Powstawanie dźwięku przestrzennego

Rozmowa z twórcami ultracienkiej bezprzewodowej listwy głośnikowej do telewizorów — modelu Sony HT-NT5

Taiji Fujihara i Naohiro Uriya to planiści produktów w Sony. Wiedzą, że Twój domowy salon to nie jakiś tam pokój, ale Twoje osobiste kino, miejsce spotkań z przyjaciółmi, centrum gier i nie tylko. To właśnie ta koncepcja stała się bodźcem do zaprojektowania bezprzewodowej listwy głośnikowej Sony HT-NT5 — systemu dźwięku, który mimo że mieści się pod stołem, jest w stanie zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby w dziedzinie rozrywki. Jest on wyposażony w szereg najrozmaitszych funkcji, które doskonale pasują do tego, co może się wydarzyć w Twoim salonie, od wieczorów filmowych po imprezy taneczne.  

HT-NT5 to także jedna z najbardziej uniwersalnych listew głośnikowych dla telewizorów, jakie dotąd powstały w firmie Sony. Zgodnie z wynikami globalnego badania przeprowadzonego przez Sony mężczyźni lubią, gdy głośniki są zainstalowane z tyłu różnych miejsc, w których słuchają muzyki, na przykład za kanapami, podczas gdy panie wolą bardziej dyskretne lokalizacje. W modelu HT-NT5 zastosowano ulepszoną wersję technologii bezprzewodowego dźwięku przestrzennego, co pozwala jeszcze bardziej zwiększyć realizm słuchania poprzez dołączenie do listwy tylnych głośników bezprzewodowych i postawienie ich w salonie. Można także przenieść je do innego pokoju, aby spokojnie posłuchać muzyki. Dzięki tej elastyczności konfigurowania dźwięk będzie brzmieć czysto i wyraźnie w każdym punkcie domu.  

Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się, jak powstawała ultracienka bezprzewodowa listwa głośnikowa HT-NT5 do telewizorów, poznać wyzwania, jakie pociąga za sobą próba sprostania zmiennym wymaganiom klientów, i dowiedzieć się, nad jakimi rynkowymi przebojami będą teraz pracować Taiji Fujihara i Naohiro Uriya.  

P: Na czym polega wasza praca jako planistów produktu w Sony?

Fujihara: Do moich obowiązków należy planowanie, opracowywanie specyfikacji i projektowanie koncepcji listew głośnikowych. Zajmuję się też rozpoznawaniem problemów i wyzwań, przed jakimi stoją nasi klienci, i tworzeniem produktów, które pomagają im radzić sobie z tymi trudnościami.

Uriya: Praca na stanowisku planisty produktu oznacza, że odpowiadam za rozwój funkcji sieciowych, które są stosowane w naszych produktach, a konkretnie za funkcję dźwięku bezprzewodowego w wielu pomieszczeniach, bezprzewodowy dźwięk przestrzenny oraz za aplikacje mobilne.

P: Co jest wyjątkowego w rozwiązaniach użytych w bezprzewodowej listwie głośnikowej HT-NT5? 

Fujihara: Zależało nam przede wszystkim na wykorzystaniu nowej technologii obrazu wysokiej rozdzielczości o nazwie 4K High Dynamic Range (HDR), która zaczyna rewolucjonizować rozwiązania z zakresu domowej rozrywki. Klienci coraz częściej chcą, żeby ich listwy głośnikowe i telewizory obsługiwały materiały w stale rosnącej rozdzielczości zapisane w takich formatach, jak Ultra HD Blu-ray, gdzie technologia 4K HDR idzie w parze z najwyższą jakością dźwięku. W listwie głośnikowej HT-NT5 wykorzystaliśmy technologię przejścia sygnału 4K, w której sygnał wideo w jakości 4K jest przekazywany bezpośrednio do telewizora 4K. Dzięki temu listwa HT-NT5 zapewnia jednocześnie doskonałą rozdzielczość obrazu 4K HDR i nieskompresowany dźwięk wysokiej jakości.

P: W jaki sposób listwa głośnikowa HT-NT5 do telewizorów może zaspokoić rosnący popyt na bezprzewodowe rozwiązania do słuchania muzyki?

Fujihara: Klienci chcą mieć bezprzewodowe systemy dźwięku przestrzennego. Przyczyną rozwoju rynku listew głośnikowych może być to, że coraz więcej klientów chce słuchać 2.1-kanałowego dźwięku przestrzennego bez wydawania dużych pieniędzy. Wielu nabywców takich listew uzupełnia je później o tylne głośniki. Listwa HT-NT5 umożliwia połączenie z dwoma głośnikami bezprzewodowymi i stworzenie systemu, który będzie odtwarzać bardziej realistyczny dźwięk surround. 

Planiści produktu w firmie Sony: Taiji Fujihara (po lewej) i Naohiro Uriya (po prawej)

P: Z jakimi trudnościami zetknęliście się podczas pracy nad bezprzewodową listwą głośnikową HT-NT5 do telewizorów?

Fujihara: W miarę zwiększania się rozmiarów telewizorów płaskoekranowych normą stają się niskie stojaki, więc właściciele dużych telewizorów potrzebują jeszcze cieńszych listew głośnikowych. Jednym z największych wyzwań było opracowanie urządzenia o niskoprofilowej konstrukcji, które nie zasłaniałoby ekranu i nie utrudniało działania odbiornika sygnału pilota. Innym poważnym wyzwaniem było stworzenie technologii, która pozwoliłaby połączyć obraz o wysokiej rozdzielczości z doskonałą jakością dźwięku. Aby to osiągnąć, po obu stronach listwy głośnikowej umieściliśmy jednostkę superwysokotonową oraz dodatkową jednostkę wysokotonową. Pierwsza znajduje się na panelu przednim, a druga na brzegu obudowy, co sprawia, że bez względu na to, czy telewizor jest umieszczony na stojaku czy powieszony na ścianie, dźwięk we właściwy sposób trafia do obu uszu widza. Klienci są pod wrażeniem jakości dźwięku, jaką oferuje listwa głośnikowa o tak cienkiej obudowie. Poprawa jest zauważalna szczególnie podczas słuchania dialogów.

P: Macie jakieś wskazówki dla klientów, którzy chcieliby powiększyć swój zestaw głośników bezprzewodowych? 

Uriya: Konfigurowanie głośników bezprzewodowych jest bardzo proste. Całą procedurę wykonuje się z poziomu menu konfiguracyjnego telewizora. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyboru głośników bezprzewodowych, które mają zostać połączone z listwą głośnikową. W niektórych pokojach symetryczne rozmieszczenie lewego i prawego głośnika jest niemożliwe, ale nawet wtedy, po wprowadzeniu informacji takich, jak odległość między poszczególnymi głośnikami a listwą, można uzyskać realistyczny dźwięk przestrzenny.

Funkcja bezprzewodowego dźwięku przestrzennego stanowi rozwinięcie funkcji dźwięku bezprzewodowego w wielu pomieszczeniach, którą zaprezentowaliśmy w roku 2015. Dzięki niej użytkownicy mogli słuchać tej samej muzyki z wielu głośników bezprzewodowych, na przykład h.ear go, SRS-ZR7 czy SRS-ZR5, które były ustawione w różnych miejscach i połączone z siecią bezprzewodową przez SongPal Link. Dzięki takiej konfiguracji właściciele listew głośnikowych organizujący w swych domach imprezy mogli odtwarzać tę samą muzykę z głośników w salonie, ogrodzie i kuchni.

P: Do czego jeszcze można wykorzystać bezprzewodową listwę głośnikową HT-NT5 poza oglądaniem filmów i słuchaniem muzyki?

Fujihara: Model HT-NT5 pozwoli również wzbogacić doznania graczy. Zresztą wyniki badań przeprowadzonych na rynku japońskim wskazują, że ponad połowa ankietowanych już podłącza swoje konsole PlayStation do listew głośnikowych Sony, w tym do modelu HT-NT5. Trudno się temu dziwić, wiedząc, że Sony wspólnie z inżynierami dźwięku z Sony Interactive Entertainment odpowiedzialnymi za produkty PlayStation opracowało tryb Game Studio, który zapewnia graczom realistyczne doznania i pozwala im usłyszeć grę tak, jak sobie tego życzyli jej twórcy. Uczucie złączenia się ze światem gry będą mieć w szczególności ci, którzy grają w pierwszoosobowe strzelanki — gdy będą korzystać z tego trybu z listwą HT-NT5, do ich uszu dotrą realistyczne dźwięki, takie jak odgłos kroków zbliżającego się nieprzyjaciela.

P: Nad jakimi produktami zamierzacie teraz pracować?

Fujihara: Przez ostatnich kilka lat zajmowałem się rozwojem listew głośnikowych. Około 80–90 procent rynku przeszło na listwy głośnikowe z powodu ich prostoty — nie ma kabli, nie trzeba konfigurować systemów 5.1-kanałowych ani zmagać się z problemami w rodzaju braku możliwości zainstalowania w salonie tylnych głośników na stałe. Chciałbym odpowiedzieć na ten trend, kontynuując pracę nad produktami, które zmieniają życie klientów, pozwalając im uniknąć komplikacji i dając to, czego pragną.

Uriya: Zajmuję się tworzeniem produktów, które wykorzystują technologie sieciowe, takich wyposażony w dysk twardy odtwarzacz HAP-Z1ES, czy aplikacja mobilna SongPal. Moim celem zawsze jest tworzenie nowych funkcji, które ułatwią życie konsumentom. Chcę się też zająć opracowywaniem takich funkcji, które rozwiązują problemy zajmujące klientom dużo czasu lub są zbyt skomplikowane.

Muzyka i życie: trendy i wiadomości dla melomanów i audiofilów