Seria EXTRA BASS™

SRS-XB10/XB20/XB30/XB40, GTK-XB5

Mocny bas i jasne światła połączone w jednym urządzeniu

Festiwal muzyczny łączy ludzi poprzez spektakl dźwięków i wizualnej magii z mocnym basem i dynamicznym oświetleniem. Wszystko to wyzwala poczucie zbiorowej euforii. Seria EXTRA BASS™ to innowacyjne bezprzewodowe głośniki przenośne, które tworzą tę atmosferę w domach i pozwalają użytkownikom dzielić się wyjątkową radością, jaką daje wspólne słuchanie muzyki.

Wierne odtworzenie atmosfery festiwalu

Słuchanie muzyki w samotności przestało interesować użytkowników. Rosnąca popularność elektronicznej muzyki tanecznej (EDM) oraz festiwali muzycznych wskazuje, że chcą oni uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych na żywo. Seria produktów EXTRA BASS powstała z myślą o zapewnieniu takich doświadczeń bez konieczności wychodzenia z domu. Aby zagwarantować pełnię wrażeń wykraczających poza dźwięk, zwiększyliśmy trwałość naszego głośnika i wzbogaciliśmy tradycyjne odtwarzanie dźwięku o efekty świetlne, na skutek czego powstał bezprzewodowy głośnik oddziałujący na kilka zmysłów.

Zdjęcie części produktów z serii EXTRA BASS.
Mocna forma oparta na basach i unikalna technologia światła

Projektanci musieli znaleźć odpowiedź na dwa zasadnicze pytania: jak przełożyć charakterystyczne dźwięki basów EDM na język wizualizacji i jak tworzyć produkty na tyle wytrzymałe, by zapewniały unikalne doświadczenia muzyczne w dowolnym otoczeniu. Po zbadaniu możliwych rozwiązań dotarliśmy do „solidnej” konfiguracji, łączącej niskie częstotliwości i zwartą, ciężką formę. Poza lepszym brzmieniem basów i podkreśleniem ich wizualizacjami, inaczej niż w przypadku zwykłych głośników w prostokątnej obudowie, konstrukcja produktu EXTRA BASS posiada także zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała. Solidna konstrukcja skrywa w pełni funkcjonalny produkt, łącząc w sobie potężny bas i trwałość.

Podświetlenie biegnące wzdłuż obwodu głośnika jest synchronizowane z dźwiękiem, co nadaje basom odmienny, wizualny wymiar. Dzięki połączeniu mocnej formy z inteligentną technologią oświetleniową powstał projekt, za sprawą którego muzyczne doświadczenia z produktami EXTRA BASS są jeszcze bardziej ekscytujące.

Zdjęcie oświetlenia serii SONY EXTRA BASS.
Oferujemy możliwość wspólnego cieszenia się muzyką

Takuma, starszy dyrektor kreatywny

Pragnęliśmy oddać atmosferę festiwalu muzycznego — dźwięki, światła i poczucie wspólnoty — w jednym produkcie. Dzięki połączeniu zwartej, mocnej formy z technologią oświetleniową powstało dokładnie to, czego szukaliśmy: głośnik, który może ożywić każdą imprezę.

Funkcjonalność zaokrąglonej formy

Wiedzieliśmy, że połączenie mocnej konstrukcji z potężnym basem i możliwością przenoszenia wymaga idealnych kształtów, materiałów i innych elementów. By scalić części o różnych funkcjach w zwartą, kompaktową formę, współpracowaliśmy z inżynierami, testując pomysły na konstrukcję obudowy, dopóki nie uzyskaliśmy gładkiego, zaokrąglonego kształtu, który okazał się być optymalny. Po określeniu podstawowej formy nadaliśmy jej podwójne wykończenie: jednolitą gumową powłokę na górnej powierzchni, dzięki której obudowa jest prosta, gładka i odporna na zarysowania, i nierówną teksturę dolnej części, która podkreśla stylistykę i sprawia, że głośnik można łatwo chwycić, co upraszcza przenoszenie i ustawianie go w różnych miejscach. Podkreślające mocną formę kontrastem, dwukolorowe wykończenie jest stylowym zwieńczeniem funkcjonalnego projektu.

SONY SRS-XB20 — widok z boku.
SONY SRS-XB40 – widok z przodu.
Wizualizacja basu poprzez elementy estetyczne

Zespół projektowy skupił się na samym głośniku, który nie tylko reprezentuje najważniejszą ideę, czyli głębokie brzmienie basów, lecz musi również wywierać wrażenie pod względem wizualnym. Aby przenieść ten element na pierwszy plan projektu, otoczyliśmy urządzenie świetlistą obwódką. Kratka jest pełna otworów, co nie tylko sprawia, że dźwięk jest niezwykle wyraźny, ale pozwala również obserwować wibracje głośnika przy zmianie ciśnienia akustycznego, podkreślając w ten sposób częstotliwość uderzeń basów i przekształcając je w wizualne sygnały. Kratka posiada również wypukły kontur, który podkreśla siłę dźwięku wydobywającego się z głośnika. Koncepcja „mocy” dotyczy także kolorystyki produktu, ponieważ jasne odcienie z grupy ŻYWYCH KOLORÓW nadają dźwiękom wizualną tożsamość. Od góry do dołu, wewnątrz i na zewnątrz, ta konstrukcja wizualizuje intensywne basy w różnorodny i atrakcyjny sposób.

Trwałość nadaje uniwersalny charakter

Hibino, kierownik działu designu

Koncepcja wykorzystania bezprzewodowych systemów głośników jako wyposażenia wnętrza zanika — obecnie coraz więcej osób szuka kompaktowych, przenośnych głośników. Popularność urządzeń przenośnych sprawiła, że chcieliśmy stworzyć trwały, mobilny produkt, odpowiadający potrzebom wczasowiczów, imprezowiczów i innych osób, dla których wszechstronność jest cechą fundamentalną.

Tworzenie schematów oświetlenia oddających festiwalową atmosferę

W świecie elektronicznej muzyki tanecznej (EDM) oświetlenie stanowi kluczowy element zabawy. Starając się odtworzyć niepowtarzalny klimat festiwalowej sceny, stworzyliśmy schemat kolorów, który oddaje miękkość dźwięków i dynamizm muzyki. Podświetlenie, które zmienia barwy od „zimnych” po „ciepłe” i tworzy kontrast chromatyczny, jest synchronizowane z rytmem — maluje pulsującą paletę światła. To idealne uzupełnienie dla wysokich i niskich dźwięków charakterystycznych dla EDM.

Wykorzystując technologię wykrywania rytmu, opracowaliśmy algorytm pozwalający na identyfikację zmian muzyki za pomocą pomiaru w czasie rzeczywistym. Powstał schemat dostosowujący się do tonu i przepływu dźwięków utworu, który akcentuje je dzięki inteligentnemu oświetleniu. Urządzenie emituje białe błyski w rytmie, nie ograniczając się do stałego wzorca: światła przyspieszają i zwalniają w zależności od tego, jak rozwija się utwór, odtwarzając dynamikę scenicznego oświetlenia.

Oświetlenie nadające niezwykłą dynamikę

Fujiki, projektant

Na festiwalu muzycznym basy i oświetlenie są odbierane jako fizyczne doznania. Szukaliśmy właśnie tego obezwładniającego poczucia ekscytacji. Wykrywanie rytmu i schemat kolorystyki były kluczowymi elementami projektu oświetlenia, ale wiedzieliśmy również, jak ważne jest wyzwolenie instynktowego podniecenia towarzyszącego temu doświadczeniu.

Festiwalowa atmosfera dzięki intuicyjnej komunikacji

Produkty nie mówią same za siebie, dlatego tak duże znaczenie ma przemyślane wzornictwo. Mając tego pełną świadomość, zespół projektantów stworzył logo EXTRA BASS, które oddaje głębię basu i ogólną koncepcję tej serii. Nazwa EXTRA BASS zapisywana jest czcionką o zróżnicowanej grubości; pogrubienie słowa BASS podkreśla pełne brzmienie niskich częstotliwości, a małe odstępy między literami symbolizują skondensowaną konstrukcję. Tło również odgrywa istotną rolę. Grafika zawiera elementy kojarzące się z występami muzycznymi na żywo oraz stanowi łącznik między produktem i atmosferą festiwalu muzycznego.

Projektanci przygotowali atrakcyjne opakowania, które nadają produktom charakteru oraz podkreślają wyjątkowe brzmienie basów. Intensywne basy to więcej niż najważniejsza funkcja produktu — kształtują one również jego wzornictwo.

Liczy się intensywny bas

Matsuda, projektant

Projektanci opakowań zazwyczaj kładą nacisk na formę produktu. W przypadku opakowań serii EXTRA BASS zdecydowaliśmy jednak, że w centrum zainteresowania znajdą się intensywne basy. Cała strategia komunikacyjna została zbudowana wokół tej idei.

Produkty z serii EXTRA BASS stanowią ekscytujące połączenie potężnych basów oraz inteligentnego, dynamicznego oświetlenia — wychodzą one poza tradycyjną koncepcję systemu muzycznego, aby podkreślić nowe podejście, mające na celu umożliwienie dzielenia się muzyką w większych grupach, niezależnie od miejsca.

*Dostępność produktów może się różnić w zależności od regionu i kraju.