Wywiad z planistą produktu

Więcej o głośniku LSPX-S1

Szklany głośnik Sony tworzy wyjątkową przestrzeń ─ gwarantuje realistyczny dźwięk, jakby pomieszczenie było nim wypełnione po brzegi, tak jakby ktoś śpiewał tuż obok ciebie. Jednocześnie delikatne oświetlenie przypominające lampiony rozświetla pokój.

 

TS Business Division, Senior Consumer Experience Producer
Yasushi Matsumoto

─ Jak powstała koncepcja szklanego głośnika?

  

„Sountina” NSA-PF1

Matsumoto: Szklany głośnik czerpie inspirację z modelu „Sountina” NSA-PF1 z 2008 r. Koncepcja ta została oparta na chęci stworzenia czegoś na kształt „fontanny dźwięku” sprawiającej wrażenie, że dźwięk płynie w górę od środka danej przestrzeni. Produkt został opracowany z myślą o zapewnieniu przestrzeni wypełnionej po brzegi dźwiękiem oraz doskonałej konstrukcji pasującej do każdego wnętrza. Chociaż model Sountina zapewnił sprzedaż na poziomie 1 mln JPY, został odebrany z wielkim entuzjazmem. Od tego czasu szklany głośnik znacznie ewoluował: został wyposażony w zaktualizowaną wersję technologii Sountina, jest teraz znacznie bardziej kompaktowy, zapewnia niższe zakłócenia dźwięku i poprawioną szybkość reakcji. Ponadto umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki i jest zasilany za pomocą akumulatora.

Model „NSA-PF1” wytwarzał dźwięk poprzez wibracje tuby ze szkła organicznego. Cechował się unikatową strukturą i wyszukaną konstrukcją, a także przyciągał duże zainteresowanie. Model „NSA-PF1” miał około 1,80 m wysokości, a jego cała tuba ze szkła organicznego oscylowała, stwarzając przestrzeń akustyczną o trójwymiarowym dźwięku rozpraszanym równomiernie w zakresie 360 stopni. Ten produkt zapewniał minimalne tłumienie i dostarczał dźwięk sięgający każdego zakątka, nawet w większych pomieszczeniach, takich jak hole.

Zdjęcie z diagramem modelu LSPX-S1.
Zdjęcie z diagramem modelu LSPX-S1.

─ Mechanizm umożliwiający rozprowadzanie dźwięku ze szkła organicznego sam w sobie jest unikatowy. Czym specjalnym cechuje się w porównaniu do zwykłych głośników? 

Matsumoto: Większość typowych głośników generuje dźwięk poprzez wprowadzanie stożka w wibracje, ale ten szklany głośnik wprawia całą powierzchnię cylindra w drgania, uderzając w pionie dolne krawędzie tuby ze szkła organicznego przy pomocy trzech siłowników, generując dźwięk rozchodzący się w 360 stopniach. Ten mechanizm oparty na fizycznym uderzaniu powierzchni w celu wygenerowaniu dźwięku przypomina działanie perkusji lub instrumentów strunowych, a wibracje są wzmacniane przez całą powierzchnię ze szkła organicznego. Dzięki temu otrzymujemy cylindryczne źródło dźwięku odtwarzające wokal, perkusję i instrumenty strunowe z niebywałą wyrazistością. Nasi klienci często mówią nam, że odnoszą wrażenie, jakby żywa osoba śpiewała bezpośrednio z tuby ze szkła organicznego. Odczucia są tak realistyczne, że słyszą jak oddycha wokalista, wyobrażając sobie poruszanie się jego ust. Chcielibyśmy, żeby możliwie wiele osób doświadczyło takiego poziomu realizmu.

─ Dźwięk rozchodzi się z tuby ze szkła organicznego w zakresie 360 stopni. Jest to unikatowa cecha. Czy możesz opisać inne cechy i sposób użycia tego szklanego głośnika?

Matsumoto: Większość typowych głośników cechuje się kierunkowością. Oznacza to, że najlepsza pozycja do słuchania jest ograniczona do miejsca przed głośnikiem (w przypadku głośników monofonicznych) lub pomiędzy dwoma głośnikami (w przypadku głośników stereofonicznych). Wyjątkową cechą szklanego głośnika jest możliwość generowania dźwięku w tubie ze szkła organicznego w zakresie 360 stopni. Dzięki temu to same pole dźwiękowe jest dostępne w każdym miejscu w danej przestrzeni. Przykładowo możemy umieścić szklany głośnik w rogu lub w centrum pomieszczenia, a to samo, równomierne pole dźwiękowe będzie dostępne w całej przestrzeni. Takie równomierne rozproszenie dźwięku demonstruje niekierunkową naturę głośnika. Osoba słuchająca będzie miała trudności z określeniem źródła dźwięku. Wierzymy, że szklany głośnik będzie zapewniać komfortową przestrzeń do słuchania, a klient nie będzie mieć wrażenia, że słucha zwykłego urządzenia elektronicznego.

Pogłębiliśmy tę ideę, zachęcając klientów do umieszczania szklanego głośnika w centrum stołu w jadalni lub na stoliku na balkonie, jak butelkę dobrego wina ─ aby znajomi i rodzina mogli cieszyć się czasem wolnym, spędzając wspólne chwile wokół źródła dźwięku.

* Nie jest odporny na wodę lub pył

Zdjęcie ze zbliżeniem modelu LSPX-S1.

Aluminiowa obudowa zapewnia doskonałe właściwości akustyczne oraz świetnie komponuje się z różnymi innymi materiałami w pomieszczeniu.

Zdjęcie modelu LSPX-S1 od dołu.

Przyciski funkcyjne, takie jak sterowanie głośnością, są schowane w dolnej części głośnika, dzięki czemu jego tożsamość urządzenia audiowizualnego jest niejawna.

─ Na których elementach skupiliście się w kontekście konstrukcji?

Matsumoto: Chcieliśmy zastosować nasze standardy projektowania, te same co w przypadku jakości dźwięku. Jednak czuliśmy również, że nie chcemy zaprojektować czegoś ekscentrycznego dla samej formy, czegoś, co będzie odstawać od przestrzeni życiowej. Zamiast tego oparliśmy nasze podejście do projektowania na idei Life Space UX (doskonałe projektowanie płynnie łączące się z przestrzenią), aby stworzyć wyszukane wykończenie delikatnie wtapiające się w odczucia ludzi, które nie wymaga nadmiernej uwagi. Obudowa głośnika została wykonana z aluminium, aby zapewniać wysokiej jakości wykończenie i doskonałą jakość dźwięku. Bladozłoty kolor świetnie pasuje do wnętrz inspirowanych stylem japońskim i zachodnim. Ponadto przyciski, takie jak np. sterowanie głośnością, zostały ukryte na spodniej powierzchni urządzenia, przez co jego tożsamość jako głośnika nie jest oczywista. 

Zdjęcie modelu LSPX-S1 w użyciu.

Akustyka dźwięku z poczuciem charakterystycznej przejrzystości szkła organicznego łączy się z ciepłym blaskiem lampy LED, aby zapewnić unikatowe odczucia.

─ W środku tuby ze szkła organicznego znajduje się lampa LED przypominająca żarnik?

Matsumoto: Tak. Myślę, że nie można bagatelizować roli lampy. Całość przywodzi na myśl grupę ludzi zbierających się wokół ogniska ─ kilka chwil patrzenia na płomienie wystarczy, aby się zrelaksować i poczuć jedność z naturą. Płomienie zdają się mieć magiczną moc, która umożliwia osobom zebranym przy nich omawiać rzeczy, o których w innym wypadku nie byliby skłonni rozmawiać. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych opinii od klientów, którzy kupili szklany głośnik. Dowiedzieliśmy się, że ciepłe światło i dźwięk kompletnie przekształcają atmosferę w przestrzeni, a możliwość patrzenia na lampę podczas słuchania muzyki pozwala im w pełni się zrelaksować. Dzięki takim chwilom można docenić znaczenie interakcji pomiędzy światłem i dźwiękiem.

─ Więc wbudowany akumulator umożliwia korzystanie ze szklanego głośnika w miejscach bez dostępu do zasilania?

Matsumoto: Dokładnie tak. Szklany głośnik rozprowadza dźwięk równomiernie w zakresie 360 stopni, więc można umieścić go w dowolnym miejscu. Chcieliśmy wykorzystać możliwość swobodnego ustawienia głośnika we wszystkich lokalizacjach, niezależnie od dostępu do gniazdka. Kolejną przeszkodą są wijące się przewody, więc możliwość pracy na akumulatorze była niezwykle ważna. Co więcej, funkcja Bluetooth pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie muzyki ─ całkowicie bezprzewodowe rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcą cieszyć się dźwiękiem w dowolnym miejscu. Naprawdę mamy nadzieję, że możliwie wielu klientów będzie w stanie doświadczyć unikatowego wrażenia przestrzennego zapewnianego przez oświetlenie i dźwięk szklanego głośnika Sony.

LSPX-S1

Szklany głośnik

LSPX-S1

Ciesz się krystalicznie czystym dźwiękiem oraz delikatnym oświetleniem łączącym się z otoczeniem.