysera Kanji Suto. Enigmatyczna piosenkarka i autorka tekstów Anonymouz początkowo zaistniała na japońskiej scenie YouTube, a następnie zdobyła uwagę całego świata. Teledysk nie tylko ukazuje jej naturalny talent wokalny, lecz demonstruje także niesamowite efekty możliwe do osiągnięcia przy użyciu najnowszych smartfonów Xperia.



Zdjęcie Kanji Suto na zewnątrz
Poznaj reżysera — Kanji Suto

Kanji Suto, pierwotnie grafik komputerowy i projektant graficzny, uczył się swojego rzemiosła, pracując nad teledyskami i reklamami pod fachowym okiem reżysera Shuichi Tana. Obecnie jest niezależnym reżyserem, a jego doświadczenie obejmuje wiele technik, takich jak live action, grafika komputerowa i wirtualna rzeczywistość. Jego praca została doceniona wieloma nagrodami, w tym 2015 Space Shower TV Music Video Awards oraz The One Show 2017 / Moving Image Craft / Visual Innovation.

“Ta kamera może rozszerzyć zakres pracy przy nagrywaniu filmów”

Suto:
Kiedy tylko zaczęliśmy nagrywać, wiedziałem, że materiał będzie zachwycający. Zaletą smartfonu jest jego niewielki rozmiar. Chciałem z tego skorzystać. Mogliśmy nagrywać z dołu lub ustawić go tam, gdzie wcześniej było to niemożliwe. Możliwość wypróbowania nowych pomysłów była ekscytująca. Naprawdę czułem, że ten aparat może rozszerzyć zakres pracy przy kręceniu filmów.

Zdjęcie dziewczyny z opaską na głowie patrzącej na akwarium filmowane smartfonem Xperia
Kanji Suto filmuje akwarium w plenerze za pomocą smartfonu Xperia 5 II
„Mogliśmy wyraźnie zobaczyć wszystkie szczegóły... ten wyświetlacz jest naprawdę piękny”

To prawdziwa innowacja, że urządzenie mobilne wykorzystuje technologię CinemaScope (proporcje wyświetlania 21:9). Podgląd był bardzo wygodny w użyciu i byłem zaskoczony tym, jak olśniewająco wyglądał. Mogę sprawdzić, co właśnie nakręciłem, wykorzystując ten sam interfejs użytkownika. Możliwość natychmiastowego sprawdzenia jakości wideo to ogromna zaleta. To nagranie zostało wykonane na zewnątrz w słoneczny dzień. Gdy użyliśmy najjaśniejszego ustawienia podczas sprawdzania w pełnym słońcu, mogliśmy wyraźnie zobaczyć wszystkie szczegóły. To było bardzo pomocne. Ten wyświetlacz jest naprawdę wspaniały.

“Materiał nagrany w 120 klatkach na sekundę jest bardzo płynny i czysty”

Mieliśmy sceny, w których złote rybki śpiewają i rozmawiają. Materiał był nagrywany przez dłuższy czas w szybkim trybie zwolnionego tempa, a podczas montażu dodawano zmienne lub przycinano kadr. Chcieliśmy użyć zwolnionego tempa, żeby złota rybka wyglądała, jakby mówiła i śpiewała. Materiał nagrany w 120 klatkach na sekundę jest bardzo płynny i czysty.

Zdjęcie ryby w akwarium
Obraz interfejsu wyświetlanego podczas filmowania smartfonem Xperia 5 II
“Jest to taki sam interfejs jak w przypadku zwykłego aparatu i jest naprawdę prosty w użyciu”

Profesjonalna kamera ma bardzo dużo szczegółowych ustawień, więc jej interfejs może być skomplikowany. Ale smartfon Xperia został stworzony dla każdego użytkownika, więc jego obsługa jest intuicyjna, co zapewnia wygodę. Jednocześnie jest przystępny dla profesjonalistów. Jest to taki sam interfejs jak w przypadku zwykłego aparatu i jest naprawdę prosty w użyciu. 

„Profil VENICE CS natychmiast nadaje obrazowi filmową jakość”.

Podczas korygowania odcieni po nagraniu materiału gama kolorów zostaje zachowana, a profil VENICE CS natychmiast nadaje obrazowi filmową jakość w niczym nieprzypominającą zwyczajnego nagrania. Byłem zaskoczony.

Venice Colour Settings (CS) to domyślne ustawienia zarządzania kolorem w Cinematography Pro, znane jako ustawienia „LOOK”. Zapewniają płynną gradację kolorów, łagodną krzywą tonową o niskim kontraście i 10-bitowe ustawienia odpowiednie dla produkcji kinowych i teatralnych. Bazują one na ustawieniach Look s709, które można znaleźć w naszej kamerze CineAlta VENICE. 

Obraz ryby w akwarium na otwartej przestrzeni
Ekipa filmowa przygotowująca akwarium do filmowania
„Mobilność to największa zaleta filmowania za pomocą smartfonu Xperia”

Gdy chcemy wprawić kamerę w ruch, musimy umieścić ją na specjalnym kranie lub wózku szynowym. Smartfonem Xperia możemy po prostu nagrywać w ten sposób. Użyłem małego gimbala, aby uzyskać płynny ruch. Możliwość filmowania w tak wysokiej jakości pozwoliła zaoszczędzić mnóstwo czasu. To było fantastyczne. Założyliśmy też bardzo tani makroobiektyw, żeby zrobić zbliżenie na złotą rybkę i błyszczące kulki. Dało to ciekawy efekt.

Podstawowym sprzętem jest zdecydowanie smartfon, więc za pomocą tego samego małego urządzenia każdy może nagrywać dokładnie tak jak my. Jeśli ktoś jest zainteresowany nagrywaniem filmów, może z łatwością robić to w profesjonalnej jakości. Uważam, że jest to świetna kamera.

Obejrzyj wywiad z Kanjim Suto



Odkryj więcej filmów kręconych smartfonami Xperia

Eiji Uchida i Kanji Suto nie są sami — coraz więcej uznanych profesjonalnych twórców materiałów wideo i filmów zauważa możliwości, jakie daje nagrywanie za pomocą smartfonów Xperia. Przekonaj się o tym, oglądając poniższe krótkie filmy.

After Dark 

Nagrane smartfonem Xperia 5 II przez Liama Wonga

Używając smartfonu Xperia z oprogramowaniem Cinematography Pro „powered by CineAlta”, filmowiec Liam Wong uchwycił Londyn podczas lockdownu.

TASTE

Krótki film nakręcony smartfonem Xperia

Zanurz się w TASTE — filmie krótkometrażowym od Shep Films zrealizowanym we współpracy z Sony Innovation Studios.

Twin Palms

Krótki film nakręcony smartfonem Xperia

Profesjonalny filmowiec Jeff Berlin poddał aparat Xperia 5 II ciężkiej próbie, aby stworzyć ten hipnotyzujący film o tematyce tanecznej.