Sony Walkman®

Historia rewolucji w słuchaniu muzyki w ruchu

Firma Sony od początku swego istnienia była bardzo silnie związana z dźwiękiem. Znalazło to odbicie nawet w jej nazwie: Sony to hybryda łacińskiego wyrazu „sonus” (czyli dźwięk) oraz słowa „sonny” (ang. synek, chłopiec), które wskazuje, że firma jest młoda i pełna energii.

Firma Sony ceni ducha innowacji i przy projektowaniu urządzeń dla melomanów i audiofilów stara się zawsze patrzeć w przyszłość. Wyrazem tego były słowa jednego z założycieli Sony, Masaru Ibuki, który powiedział: — Źródłem kreatywności jest oczekiwanie nieoczekiwanego i wykraczanie poza ramy własnych doświadczeń.

Firma Sony zawsze była wierna swoim dążeniom do zapewniania najwyżej jakości dźwięku i rozwijania technologii, dzięki czemu ma dziś na koncie wiele przełomowych osiągnięć w dziedzinie inżynierii dźwięku.

W chwili wprowadzenia do sklepów Walkman® był urządzeniem innym niż cała reszta i nieznanym odbiorcom, co czasami budziło sceptycyzm. Zastosowane w nim technologie były wcześniej znane, ale sam pomysł przenośnego odtwarzacza muzycznego bez funkcji nagrywania był zupełną nowością. Miłośnicy muzyki szybko zorientowali się jednak, że mają do czynienia z czymś wyjątkowym. Ostatecznie urządzenie Walkman® firmy Sony doprowadziło do całkowitej zmiany oblicza branży audio i sposobu słuchania muzyki w ruchu.

Oto kilka innych sukcesów firmy Sony, które przypadły na okres między wprowadzeniem urządzenia Walkman® TPS-L2 a premierą najnowszego urządzenia Walkman® odtwarzającego dźwięk wysokiej rozdzielczości:

1979 — Sony sprzedaje pierwsze urządzenie Walkman®

Pierwszy osobisty Walkman® Stereo, model TPS-L2, odniósł ogromny sukces, choć pesymiści wieszczyli, że urządzenie bez funkcji nagrywania nigdy nie zdobędzie popularności.

Dzięki przenośnemu odtwarzaczowi ludzie mogli teraz mieć muzykę zawsze przy sobie, co pociągnęło za sobą zmianę stylu życia.

Popularne były wtedy niebieskie dżinsy, więc obudowę urządzenia także utrzymano w kolorze metalicznego błękitu. Miał to być znak, że firma Sony będzie od teraz zwracać więcej uwagi na luźny styl i modny wygląd.

1984 — Sony wypuszcza na rynek pierwszy przenośny odtwarzacz CD

Walkman® D-50, pierwszy w historii przenośny odtwarzacz CD, miał w przybliżeniu rozmiar czterech pudełek na płytę CD.

To kompaktowe urządzenie odegrało ważną rolę w procesie popularyzacji płyt CD. Walkman® D-50 z sześcioma bateriami alkalicznymi R-14 mógł działać nawet przez pięć godzin.

1992 — Sony konstruuje pierwsze urządzenie Walkman® MD

Firma Sony opracowała model Walkman® MZ-1 — pierwszy w świecie odtwarzacz MiniDisc z funkcjami nagrywania i odtwarzania, klawiaturą numeryczną i technologią zapobiegającą przeskakiwaniu fragmentów nagrań.

Urządzenie pozwalało zapisać do 74 minut nagrań, które następnie można było dzielić, montować, usuwać i opatrywać nazwami (w erze kaset wszystko to było nowością).

2001 — Sony wyznacza nowy standard szybkiego przesyłu danych

Model MZ-N1 Walkman® był pierwszym urządzeniem, w którym zastosowano standard szybkiego przesyłania danych muzyki między komputerem a odtwarzaczem Walkman® — NetMD. Warto również podkreślić, że urządzenie to potrafiło odtwarzać muzykę przez 110 godzin.

2013 — pierwsze urządzenia odtwarzające dźwięk o wysokiej rozdzielczości

Sony jako jedna z pierwszych firm rozpoczyna produkcję kompletnej gamy urządzeń odtwarzających dźwięk o wysokiej rozdzielczości. Należą do niej urządzenia z serii ZX1 Walkman®, które dzięki połączeniu zdobywanej latami wiedzy i cennych doświadczeń umożliwiają odtwarzanie muzyki ze źródeł o wysokiej rozdzielczości.

W celu zwiększenia liczby nagrań muzycznych w wysokiej rozdzielczości firma Sony nawiązała także partnerską współpracę z wytwórniami Universal Music Group, Warner Music Group oraz, oczywiście, Sony Music Entertainment. Niedługo potem na rynek trafiło urządzenie ZX2 Walkman® firmy Sony umożliwiające mobilne słuchanie muzyki o wyjątkowo wysokiej jakości.

Firma Sony nadal nie ma sobie równych w dziedzinie urządzeń do odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości. — W wysokiej rozdzielczości upatrujemy szansy, by tchnąć nowe życie w branżę muzyczną oraz wzmocnić więź, która łączy nas z muzyką i klientami. To przyszłość naszej działalności muzycznej — mówi dyrektor generalny Kazuo Hirai. Firma Sony nie zrezygnowała z łączenia klasycznych technologii z najnowszymi trendami w zakresie czystego dźwięku. Dzięki temu mogą powstawać produkty zapewniające jej pozycję lidera branży, takie jak odtwarzacz NW-ZX2BLK.

Dowiedz się więcej na temat możliwości odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości przez model NW-ZX2BLK 128 GB.

Muzyka i życie: trendy i wiadomości dla melomanów i audiofilów